Hormonoterapia, a kości.
#1
Czy po rozpoczęciu terapii hormonalnej antagonistą lub agonistą GnRH jest konieczne sprawdzenie stanu kości ( scyntygrafia negatywna). Jak to się ma do czasu trwającej HT i ponad 3 letniej monoterapii antyandrogenami ( bicalutamide)? Jakie zabezpieczenie układu kostnego oprócz wit.D3 stosować w trakcie terapii HT?

Pozdrawiam
   Kris
Odpowiedz
#2
Czy miałeś kiedykolwiek robioną densytometrię? Jeśli tak, to warto co jakiś czas powtórzyć to badanie i porównać kolejne wyniki.
To znacznie bardziej przyjazne i mniej obciążające badanie niż scyntygrafia, a daje informację czy zmiany masz w normie wiekowej czy coś "przyspiesza". 
Oprócz tego oznaczenie poziomu witaminy D3 i koniecznie! wapnia i magnezu. To badanie warto powtarzać 2-4 razy do roku - jeśli wynik jest ok to następny za pół roku, jeśli masz niedobory/nadmiar to wiadomo powtórka badania po 3 miesiącach. W zależności od tego wyniku dostosowuje się suplementację.
Zwracam uwagę na wapń i magnez bo te pierwiastki podobnie jak witamina D3 powinny być w normie i ich niedobór/nadmiar jest wskazówką, że z układem kostnym coś się dzieje. W takich sytuacjach zazwyczaj jest tak, że wapnia jest za dużo, a magnezu za mało - działa to jak naczynia połączone.
Jeśli zrobisz te badania to w zależności od wyników trzeba zacząć brać:
- witaminę D3 - ilość zależy od Twojego wyjściowego poziomu
- witaminę K2 MK7, która umożliwia przyswajanie wapnia do kości, a nie do naczyń krwionośnych
- magnez / wapń w zależności od wyniku badania
- witaminę C, która ułatwia odbudowę kości, bo wspomaga budowę kolagenu

Zanim te wyniki zrobisz możesz na już zacząć naturalną suplementację zadowolenie, uśmiech
wapń - gotowane brokuły, pomarańcze (w obu dodatkowo witamina C), ziarna sezamu
magnez - pestki dyni, kasza gryczana, migdały, orzechy laskowe, płatki owsiane, banany
Odpowiedz
#3
Dla kogo jest wskazana densytometria?
Wskazania do badania densytometrycznego można ująć w następujące kategorie:
  • Osoby w każdym wieku, jeśli doznały złamań kości.
  • Osoby po 55. roku życia.
  • Osoby z czynnikami ryzyka osteoporozy, takimi jak: przebyte złamanie, występowanie osteoporozy w rodzinie, wątła budowa ciała, nietolerancja mleka - mała podaż wapnia i witaminy D, nałogi: papierosy, alkohol, kawa, niedobory hormonów płciowych - estrogenów u kobiet, androgenów u mężczyzn; dotyczy to zarówno osób młodych z zaburzeniami hormonalnymi, jak i kobiet po menopauzie czy mężczyzn z objawami andropauzy; leczenie kortykoidami, np. enkortonem; niska gęstość minerałów kości w wykonanej kiedykolwiek densytometrii (konieczna jest profilaktyka i okresowa kontrola densytometryczna).
Na ostatniej wizycie dr zlecił badanie gęstości kości (na mój wniosek) na kwiecień 2016.
Jest to po 38 miesiącach po LPR i 32 mies po wdrożeniu HT.
Mimo że nie otrzymuję zlecenia na badanie poziomu D3 25(OH) dr co 3 miesiące dopisuje otrzymany wynik na chwilę obecną ok 57 jedn. wspierane 2-4000 jed ( w zależności od bieżących wyników ) i wspierane K2 MK7.

Jędrek
PSA
2012 VIII/30,61/XII 2012 przed LPR 25,58.
2012 XII LRP pT3bN1M1a Gl.3+4 Marginesy ?
2013 /I-1,16 / /VIII PSA-3,0 PET/CT: - PRZERZUTY  09/2013 HT 
2013 RT /0,663/
2014 -2018  <0,002
Zakończenie HT  10.2018
2019 
Luty <0,002
Sierpień  0,046
Wrzesień  0,090
Październik  0,209
Grudzień 0,377
2020 
Styczeń 0,611
Luty      0,663
Marzec   0,761
Kwiecień 1,130
Maj         1,410
Limfadenektomia
Lipiec      0,234
Sierpień  0,015
Wrzesień  0,008
Listopad  0,006


Odpowiedz
#4
U mnie w badaniu PET/CT w lutym 2015 stwierdzono przerzuty do kości cały czas pozostając przy hormonoterapii.
Lekarz zalecił wzmacnianie kości wlewy dożylne z kwasu zoledronowego (acidum zoledronicum)
Doszukałem się w necie, że ww. kwas występuje jako koncentrat do infuzji między innymi w lekach:
  • desinobon
  • fayton
  • osporil
  • symdronic
  • zendractin
  • zerlinda
  • zometa
  • zomikos
Wszystkie "tradycyjnie" różnią się między sobą oprócz producenta, ceny, refundacji NFZ także skutkami ubocznymi .
Mnie zaproponowano (chyba w związku z ceną) Osporil, który kosztuje (stan luty 2016) ok. 130 zł a po refundacji 6,60 zł.
Zwróciłem uwagę na Zometę. Skąd cena ponad 1.600 zł i brak refundacji NFZ tzn. pełna odpłatność przez pacjenta?
Rocznik 1967
moja historia
PSA wyjściowe XI 2012-30,48 ng/ml - HT; 
RT II-IV.2013; 
HT: (zoladex, bicalutamid, eligard) od VI 2013- nadal
Aktualnie (stan:31.12.2015): Próby klinicznie (enzalutamid)  
kontynuacja leczenia - dyskusja
Odpowiedz
#5
(11.02.2016, 10:20:42)Kris napisał(a): Czy po rozpoczęciu terapii hormonalnej antagonistą lub agonistą GnRH jest konieczne sprawdzenie stanu kości ( scyntygrafia negatywna). Jak to się ma do czasu trwającej HT i ponad 3 letniej monoterapii antyandrogenami ( bicalutamide)? Jakie zabezpieczenie układu kostnego oprócz wit.D3 stosować w trakcie terapii HT?

Pozdrawiam
   Kris

Ku mojemu zaskoczeniu moja pani onkolog wytłumaczyła mi, że CO zajmuje się leczeniem raka a nie skutkami ubocznymi czy chorobami współistniejącymi. Przyznała, że hormonoterapia (Zoladex) może mieć negatywny wpływ na kości. Od początku zalecała Ostercalc przez cały rok a od jesieni do wiosny wręcz obowiązkowo.

Na pierwszą densytometrię trafiłem przypadkowo.  Firma zorganizowałą nadprogramowe badania profilaktyczne i było tam również to badanie.
Wyniki wyszły nienajlepsze i zalecili kontakt z fachowcem. Trafiłem do Warszawskiego Centrum Osteoporzy i zaczęlo się. Miałem osteoporozę w stopniu początkowym. Ze względu na hornomonoterapię pani doktor zaleciła pełne leczenie. Biorę Vitrum Osteo i Ostenil. Po półtota roku nastąpiła niespodziewana poprawa (normalnie w pierwszym roku kości się trochę odbudowują ale potem leczenie już tylko spowalnia rozwój choroby).
Odbudowa kości o 5% zadziwiła panią doktor. Osteoporoza ustąpiła na korzyść osteopeni. W sierpniu będę miał kolejną kontrolę.

Na densytometrię zapisują u mnie na 15 miesięcy naprzód. Pod koniec zeszłego roku roku zapisano mnie na 31 stycznia 2017. Odpłatnie (70 PLN) czekałem tylko dwa tygodnie!

Zastanawiałem się czy te dwie terapie wzajemnie się wspomagają? RGK na smyczy, osteoporoza też. Lekarze nie umieli na to odpowiedzieć. Ot ja po prostu tak mam.
Mrakad  [Obrazek: m0746.gif]

Moja historia

Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
Zwei Dinge sind unendlich, das Universum und die menschliche Dummheit, aber beim Universum bin ich mir nicht ganz sicher. (niem.)  
Albert Einstein


Odpowiedz
#6
Z góry przepraszam, że ja znowu tutaj z moim innym rakiem wejdę ale liczę na Waszą wiedzę. Czy w przypadku hormonoterapii raka piersi skutki uboczne są takie same i ochrona kości powinna być taka sama? Czy to może inna para kaloszy? Próbowałam dociekać w CO ale dwukrotnie temat został zbagatelizowany. Równorzędnie z radioterapią mam rozpocząć hormonoterapię, która potrwa 5 lat. Obawiam się wpływu leku na kości (mama ma osteoporozę) i nie wiem czy już zacząć je konkretnie wspomagać czy za jakiś czas (powiedzmy rok - dwa) zrobić badania i sprawdzić czy lek już coś "namieszał"? Wiekowo...jako kobieta niezręcznie czuję się pisząc to, ale jestem stosunkowo młoda (4 z przodu wskoczyła dopiero co mruganie, puszczanie oczka i może niepotrzebnie martwię się kondycją kości?
Odpowiedz
#7
Mazulko, jutro popytam o to sąsiadkę. Raz, że jest ze służby zdrowia (na emeryturze), a dwa, że właśnie jest w trakcie hormonoterapii po operacji i radioterapii raka piersi. Spytam, jak jest leczona.

Moim zdaniem problem z kośćcem jest w przypadku obu nowotworów identyczny.
Jedna i druga blokada hormonalna usuwa barierę, chroniącą kości przed starzeniem się.
Odpowiedz
#8
No, w sumie niewiele się dowiedziałam, ale dobre i to.
Sąsiadka narzeka na to, na co większość  - że nie ma lekarza prowadzącego, który znałby się i ogarniał wszystkie aspekty leczenia, również walkę ze skutkami ubocznymi terapii.
Sąsiadka nie jest wcale leczona na kości, bo pani dr nie widzi potrzeby. smutny 
Jako "służba zdrowia" sąsiadka wie, że o kości powinna zadbać, zatem zgłosiła problem prywatnemu ortopedzie, który jej przepisał specyfik nie do dostania w Polsce. Zatem nawet nie pytam, jaki.
Ale sąsiadka jest starszą panią, której  - brutalnie mówić  - już wiele nie zaszkodzi (tak mówi).

Natomiast sprawa ma się inaczej w odniesieniu do młodej kobiety.
Hormonoterapia spowoduje u ciebie przyspieszoną menopauzę, ze wszystkimi jej przykrymi skutkami.
Zatem powinnaś się jak najszybciej udać do ginekologa po skierowanie do poradni osteoporozy,
by monitorować sprawę.
Teoretycznie twoje kości powinny być w bardzo dobrym stanie i 5 lat terapii swobodnie wytrzymać, ale jak sama wiesz, różnie to bywa. Zatem zbadaj je koniecznie.
Niezależnie od tego, czy lekarz ci przepisze jakiś ochronny specyfik, należy zadbać o odpowiednią dietę,
i umiarkowany ruch na świeżym  powietrzu.
Odpowiedz
#9
Dunolka dziękuję bardzo, za to że chciało Ci się drążyć temat u znajomych zadowolenie, uśmiech Za miesiąc mam ginekologa i porozmawiam o skierowaniu i monitorowaniu kości.

Dietę zmieniam powoli ale konsekwentnie od kilku miesięcy a aktywność na świeżym powietrzu kocham zadowolenie, uśmiech
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości