Tata, 64 lata
#1
Dzień dobry, u mojego taty z PSA 9 potwierdzono w biopsji raka prostaty w skali Gleason 3+3. W scyntygrafii kości podświetliły się dwa miejsca w miednicy. Czy to mogą być przerzuty? Teraz czekamy na PET z choliną. Lekarz powiedział, że przerzuty są mało prawdopodobne. Ale to mnie nie uspokaja, bo mało prawdopodobne nie oznacza niemożliwe i boimy się wyniku PET. Tym bardziej, że tata chodzil do lekarza dwa lata, gdzie lekarz leczył go antybiotykami na zapalenie prostaty:-( Dopiero jak PSA wzrosło tata zmienił lekarza, który to od razu skierował go na badania - tomografia (pirads4) i biopsja. Czy PET to badanie jednoznaczne? To znaczy jeśli podświetlą się te same miejsca co w scyntygrafii to będzie oznaczało przerzuty?
Proszę o pomoc.
Odpowiedz
#2
PET ponoć jest najbardziej dokładny.Przy tym PSA i gleasonie przerzuty wątpliwe.W scyntygrafii te dwa miejsca to mogą być np. przebyte kontuzje ,złamania.Może tata miał jakieś .
Odpowiedz
#3
Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Bardzo bym chciała, żeby tak było, że to urazy. Może ktoś jeszcze wypowie się co do PET, czy dobrze rozumiem że PET już na 100% wykaże tylko miejsca komórek rakowych.
Napiszę jeszcze o jednej ważnej rzeczy dla wszystkich osób borykających się z chorobą, której nie widziałam na forum - są badania że granat zabija komórki rakowe prostaty.
Odpowiedz
#4
(23.03.2024, 19:19:03)EMarta napisał(a): Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Bardzo bym chciała, żeby tak było, że to urazy. Może ktoś jeszcze wypowie się co do PET, czy dobrze rozumiem że PET już na 100% wykaże tylko miejsca komórek rakowych.
Napiszę jeszcze o jednej ważnej rzeczy dla wszystkich osób borykających się z chorobą, której nie widziałam na forum - są badania że granat zabija komórki rakowe prostaty.

cyt

Granat to jeden z najsilniejszych żywieniowych czynników profilaktyki antynowotworowej. Sok z granatu jest bardzo zasobny w antyoksydanty. Działanie antyoksydacyjne granatów jest 3-4 razy silniejsze niż czerwonego wina czy zielonej herbaty!
Dodatkowo, działanie antyoksydantów zawartych w tych owocach jest synergiczne – nawzajem wzmacniają one swoje działanie. Potencjał antyoksydacyjny soku z granatu jest zatem większy niż prosta suma potencjałów zawartych w nim detoksykujących tanin i kwasu elagowego.


Wiele badań wykazało, że sok z granatu pity w znacznych ilościach był w stanie spowolnić wzrost komórek nowotworowych raka prostaty, a nawet sprowokować ich śmierć poprzez blokowanie tworzenia duetów komórkowych czynników wzrostu z ich receptorami.
Sok z granatu hamuje w ten sposób m.in. insulinopodobny czynnik zrostu IGF-1. Warto przytoczyć wynik jednego z badań eksperymentalnych z udziałem ludzi. Dotyczył ono mężczyzn dotkniętych rakiem prostaty, u których po operacji wystąpiła wznowa.
Wskaźnikiem nawrotu choroby jest podwyższony poziom markera nowotworowego – antygenu o nazwie PSA we krwi pacjentów. Mężczyźni, u których stężenie PSA zaczęło się zwiększać, najpierw byli obserwowani, aby określić tempo rozwoju wznowy, a potem zaleceniom codziennie picie soku z granatów. Tym sposobem udało się stwierdzić, jak bardzo zmalała szybkość narastania guza po kuracji sokowej.

Ale to jest jeden z elementów wspomagających, sam miałem przyjemność się wspomagać sokiem z granatów . Jest tego o wiele więcej np. sok z buraków ale medycyna i dobry lekarz są w pierwszej kolejności.

Jędrek
Odpowiedz
#5
Marta,

Scyntygrafia jest badaniem czułym, ale niespecyficznym. Czyli wykrywa wszystkie (prawie wszystkie) podejrzane miejsca, nie dając jednoznacznego powiązania z chorobą nowotworową.
To mogą być urazy, złamania itd.

PET powinien pokazać, czy rzeczywiście są to zmiany nowotworowe. W dalszym ciągu dwie zmiany przerzutowe można naświetlić.

Pytanie uzupełniające, jakie leki oprócz antybiotyków tata dostawał na zapalenie prostaty ? I czy ma przerost prostaty ?

Pozdrawiam AParsley
Rocznik 1961
PSA przed RP 15,41 ng/ml, LRP 19/11/2014, RT 05-06/2015.
PSA od 08/2017 do teraz <0,006 ng/ml.

Moja historia
Odpowiedz
#6
Dziękuję, Panie Jędrzeju. Myślę, że granat powinien być w codziennej diecie każdego człowieka, a szczególnie u osób dotkniętych rakiem prostaty nawet po wyleczeniu.
AParsley - dziękuję za odpowiedź i zainteresowanie.
Tata oprócz antybiotyków brał leki ziołowe, np. wierzbownicę, ale nie wiem czy były zlecone przez lekarza. Przerostu prostaty nie ma, a wręcz jest niewielka, nie było żadnych objawów a o podwyższonym PSA dowiedzieliśmy się przy okresowych badaniach z pracy.
Odpowiedz
#7
Marta,

Rzeczywiście przy takim PSA przerzuty są mało prawdopodobne, ewentualne przerzuty PET powinien wychwycić; ale jak każde badanie, PET też ma określoną czułość minimalną, bardzo małych zmian może nie wykryć.
Poczekajmy na wynik PET i zobaczymy, co dalej. PET nie da 100% gwarancji, że to wszystkie obszary chorobowe, ale będzie znaczniej bardziej dokładny (specyficzny).

Pozdrawiam AParsley
Rocznik 1961
PSA przed RP 15,41 ng/ml, LRP 19/11/2014, RT 05-06/2015.
PSA od 08/2017 do teraz <0,006 ng/ml.

Moja historia
Odpowiedz
#8
Dziękuję. Czy to prawda, że rak prostaty w przeciwieństwie do innych typów raka nie żywi się glukozą?
PS. Czy znalazł Pan przyczynę zawrotów głowy?
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości