RAK PROSTATY POMOC - Forum

Pełna wersja: Święta krajowe-międzynarodowe
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6
[Obrazek: fxRdAZg.jpg]
Dzień matki obchodzimy w Polsce 26 maja. Mamy są wtedy obdarowywane kwiatami i drobnymi upominkami w podziękowaniu za ich miłość i pracę. Początki tego święta sięgają starożytnych Greków i Rzymian. Co ciekawe, np. w Mongolii to święto obchodzone jest aż dwa razy, a w USA to oficjalne święto państwowe. Poznaj najciekawsze zwyczaje związane ze świętem wszystkich mam.
http://www.se.pl/styl-zycia/dom-i-wnetrz...58487.html


Jędrek

Któż nad moją kołyską
czuwał nieraz w noc ciemną
Któż gorąco się modląc
łzy wylewał nade mną
Kto strzegł pierwszych mych kroków
gdy się chwiała dziecina
TYŚ była, TY zawsze
moja Matko jedyna
za trudy i prace
czyż się tobie o Matko
kiedy w życiu odpłacę
wiem co czynić należy byś sie Matko cieszyła
postępować tak jak uczyłaś mnie ,miła.
Mojej mamie

Do Mamy
Mamo jak tam na błękitnej stołówce
I na ławeczce pod ulubionym orzechem
Moje wnuczęta  tulą się do wspomnień
I do serca Twojego
Oj pamiętam jak ścierką kuchenną grzbiet mi
Słusznie wymościłaś
A później do piersi matczynej długo
Z uśmiechem syna tuliłaś marnotrawnego
Dzisiaj chcę powiedzieć mamo
Że za mało i niewiele
Z serca prawdę głosiłem
Której nie słyszałaś
Że kocham
I dzisiaj to głośno niech dotrze
Do ogrodów niebieskich i co dzień tak samo
KOCHAM CIĘ MAMO

Jędrek
Dzisiaj szczególny dzień, jedyny w swoim rodzaju; 
" Międzynarodowy Dzień Dziecka" zadowolenie, uśmiech
[Obrazek: dzie_dziecka.jpg]


Wszystkim Dzieciakom i tym małym i tym już wielkim, bo nadal są Dziećmi dla swoich matek i ojców:

..."Samych Słonecznych Dni pełnych zdrowia, radości i szczerego uśmiechu",
 bo Dziecko ma przecież zawsze szczery uśmiech.

 
      Kris.
- niestety już od ponad pół roku nie dziecko smutny
[attachment=50]
1 czerwiec

Wszystkiego najlepszego dla wszystkich dzieci tych dużych i tych małych!!


Miej fajne sny oraz marzenia,
niech one ci się spełniają,
a Twoje najskrytsze dążenia
niech realnymi się stają!




J
Dziś dzieciaki mają swoje święto, czyli również Ela i ja, ale najbardziej cieszy nas widok naszego pierwszego wnusia, który dziś obchodzi swój drugi Dzień Dziecka.

[Obrazek: XKuQyJg.jpg?1]

W oglądaniu ulubionej bajki nic nie przeszkodzi zadowolenie, uśmiech
Kochany słodziutki. Cały dziadziuś zadowolenie, uśmiech
Uważam, że oprócz dnia dziecka powinien być wprowadzony Międzynarodowy Dzień Wnuka!
Święto nad świętami.
(01.06.2016, 19:14:25)Dunolka napisał(a): [ -> ]Uważam, że oprócz dnia dziecka powinien być wprowadzony Międzynarodowy Dzień Wnuka!
Święto nad świętami.

Popieram!  zadowolenie, uśmiech

Cytat:Kochany słodziutki. Cały dziadziuś [Obrazek: smile.png]

Dzięki Krzysiu.... przyjdzie czas, to zostaniesz dziadkiem i taka słodycz nie będzie tobie zabroniona zadowolenie, uśmiech

Pozdrawiam
Armands
Powstanie warszawskie (1 sierpnia3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.
Powstanie warszawskie było wymierzone militarnie przeciw Niemcom, a politycznie przeciw ZSRR oraz podporządkowanym mu polskim komunistom. Dowództwo AK planowało samodzielnie wyzwolić stolicę jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej, licząc, że uda się w ten sposób wzmocnić międzynarodową pozycję rządu RP na uchodźstwie oraz powstrzymać realizowany przez Stalina proces wasalizacji i sowietyzacji Polski. Po wybuchu powstania Armia Czerwona wstrzymała ofensywę na kierunku warszawskim, a radziecki dyktator konsekwentnie odmawiał udzielenia powstaniu poważniejszej pomocy. Wsparcie udzielone powstańcom przez USA i Wielką Brytanię miało natomiast ograniczony charakter i nie wpłynęło w sposób istotny na sytuację w Warszawie. W rezultacie słabo uzbrojone oddziały powstańcze przez 63 dni prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją 3 października 1944 roku.

 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_warszawskie

Miron Białoszewski
Chrystus powstania Na ramionach usnął ci ogień
kołysze go w brąz płonące miasto
dwa stosy masz zamiast powiek
ale jest krzyż z gorących oddechów

Idź przez mur do czerwonych arkad
między popiół tłumu
i przemieniaj na wargach
ogromne liście płomieni w wino

Barykady jak Góry Oliwne
szumią okruchami kości
- dłoń po dłoni wywlecz
spod ziemi bruków i odpuść


Wstąp w Jordan kanałów
- w szlamie zielonym jak wieczność
szukaj nieżywych włosów:
w Imię Ojca... i Ducha...

.....................................................................................................
[url=http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/957030,powstanie-warszawskie-wiersze-powstancze,id,t.html][/url]

Krzysztof Kamil Baczyński Elegia o ... [chłopcu polskim]

Oddzielili cię, syneczku, od snów, co jak motyl drżą,
 haftowali ci, syneczku, smutne oczy rudą krwią,
 malowali krajobrazy w żółte ściegi pożóg,
 wyszywali wisielcami drzew płynące morze.

 Wyuczyli cię, syneczku, ziemi twej na pamięć,
 gdyś jej ścieżki powycinał żelaznymi łzami.
 Odchowali cię w ciemności, odkarmili bochnem trwóg,
 przemierzyłeś po omacku najwstydliwsze z ludzkich dróg.

 I wyszedłeś, jasny synku, z czarną bronią w noc,
 i poczułeś, jak się jeży w dźwięku minut - zło.
 Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką.
 Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?
 K.K. Baczyński 20 III 1944 r.
Jeszcze przez chwilę będzie trwać:


15 SIERPNIA ŚWIĘTO PAŃSTWOWE I KOŚCIELNE
Dzisiaj przypada Święto Wojska Polskiego oraz Święto Wniebowzięcia Maryi Panny i Matki Boskiej Zielnej. Dzień ten od 1992 roku (ustawą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 30 lipca 1992 r.) jest dniem wolnym od pracy.
Święto Wojska Polskiego – to święto państwowe Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej z 1920 roku, zwanej też Cudem nad Wisłą. Bitwa ocaliła nie tylko niedawno odzyskaną polską niepodległość, ale była to jedna z najważniejszych bitew XX wieku w dziejach świata. Wojsko Polskie na czele ze zwycięskim wodzem marszałkiem Józefem Piłsudskim zatrzymało i zwyciężyło milionową nawałę Armii Czerwonej i uratowało nie tylko Polskę, ale całą Europę przed niewolą oraz wprowadzeniem sowieckiego totalitaryzmu i systemu komunistycznego.
W całej Polsce w tym dniu odbywają się uroczyste msze święte w intencji poległych na polu chwały, apele na cmentarzach i grobach żołnierzy. Jak co roku przed Grobem Nieznanego Żołnierza  w Warszawie z udziałem Najwyższych Władz Państwowych odbywa się Honorowa Zmiana Warty.
Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polsce zwane także Świętem Matki Boskiej Zielnej, łączone ze świętem plonów. W 1950 roku Papież Pius XII w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (łac. Najszczodrobliwszy Bóg) ustanowił Wniebowzięcie jednym z dogmatów Kościoła Katolickiego.
W całym kraju święto to jest obchodzone bardzo uroczyście, jednak największe obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie odbywają się inscenizacje przedstawiające Zaśnięcie Maryi oraz jej Wniebowzięcie, a także na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski właśnie na to święto.
W Polsce i w krajach europejskich czci się Matkę Boską Zielną jako patronkę ziemi. Wtedy też składa się Maryi ofiary z darów ziemi: zioła, warzywa, kwiaty. W niektórych częściach Polski często łączy się to święto z dożynkami.
[Obrazek: z19270687Q,KalendarzCafeZdjecieListopad.jpg]

Starożytność

Uważa się, że uroczystość Wszystkich Świętych wywodzi się ze wspominania w jednym, wybranym dniu, wszystkich męczenników chrześcijańskich. Obchody takie, w różnych Kościołach wschodnich prowincji Cesarstwa Rzymskiego, wprowadzano w IV wieku. Ich daty były zróżnicowane lokalnie, ale najczęściej przypadały w okresie Wielkanocy. Efrem Syryjczyk zanotował, że w połowie IV wieku, w Edessie obchodzono wspomnienie wszystkich męczenników 13 maja. Według kalendarza z Nikomedii z IV wieku, przypadało ono na pierwszy piątek po Wielkanocy. Ten termin przyjął w V wieku Kościół perski, zachował się on współcześnie w kalendarzu Kościoła chaldejskiego[1].

Jan Chryzostom wspomniał na początku V wieku, że w Konstantynopolu obchodzono laudację wszystkich męczenników chrześcijańskich, z całego świata, w pierwszą niedzielę po Zielonych Świątkach. Termin ten potwierdzają bizantyjskie kalendarze liturgiczne[1].
Średniowiecze

Najstarsze świadectwa przeniesienia do Rzymu bizantyjskiego zwyczaju wspominania wszystkich męczenników w pierwszą niedzielę po Zielonych Świątkach pochodzą z końca V wieku. W VI wieku obchody te rozszerzono w Rzymie na wszystkich zmarłych, którzy osiągnęli stan zbawienia. Jednak pod koniec VI wieku papież Grzegorz Wielki wykreślił to wspomnienie z rzymskiego kalendarza liturgicznego[1].

Według części świadectw z VII wieku, obchody ku czci wszystkich świętych przeniesiono na święto ku czci apostołów Piotra i Pawła, 28 czerwca, lub dzień następny po tym święcie. Inne świadectwa informują, że w VII wieku obchodzono wspomnienie wszystkich męczenników 13 maja, a dało temu terminowi początek przeniesienie przez papieża Bonifacego IV relikwii najbardziej czczonych męczenników do panteonu[1].

Świętowanie 1 listopada w Rzymie rozpoczęto najprawdopodobniej w roku 741. Papież Grzegorz III ufundował wówczas oratorium w Bazylice św. Piotra na Watykanie in honorem Salvatoris, sanctae Dei genitricis semperque virginis Mariae dominae nostrae, sanctorumque apostolorum, martyrum quoque et confessorum Christi, perfectorum iustorum, czyli ku czci Zbawiciela, Maryi, apostołów, męczenników i wyznawców. W dokumencie fundacyjnym papież polecił odprawiać w tym oratorium modlitwy do wszystkich świętych w dniu 1 listopada[2].

1 listopada wprowadzono w Rzymie najprawdopodobniej pod wpływem dawnego zwyczaju, występującego u Anglosasów i Franków. Liczne bowiem świadectwa z IX wieku przekazują, że w Anglii i państwie Franków obchodzono 1 listopada uroczystość zwaną sollemnitas sanctissima[2]. W związku z tym uważa się, że Wszystkich Świętych ma genezę przedchrześcijańską. Germanie oraz Celtowie organizowali jesienią uroczystości ku czci zmarłych. Niektórzy uczeni wiążą Wszystkich Świętych z obrzędowością celtycką, ponieważ rok kalendarzowy i obrzędowy Celtów rozpoczynał się w listopadzie. [3]. W roku 835 papież Grzegorz IV zwrócił się do cesarza Ludwika Pobożnego, aby ten wprowadził obowiązkowe obchody uroczystości sollemnitas sanctissima 1 listopada w całym cesarstwie[2].

W roku 935 papież Jan XI wyznaczył na 1 listopada osobne święto ku czci Wszystkich Świętych, które miało obowiązywać w całym Kościele. Wprowadził też wigilię tego święta. W roku 1475 papież Sykstus IV ustanowił w dniu 1 listopada obowiązkową dla wszystkich wiernych uroczystość i dołączył do niej oktawę obchodów. Wigilia i oktawa zostały zniesione w roku 1955 przez papieża Piusa XII[2].
Obchody liturgiczne

Obchody liturgiczne Wszystkich Świętych obejmują oficjum oraz uroczystą mszę. Sposoby odmawiania oficjum i odprawiania mszy, były w średniowieczu zróżnicowane lokalnie, bowiem Stolica Apostolska nie wprowadziła jednolitego formularza dla uroczystości 1 listopada. Wszystkie ryty opierały teksty liturgiczne na rozdziale siódmym Apokalipsy św. Jana[2]: Potem ujrzałem: a oto wielki tłum, którego nie mógł nikt policzyć, z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków, stojący przed tronem i przed Barankiem. Odziani są w białe szaty, a w ręku ich palmy. I głosem donośnym tak wołają: «Zbawienie u Boga naszego, Zasiadającego na tronie i u Baranka». A wszyscy aniołowie stanęli wokół tronu i Starców, i czworga Zwierząt, i na oblicza swe padli przed tronem, i pokłon oddali Bogu, mówiąc: «Amen. Błogosławieństwo i chwała, i mądrość, i dziękczynienie, i cześć, i moc, i potęga Bogu naszemu na wieki wieków! Amen»[4].

Dopiero w XVI wieku jednolity, obowiązujący w Kościele formularz zatwierdził i polecił stosować na całym świecie sobór trydencki. Formularz ten został stopniowo upowszechniony w całym Kościele katolickim[2].

Wszystkie średniowieczne warianty oficjum zawierały psalmy wskazujące na powszechne powołanie ludzi do świętości. Współcześnie zachowano trzy najbardziej znane średniowieczne hymny – Christe caelorum habitater alme w godzinie czytań, Iesu, salvator saeculi w jutrzni oraz Christe, redemtor omnium, conserva w nieszporach[2].

Formularz trydencki zachował, z różnych średniowiecznych rytów, introit Gaudeamus, kolektę Omnipotens sempiterne Deus, czytanie siódmego rozdziału Apokalipsy, graduał Timete Dominum, offertorium Iustorum animae, modlitwę nad darami Munera tibi, antyfonę Beati mundi corde oraz modlitwę po komunii Da, quesumus, Domine. Po soborze watykańskim II zmieniono tekst czytania, modlitw nad darami i po komunii, a także wprowadzono specjalną prefację oraz uroczystą formułę błogosławieństwa[2].
Modlitwa na Wszystkich Świętych

Wy wszyscy którzy odeszliście stąd
po życiu pełnym albo byle jakim
wybaczcie nasz nad wami sąd
znacie ten świat i wiecie jest jaki

Gdziekolwiek drodzy teraz się tułacie
oby wam wszystko się najlepiej działo
choć tutaj pustka jest po waszej stracie
to Pana Boga wola-że się stało

Niech dzisiaj dla was zapłonie ta świeczka
ten płomień który niesie cień naszej pamięci
Wy na pomnikach i wy bezimienni
dla nas byliście,my dzisiaj dla was
Niech was w opiece mają wszyscy święci
autor
peter12
http://wiersze.kobieta.pl/wiersze/modlit...ych-126794
Dzisiejsze Święto na Kujawach w ciągłym deszczu. Tak je zapamiętam...
Mam nadzieję, że w jutrzejsze Zaduszki, pogoda będzie łaskawsza i pozwoli na modlitwę, refleksję o tych, których już nie ma z nami, ale też o przemijaniu które i nas czeka.
Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989. Jest dniem wolnym od pracy.
Biało-czerwona Polska

[Obrazek: hfeyJxT.jpg]

[Obrazek: 0XZAPm1.jpg]

Zdjęcia z wczorajszego Białegostoku (nie moje)
[Obrazek: Powstanie-Warszawskie-300x287.jpg]




 
muzyka "Pochmurny" (?)
słowa Kazimierz Kumaniecki
Hymn Armii Krajowej
Naprzód, do boju, żołnierze,
Polski Podziemnej: Za broń!
Boska potęga nas strzeże,
Woła do boju nas dzwon.

Godzina pomsty wybija
Za zbrodnie, mękę i krew.
Do broni! Jezus, Maryja!
Żołnierski woła nas zew.

Zorza wolności się pali
Nad Polską idących lat.
Moc nasza przemoc powali,
Nowy dziś rodzi się świat.

Godzina pomsty wybija
Za zbrodnie, mękę i krew.
Do broni! Jezus, Maryja!
Żołnierski woła nas zew.

Za naszą Wolność i waszą,
Bracia, chwytamy za miecz.
Śmierć ani trud nas nie straszą,
Zwycięski Orle nasz leć.

Godzina pomsty wybija
Za zbrodnie, mękę i krew.
Do broni! Jezus, Maryja!
Żołnierski woła nas zew.
Ten post prawdopodobnie zostanie potraktowany jako polityczny, więc zakazany, ale chcę Wam to napisać.

Żeby było jasne:
Powstańcom warszawskim cześć, chwała i wszystko co najlepsze i co wiąże się z umiłowaniem wolności. Za te wartości bohatersko oddali swoje życie. Ludziom odpowiedzialnym za wybuch Powstania same gorzkie słowa i pytanie PO CO?

W 2009 byliśmy na cmentarzu polskich żołnierzy poległych pod Monte Cassino. 1070 grobów ludzi młodych i w średnim wieku. Ich bohaterstwo opiewają pieśni, a nad ich cmentarzem góruje klasztor masowo odwiedzany przez Niemców.
I Powstanie Warszawskie - trzy cmentarze spod Monte Cassino każdego z 63 dni jego trwania!
Komu potrzebna była ofiara 200 000 w większości młodych ludzi? Co dobrego politycznie ona przyniosła? Nikomu i nic!

Żeby było jasne:
Powstańcom warszawskim cześć, chwała i wszystko co najlepsze i co wiąże się z umiłowaniem wolności. Za te wartości bohatersko oddali swoje życie. Ludziom odpowiedzialnym za wybuch Powstania same gorzkie słowa i pytanie PO CO?

Edward
Dzisiejszy wieczór w Warszawie  - piękny koncert ku czci Powstańców .Aż się łza w oku kręciła. Wieczorne śpiewanie pieśsni patriotycznych przez dorosłych ale i też przez dzieci i młodzież było wzruszające. Może w przyszłym roku uda nam się uczestniczyć osobiście  w takim spotkaniu.
Stron: 1 2 3 4 5 6