tata 67 lat, PSA 177! Gleason 4+3
#1
Od czego tu zacząć...

bez żadnych dolegliwości zupełnie niczego nie podejrzewając, przypadkowo zrobione zostało tacie USG. Mimo zapisu w nim o powiększeniu prostaty  dopiero po pół roku oczekiwań w kolejce trafił do urologa (na luzie, bez przyspieszenia wizyty z zaznaczeniem PILNE, bez edukacji pacjenta przez lekarza rodzinnego o potencjalnym zagrożeniu).

Badanie PSA 177
21.09.2023  RESONANS - Guz gruczołu krokowego (CaP) naciekający torebką narządu po stronie prawej i wrastający do pęcherza moczowego. Ogniska metastatyczne w układzie kostnym.

08.10.2023 WYNIK BIOPSJI - We wszystkich oligopłatach z obu płatów stercza widoczne są ogniska gruczolakoraka zrazikowego (wg. skali GLEASONA 4+3). Zmiany obejmują 40 do 80% powierzchni wycinków. Obecne jest naciekanie struktur nerwowych. Angioinwazji nie znaleziono.

17.10.2023 TOMOGRAF KOMPUTEROWY - Rak prostaty, możliwe ogniska metastyczne w kościach miednicy. Poza tym ognisk metastatycznych nie stwierdza się. Bez powiększonych węzłów chłonnych.

- w głównej części opisu widnieje  zapis o nadnerczach z cechami przerostu, ale bez zmian ogniskowych i w lewej nerce znaleziono torbiel  okołomiedniczkową śr. 30 mm. - z czego to może wynikać i czy łączy się z prostatą (szczególnie niepokoją mnie nadnercza)? 
- wspomnę także, że uwidoczniono zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa - widoczne zmiany sklerotyczne w miejscu tworzenia osteofitów -> czy możliwe, że Tk interpretuje to jak zmiany przerzutowe?

20.10.2023 ZASTRZYK HORMONALNY (po podaniu przez 3 dni tata nie wstawał z łóżka, nie był w stanie stanąć przez ból podbrzusza, czy to normalne?)

02.11.2023 SCYNTYGRAFIA KOŚCI - Uwidoczniono ogniska patologiczne o charakterze meta w lokalizacji: kości biodrowej lewej, kości kulszowej lewej, kości łonowej lewej i dodatkowo dziesiąty kręg piersiowy kręgosłupa. 

Tata jest dopiero po pierwszym zastrzyku. Za 2 tygodnie ma zbadać PSA i będzie miał podany kolejny.

Proszę o ocenę dotychczasowego leczenia. Wskazanie jak laikowi, którym jestem w tym temacie - co jest  dobre, a co niepokoi, co zrobiono dobrze, a co źle. 
Jakie powinny być dalsze kroki leczenia. Czego się spodziewać? 
Tata mówi, że już od X lat bolą go plecy po lewej stronie... czy bolą go przerzuty od lat, czy zwyrodnienia kręgosłupa.... czy wiadomo?

LECZENIE? JAKIE?
Czy hormonoterapia powinna być już skojarzona z naświetlaniem przerzutów? rozumiem, że to decyzja lekarza prowadzącego, jednak jeszcze nie wiem, czy to dobry specjalista i mu ufać. 
Czy przerzuty da się zatrzymać lub usunąć na tym etapie?


Czy ktoś leczy się może w Małopolsce lub Podkarpaciu i może porozmawiać na priv o lekarzu godnym zaufania i ośrodkach leczenia?
Odpowiedz
#2
Dołączę oryginalne dokumenty w razie wątpliwości co do mojej interpretacji.

P.S. Nie rozumiem podstawowej sprawy: skąd pojawiły się przerzuty w kościach, jeśli węzły chłonne nie są powiększone? 
Nie jest dla mnie też jasne, czy guz ten nacieka na inne narządy?


Załączone pliki Miniatury
           
Odpowiedz
#3
Moniko, witaj wśród nas!
(My  - to bliscy pacjentów dotkniętych rakiem prostaty, najczęściej żony, córki, synowie, wnuczki).

Nie jestem w stanie przeczytać załączonych dokumentów, ale najważniejsze dane podałaś.

Zacznę od ostatniego pytania:
 Rak rozprzestrzenia się 
- "na piechotę", czyli poprzez naciekanie sąsiednich tkanek;
w przypadku twego taty przykładem jest zajęcie torebki prostaty;
- drogą naczyń krwionośnych i limfatycznych.
Z krwią komórki nowotworowe są  w stanie dotrzeć wszędzie, więc i do kości.
Rak prostaty najczęściej tworzy przerzuty w węzłach chłonnych i kościach.

Od momentu, gdy tata trafił do urologa, jest  już leczony.
Na tym etapie rozwoju choroby zaczyna się od razu od hormonoterapii. Tata już dostał zastrzyk.
Pytanie  - jaki? Firmagon? Bo nic nie piszesz o tabletkach antyandrogenu, który zwykle daje się kilka dni przed zastrzykiem.
Firmagon ich nie wymaga.

Ostatnio wobec takich pacjentów, jak tata, stosuje się od razu  - oprócz hormonoterapii - wczesną chemię.
Rzecz do przedyskutowania z lekarzem.
Ile lat ma tata, w jakim jest stanie ogólnym?

Po kilku miesiącach hormonoterapii lekarz podejmie decyzję, co dalej. Czy naświetlać, co naświetlać, jak naświetlać.
A może operować? Wszystko zależy od reakcji na leczenie.
Nawet sama hormonoterapia najczęściej działa co najmniej kilka lat. A potem są inne leki, inne metody leczenia.
Podtrzymuj tatę na duchu, że ten rak jest inny, niż wszystkie: rośnie powoli, daje się leczyć.
Ten konkretny rak rósł wiele lat, pewnie kilkanaście.

Na Podkarpaciu jest dobry ośrodek leczenia raka prostaty w Brzozowie.
Sama osoba lekarza ma w tej chwili mniejsze znaczenie, gdy z leczenie jest standardowe.
W razie czego  - pozostaje Kraków lub Kielce i słynny profesor Chłosta.
Odpowiedz
#4
Monika zrób jeszcze raz zdjęcia dokumentów (z zakrytymi danymi osobowymi) i prześlij na moją pocztę e-mail: armands @o2.pl
a ja je odpowiednio edytuję i dołączę do pierwszego postu.

Pozdrawiam
Armands
Odpowiedz
#5
Spróbuję jeszcze raz dodać zdjęcia...

Biopsja 
[Obrazek: m6uuSvX.jpg]

Rezonans

[Obrazek: ZqqhZNo.jpg]

Tomografia

[Obrazek: 3nMr1Aa.jpg?1]

Scyntygrafia

[Obrazek: q6lKsUQ.jpg]
Odpowiedz
#6
Dzień dobry ponownie. Dziękuję za pomoc w dodaniu zdjęć w wersji XL. Teraz mam prośbę o objaśnienie. Po pierwsze, czy mamy jasność o zmiany meta opisane w scyntygrafii, czy to przerzuty? Czytałam, że mogą być zmianami o podłożu zwyrodnieniowym?
Jaka jest na to szanse?
Lekarz dopiero 30 Lis.
Odpowiedz
#7
Niestety, ale przy wysokim poziomie PSA zmiany kostne spowodowane rakiem prostaty są bardzo prawdopodobne.
Oczywiście, że widoczne (i opisane) zmiany mogę też wynikać ze zmian zwyrodnieniowych, ale mogą być efektem jednego i drugiego.

Pozdrawiam
Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości