Pomysły i marzenia
#1
Marzy mi się wątek Biblioteka w których były by linki do materiałów źródłowych a tam gdzie nie gwałci to praw autorkich to nawet kopie (linki w nieoczekiwany sposób potrafią się deaktualizować).

I żeby zgłaszający link dopisywał krótki opis np. postaci:

link:
żródło:

tytuł:
język:
rok:
przystępność:
streszczenie: kilka zdań jeśli zawartość nie wynika całkowicie z tytułu

Dla przykładu ostatnio chciałem uporządkować swoją wiedzę na temat IRE i znalazłem fajny artykulik:

http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?2408
źródło:  Przegląd Urologiczny 2013/2 (78)
tytuł: NanoKnife - nieodwracalna elektroporacja: nowa nadzieja w leczeniu chorych na raka stercza?
język: polski
rok: 2013
przystępność: przystępny dla każdego
streszczenie: Wyjaśnia co to jest, kiedy się stosuje, za i przeciw.

Ot taka mrzonka do przemyślenia dla administratorów i forumowiców czy by coś takiego chcieli. Dobrze by było, gdyby ktoś to moderował i dbał o standaryzacje oraz jakość edukacyjną.
Mrakad  [Obrazek: m0746.gif]

Moja historia

Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
Zwei Dinge sind unendlich, das Universum und die menschliche Dummheit, aber beim Universum bin ich mir nicht ganz sicher. (niem.)  
Albert Einstein


Odpowiedz
#2
(26.06.2016, 20:14:47)mrakad napisał(a): Dobrze by było, gdyby ktoś to moderował i dbał o standaryzacje oraz jakość edukacyjną.

"Kto przybywa, garnki zmywa", proponuję Mrakada na bibliotekarza, tfu  - moderatora tego działu.
Odpowiedz
#3
(26.06.2016, 20:26:20)Dunolka napisał(a):
(26.06.2016, 20:14:47)mrakad napisał(a): Dobrze by było, gdyby ktoś to moderował i dbał o standaryzacje oraz jakość edukacyjną.

"Kto przybywa, garnki zmywa", proponuję Mrakada na bibliotekarza, tfu  - moderatora tego działu.

Masz coś przciwko bibliotekarzom? smutny
Mrakad  [Obrazek: m0746.gif]

Moja historia

Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
Zwei Dinge sind unendlich, das Universum und die menschliche Dummheit, aber beim Universum bin ich mir nicht ganz sicher. (niem.)  
Albert Einstein


Odpowiedz
#4
Witam.
Mrakadzie, w związku z tym, że stworzony wcześniej Dział- "Sprawy Forum" został podzielony na 3- poddziały ( to tak w uzgodnieniu z grupą założycielską dla ogólnego porządku mruganie, puszczanie oczka ) toteż przeniosłem Twój założony nowy wątek " Pomysły i marzenia" w miejsce moim zdaniem najbardziej pasujące w Dziale "Sprawy Forum".
Oczywiście uważam, że Twój pomysł dotyczący wątku " Biblioteka" jest jak najbardziej do zaakceptowania. Zdaję sobie sprawę, że wiele linków tam wrzucanych będzie dublowane z prostej przyczyny; jesteśmy wszyscy przyzwyczajeni w trakcie pisania postów, a w szczególności  dotyczących merytorycznych odpowiedzi i dość często posługujemy się wiedzą zapisaną w różnych opracowaniach medycznych, artykułach czy też innych źródłach i podajemy linki do nich.
Fakt, że chęć odszukania takich, czy innych materiałów linkowanych w postach jest bardzo często dość trudna.
Pomyślmy jeszcze nad najlepszym rozwiązaniem propozycji Mrakada.
Musimy ustalić czy "Bibliotekę" traktujemy jako nowy wątek np.w którymś z 3 Działów w Kateg. " Wiedza I Edukacja", to proszę wskazać w którym ( nie bardzo to mi pasuje, bo faktycznie  będą zdublowane wpisy), czy też ma to być oddzielny Dział we wspomnianej Kategorii ? W jednym i drugim przypadku linki mogą być w większości  zdublowane.
Co do moderacji, to także nie widzę przeciwwskazań. Ustalę to jutro z Crisem i poproszę Mrakada  o zgodę.
 Pozdrawiam
     Kris.
Odpowiedz
#5
Witaj Mrakad,
Pomysł uważam za świetny. Mam parę ciekawych linków, dość przystępnych, czasem angielskojęzycznych. Gdy już będzie ustalone co z Biblioteka i gdy wyjdę z dołka ( dołu, czarnej dziury) podeśle. Zgromadzenie rożnych informacji w jednym miejscu będzie wszystkim pomocne, bo każdy z nas szuka w sieci i znajduje niekoniecznie to samo.
Pozdrawiam
Ela
Maz 1952.
2015: X: PSA 20, Gleason 7 (3+4)
mpMRI, PET/CT: PIRADS 5, bez przejścia poza torebkę,  węzły chłonne ok, ognisko meta? do kości.
2.XII  Bicalutamide 50 mg. Triptorelin (pamorelin) przez 6 miesięcy. 
2016.02.09 Nanoknife. 100% trzymania moczu.
2016.03  PSA 0,08 ng/ml. Testosteron < 0,1nmol/L.
2016.06. T 0,03 nmol/l, PSA < 0,06 ng/ml. HT stop.
2016.07 T 1,2 nmol/l  PSA nieoznaczalne
Od lipca 2016 PSA nieoznaczlne.




Odpowiedz
#6
Wątek "biblioteka" powstał. Zapraszam wszystkich do do współpracy dzielenia się swoimi źródłami wiedzy. Na razie idziemy na żywioł i będzie pewnie trochę reorganizacji w tym wątku. A skoro moje marzenia się spełniają to cichutko wspomnę, że warto by pomyśleć o rankingu proponowanych pozycji. zadowolenie, uśmiech
Mrakad  [Obrazek: m0746.gif]

Moja historia

Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
Zwei Dinge sind unendlich, das Universum und die menschliche Dummheit, aber beim Universum bin ich mir nicht ganz sicher. (niem.)  
Albert Einstein


Odpowiedz
#7
Czy kalkulatory (angielskojęzyczne) też nadają się do tego działu?

Tu np. z Memorial Sloan Kettering Cancer Center:
https://www.mskcc.org/nomograms/prostate
Odpowiedz
#8
Nomogramy są bardzo przydatne, ale   -  są po angielsku. smutny 
Kto język zna, to dawno już ten nomogram znalazł i swoje szanse wyliczył.
Reszcie wypadałoby przetłumaczyć. Da ktoś radę? Ma czas?

Może łatwiej byłoby poprosić anglo-języcznego forumowicza o przysługę i obliczenie  prawdopodobieństwa
 braku wznowy u konkretnego pacjenta?
Odpowiedz
#9
(06.07.2016, 11:44:21)Mazulka napisał(a): Czy kalkulatory (angielskojęzyczne) też nadają się do tego działu?

Tu np. z Memorial Sloan Kettering Cancer Center:
https://www.mskcc.org/nomograms/prostate

Myślę, że tak bo podają informacje które najtrudniej wycisnąć z lekarzy. Dla mojej doktor statystyki chyba nie istnieją, uważa że każdy przypadek to domena Stwórcy i konsekwentnie odsyła do niego.

Dawno nie zaglądałem na stronę Memorial Sloan Kettering Cancer Center i z przyjemnością stwierdzam, że kalkulator pozytywnie się rozwinął. Postaram się stworzyć skróconą instrukcję obsługi po polsku.
Mrakad  [Obrazek: m0746.gif]

Moja historia

Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
Zwei Dinge sind unendlich, das Universum und die menschliche Dummheit, aber beim Universum bin ich mir nicht ganz sicher. (niem.)  
Albert Einstein


Odpowiedz
#10
(08.07.2016, 16:45:37)mrakad napisał(a): Postaram się stworzyć skróconą instrukcję obsługi po polsku.

Andrzej!!! Kochany jesteś!!! zadowolenie, uśmiech
Buźka!
Odpowiedz
#11
(08.07.2016, 17:40:49)Dunolka napisał(a):
(08.07.2016, 16:45:37)mrakad napisał(a): Postaram się stworzyć skróconą instrukcję obsługi po polsku.

Andrzej!!! Kochany jesteś!!! zadowolenie, uśmiech
Buźka!

Weekend w plecy ale coś w rodzaju polskiej instrukcji powstało. Ciekaw jestem waszej opinii o celowości takich opracowań i jak oceniacie moją pracę na tym polu.
Mrakad  [Obrazek: m0746.gif]

Moja historia

Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
Zwei Dinge sind unendlich, das Universum und die menschliche Dummheit, aber beim Universum bin ich mir nicht ganz sicher. (niem.)  
Albert Einstein


Odpowiedz
#12
(11.07.2016, 12:02:20)mrakad napisał(a):
(08.07.2016, 17:40:49)Dunolka napisał(a):
(08.07.2016, 16:45:37)mrakad napisał(a): Postaram się stworzyć skróconą instrukcję obsługi po polsku.

Andrzej!!! Kochany jesteś!!! zadowolenie, uśmiech
Buźka!

Weekend w plecy ale coś w rodzaju polskiej instrukcji powstało. Ciekaw jestem waszej opinii o celowości takich opracowań i jak oceniacie moją pracę na tym polu.

Żal mi Twoich pleców weekendowych Big Grin ale instrukcja jasna i prosta.
Dzięki.
Fajnie że powstała. Cool

Jędrek
PSA
2012 VIII/30,61/XII 2012 przed LPR 25,58.
2012 XII LRP pT3bN1M1a Gl.3+4 Marginesy ?
2013 /I-1,16 / /VIII PSA-3,0 PET/CT: - PRZERZUTY  09/2013 HT 
2013 RT /0,663/
2014 -2018  <0,002
Zakończenie HT  10.2018
2019 
Luty <0,002
Sierpień  0,046
Wrzesień  0,090
Październik  0,209
Grudzień 0,377
2020 
Styczeń 0,611
Luty      0,663
Marzec   0,761
Kwiecień 1,130
Maj         1,410
Limfadenektomia
Lipiec      0,234
Sierpień  0,015
Wrzesień  0,008
Listopad  0,006


Odpowiedz
#13
Co prawda nie puściłem jeszcze kalkulatora dla swojego przypadku, ale przeglądając nomogramy i Twoje tłumaczenie jest SUPER.
Odwaliłeś kawał dobrej roboty. Wielkie dzięki. Na pewno skorzystam i o wynikach poinformuję na forum.
Jeszce raz ogromne pochwały.
Rocznik 1967
moja historia
PSA wyjściowe XI 2012-30,48 ng/ml - HT; 
RT II-IV.2013; 
HT: (zoladex, bicalutamid, eligard) od VI 2013- nadal
Aktualnie (stan:31.12.2015): Próby klinicznie (enzalutamid)  
kontynuacja leczenia - dyskusja
Odpowiedz
#14
A ja nie mogłem się powstrzymać i postępując krok po kroku, czyli według instrukcji Andrzeja (mrakad'a), zrobiłem dwa wyliczenia. Jedno cofając się do marca 2013 (przed operacją) a drugie aktualne.
Jeśli chcecie zobaczyć wynik to pliki niżej.

Dziękuję Andrzeju za dobrą robotę. Kalkulator z Twoim opisem, to bułka z masłem zadowolenie, uśmiech 

Pozdrawiam
Armands



.pdf   Po prostatektomii.pdf (Rozmiar: 43,82 KB / Pobrań: 16)
.pdf   Przed prostatektomią.pdf (Rozmiar: 55,66 KB / Pobrań: 13)
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#15
Andrzeju -" mrakadzie" .
Robota z dostępem do "Nomogramu" dla nieznających angielskiego jest przedniej marki.
To się chwali. Tylko u nas na Forum jest taka możliwość zadowolenie, uśmiech .
Jeszcze raz dzięki .

Kris.
Odpowiedz
#16
Tak sobie pomyślałam, że może dział PSYCHOLOGIA albo psychoonkologia (lub inaczej nazwany ale dotyczący sfery psychologicznej) byłby przydatny.
Chciałabym wrzucić link do artykułu " Twój przyjaciel jest ciężko chory? Zamiast współczuć, przyjdź na kawę" i nie wiem gdzie najlepiej go umieścić.
Odpowiedz
#17
Myślę, że przydałby się nowy  dział pt. "Wsparcie psychiczne", albo 'Psychologiczne aspekty choroby"
w części ROZMAWIAJMY lub METODY WSPOMAGANIA...
Byłoby tam miejsce na wątki o problemach osobistych  - rodzinnych, małżeńskich , rodzicielskich, przyjacielskich, zawodowych, związanych z chorobą (nie tylko tą).

A propos Nomogramu:
Tak skarb tkwi gdzieś schowany głęboko, nawet nie wszyscy domownicy wiedzą, gdzie jest.
Proponuję dać go na "belkę", obok Indeksu terapii.
Odpowiedz
#18
Bardzo dobre propozycje... jestem za.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości