Podejrzenie raka
#1
Czy ktoś mógłby mi pomóc odczytać wynik z rezonansu magnetycznego taty?


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#2
(19.03.2024, 09:02:59)Milenka30 napisał(a): Czy ktoś mógłby mi pomóc odczytać wynik z rezonansu magnetycznego taty?

cyt.
Gruczoł krokowy – wymiary

Prostatę pod względem wielkości porównuje się do orzecha włoskiego. Prawidłowe wymiary gruczołu krokowego (również prawidłowe wymiary prostaty w usg) wynoszą 4 × 3,5 × 3,5 cm.
Wielkość gruczołu krokowego to niejedyny istotny parametr związany z tym narządem. Bardzo ważna jest także jego objętość. Prawidłowa wielkość prostaty w ml wynosi nie więcej niż 25 ml. Jeśli stwierdzono gruczoł krokowy 35 ml lub gruczoł krokowy 50 ml, oznacza to, że prostata jest powiększona.


Na podstawie w/w treści widzimy że prostata jest powiększona i to mocno u taty mamy 60 x 47 x 58 i objętość 86,65 ml.
 Powiększona prostata budzi niepokój, a przecież rozrost gruczołu krokowego jest procesem łagodnym, a komórki gruczolaka nie mają cech nowotworu złośliwego. Zmiany są zależne od przemian hormonalnych, które zachodzą w organizmie starzejącego się mężczyzny. 

Urolog może zalecić też przyjmowanie leków zmniejszających objętość gruczolaka stercza i alfa-blokery poprawiające przepływ moczu. Decyzja o operacji zapada, gdy gruczolak jest duży, mocz zalega w pęcherzu, często dochodzi do zakażeń układu moczowego lub gdy lekarz stwierdził dodatkowo kamicę pęcherza.

Zwykle wykonuje się przez cewkową elektroresekcję, tzw. TUR. Chirurg dociera przez cewkę moczową do prostaty i usuwa część gruczołu, by umożliwić swobodny odpływ moczu. Jeśli gruczolak jest bardzo rozrośnięty, dociera się do niego przez powłoki brzuszne i pęcherz moczowy. Taki zabieg jest przeprowadzany w pełnym znieczuleniu.

Prawidłowe stężenie PSA zasadniczo nie powinno przekraczać 4 ng/ml. Ale co czwarty mężczyzna z prawidłowym poziomem tego białka choruje na raka prostaty, a ponad połowa z podwyższonym poziomem PSA ma zdrowy ten gruczoł. Rozpoznanie nowotworu można postawić dopiero po wykonaniu biopsji.

U taty PSA wynosi 0,06 ng/ml to do raka daleko jak do słońca ale warto być czujnym.
Potrzebna kontynuacja badań i dokładna analiza medyczna i leczenie przerostu.
Istotne ile lat ma tata i czy ma problemy z oddawaniem moczu.
Życzę słońca i wytrwałości 

Jędrek
Odpowiedz
#3
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Tata ma 56 lat i skarżył się już długo że ma ciągle parcie na pęcherz. To skłoniło go w końcu żeby udał się do lekarza. Dostał wówczas skierowanie na PSA i w badaniu z krwi wyszło 4,92, dostał wówczas leki i po 6 tygodniach znów zrobił badanie PSA i wyszło 5,16 (nie pamiętam jednostek). Stąd skierowanie na rezonans. A wyniki powyżej.
A co oznacza PIRADS-4? W internecie mnóstwo o tym informacji, zazwyczaj te złe...
Odpowiedz
#4
Witaj,
W tym wyniku jest zapis dens PSA, zdaje się, że może chodzić o gęstość. To nie jest to samo, co wynik markera PSA. Skoro piszesz o aktualnym u taty PSA w zakresie 4-5 , to dla mężczyzny 56-letniego wynik jednak jest podwyżony, plus ta zmiana widoczna w MRI... nie bagatelizowałabym tego. Oczywiście BPH jest bezsprzeczne, ale ja wolałabym sprawdzić w biopsji, co się dzieje. Urolog może biopsji nie zalecić, ale wg mnie lepiej zachować wzmożoną czujność.
Odpowiedz
#5
Konsultacja wyniku prawdopodobnie w czwartek. Podpowiem tacie, żeby porozmawiał z lekarzem o biopsji, jeżeli sam lekarz nie zleci takiego badania. Zastanawia mnie ta klasyfikacja PIRADS 4..
Odpowiedz
#6
PI-RADS 4 - wysokie prawdopodobieństwo (obecność istotnej klinicznie postaci raka jest prawdopodobna). Maksymalna wartość to PI-RADS 5 - bardzo wysokie prawdopodobieństwo (obecność istotnej klinicznie postaci raka jest bardzo prawdopodobna). Generalnie, im niższa skala od 1 do 5, tym zmiana mniej podejrzana. Zmiany do PI-RADS 3 zwykle się obserwuje.
Odpowiedz
#7
(19.03.2024, 12:23:05)Milenka30 napisał(a): Konsultacja wyniku prawdopodobnie w czwartek. Podpowiem tacie, żeby porozmawiał z lekarzem o biopsji, jeżeli sam lekarz nie zleci takiego badania. Zastanawia mnie ta klasyfikacja PIRADS 4..

Hej,
Bazując na mojej historii (PSA3.88 czyli poniżej progu, MRI Pirads4, po biopsji rak prostaty), namawiam do pogłębionej diagnostyki podjęcie działań.
Trzymam kciuki za tatę i pozdrawiam
Rocznik 1971
PSA 08.2023 - 3,880

Odpowiedz
#8
Lekarz zleci biopsję.
Jest "ograniczenie dyfuzji". To wyrażenie to sygnał alarmowy.
Odpowiedz
#9
A czym może skutkować to ograniczenie dyfuzji?
Odpowiedz
#10
(19.03.2024, 11:21:35)Jędrek napisał(a):
(19.03.2024, 09:02:59)Milenka30 napisał(a): Czy ktoś mógłby mi pomóc odczytać wynik z rezonansu magnetycznego taty?

cyt.
Gruczoł krokowy – wymiary

Prostatę pod względem wielkości porównuje się do orzecha włoskiego. Prawidłowe wymiary gruczołu krokowego (również prawidłowe wymiary prostaty w usg) wynoszą 4 × 3,5 × 3,5 cm.
Wielkość gruczołu krokowego to niejedyny istotny parametr związany z tym narządem. Bardzo ważna jest także jego objętość. Prawidłowa wielkość prostaty w ml wynosi nie więcej niż 25 ml. Jeśli stwierdzono gruczoł krokowy 35 ml lub gruczoł krokowy 50 ml, oznacza to, że prostata jest powiększona.


Na podstawie w/w treści widzimy że prostata jest powiększona i to mocno u taty mamy 60 x 47 x 58 i objętość 86,65 ml.
 Powiększona prostata budzi niepokój, a przecież rozrost gruczołu krokowego jest procesem łagodnym, a komórki gruczolaka nie mają cech nowotworu złośliwego. Zmiany są zależne od przemian hormonalnych, które zachodzą w organizmie starzejącego się mężczyzny. 

Urolog może zalecić też przyjmowanie leków zmniejszających objętość gruczolaka stercza i alfa-blokery poprawiające przepływ moczu. Decyzja o operacji zapada, gdy gruczolak jest duży, mocz zalega w pęcherzu, często dochodzi do zakażeń układu moczowego lub gdy lekarz stwierdził dodatkowo kamicę pęcherza.

Zwykle wykonuje się przez cewkową elektroresekcję, tzw. TUR. Chirurg dociera przez cewkę moczową do prostaty i usuwa część gruczołu, by umożliwić swobodny odpływ moczu. Jeśli gruczolak jest bardzo rozrośnięty, dociera się do niego przez powłoki brzuszne i pęcherz moczowy. Taki zabieg jest przeprowadzany w pełnym znieczuleniu.

Prawidłowe stężenie PSA zasadniczo nie powinno przekraczać 4 ng/ml. Ale co czwarty mężczyzna z prawidłowym poziomem tego białka choruje na raka prostaty, a ponad połowa z podwyższonym poziomem PSA ma zdrowy ten gruczoł. Rozpoznanie nowotworu można postawić dopiero po wykonaniu biopsji.

U taty PSA wynosi 0,06 ng/ml to do raka daleko jak do słońca ale warto być czujnym.
Potrzebna kontynuacja badań i dokładna analiza medyczna i leczenie przerostu.
Istotne ile lat ma tata i czy ma problemy z oddawaniem moczu.
Życzę słońca i wytrwałości 

Jędrek
Dziękuję za wsparcie!

(19.03.2024, 18:11:14)Radiusz napisał(a):
(19.03.2024, 12:23:05)Milenka30 napisał(a): Konsultacja wyniku prawdopodobnie w czwartek. Podpowiem tacie, żeby porozmawiał z lekarzem o biopsji, jeżeli sam lekarz nie zleci takiego badania. Zastanawia mnie ta klasyfikacja PIRADS 4..

Hej,
Bazując na mojej historii (PSA3.88 czyli poniżej progu, MRI Pirads4, po biopsji rak prostaty), namawiam do pogłębionej diagnostyki podjęcie działań.
Trzymam kciuki za tatę i pozdrawiam

Dziękuję za wsparcie i również trzymam kciuki za Ciebie!
Odpowiedz
#11
Mamy skierowanie na biopsję fuzyjną. Czy możecie polecić jakąś placówkę w okolicach Warszawy, żeby ją wykonać? Czy polecacie jakiegoś lekarza w szczególności?
Odpowiedz
#12
(22.03.2024, 20:02:43)Milenka30 napisał(a): Mamy skierowanie na biopsję fuzyjną. Czy możecie polecić jakąś placówkę w okolicach Warszawy, żeby ją wykonać? Czy polecacie jakiegoś lekarza w szczególności?

Hej wykonywałem biopsję fuzyjną przezkroczową w ECZ w Otwocku (dr Bartłomiej Zagożdżon, młody ale bardzo fajny, zdecydowany lekarz). Polecam bo czułem się zaopiekowany. Kontakt znajdziesz w google.
Mój kolega wykonywał w Masovii (dr Keller ) i też niestety mu znaleźlizadowolenie, uśmiech.
Rocznik 1971
PSA 08.2023 - 3,880

Odpowiedz
#13
(22.03.2024, 21:00:04)Radiusz napisał(a):
(22.03.2024, 20:02:43)Milenka30 napisał(a): Mamy skierowanie na biopsję fuzyjną. Czy możecie polecić jakąś placówkę w okolicach Warszawy, żeby ją wykonać? Czy polecacie jakiegoś lekarza w szczególności?

Hej wykonywałem biopsję fuzyjną przezkroczową w ECZ w Otwocku (dr Bartłomiej Zagożdżon, młody ale bardzo fajny, zdecydowany lekarz). Polecam bo czułem się zaopiekowany. Kontakt znajdziesz w google.
Mój kolega wykonywał w Masovii (dr Keller ) i też niestety mu znaleźlizadowolenie, uśmiech.

A mogę wiedzieć czy to było wykonywane komercyjnie i jaki to był koszt w Otwocku?
Odpowiedz
#14
(22.03.2024, 22:08:13)Milenka30 napisał(a):
(22.03.2024, 21:00:04)Radiusz napisał(a):
(22.03.2024, 20:02:43)Milenka30 napisał(a): Mamy skierowanie na biopsję fuzyjną. Czy możecie polecić jakąś placówkę w okolicach Warszawy, żeby ją wykonać? Czy polecacie jakiegoś lekarza w szczególności?

Hej wykonywałem biopsję fuzyjną przezkroczową w ECZ w Otwocku (dr Bartłomiej Zagożdżon, młody ale bardzo fajny, zdecydowany lekarz). Polecam bo czułem się zaopiekowany. Kontakt znajdziesz w google.
Mój kolega wykonywał w Masovii (dr Keller ) i też niestety mu znaleźlizadowolenie, uśmiech.

A mogę wiedzieć czy to było wykonywane komercyjnie i jaki to był koszt w Otwocku?
Pewniezadowolenie, uśmiech Biopsję wykonywałem odpłatnie. Koszt 3500pln. Jeżeli nie mylę (decyzję podejmowałem w sporym stresie) to biopsja przezkroczowa jest realizowana komercyjnie a biopsja przezodbytnivza jest realizowana na NFZ. Proszę doświadczone osoby o ew sprostowanie jeżeli mylę pojęcia. W szpitalu Masovia kolega miał realizowaną biopsję z ramienia NFZ. Do biopsji na NFZ jest potrzebne skierowanie urologa NFZ, ja takiego nie posiadałem stąd decyzja na badanie odpłatne.
Pozdrawiam
Rocznik 1971
PSA 08.2023 - 3,880

Odpowiedz
#15
Nie żebym był szczególnie doświadczony ale zgodnie z prośbą prostuję, ja miałem również biopsję fuzyjna przezkroczową ale w ramach ubezpieczenia NFZ.
Odpowiedz
#16
(23.03.2024, 16:37:10)Paweł Sz. napisał(a): Nie żebym był szczególnie doświadczony ale zgodnie z prośbą prostuję, ja miałem również biopsję fuzyjna przezkroczową ale w ramach ubezpieczenia NFZ.

A mogę wiedzieć gdzie się udało zrobić taką biopsję na NFZ?  Bo Nam lekarz prowadzący powiedział że tylko w Białymstoku taką wykonują :/
Odpowiedz
#17
Szpital przy ul. Arkonskiej w Szczecinie.
Odpowiedz
#18
Dziękuję wszystkim za informację!
Odpowiedz
#19
Cześć,

Faktycznie w Białymstoku wykonują biopsję fuzyjną na NFZ. Wykonają ją jednak tylko wtedy gdy badania obrazowe / rezonans/ nie są jednoznaczne. Mój mąż miał wykonaną tradycyjną biopsję, gdyż jak określił lekarz prowadzący zmiana jest dobrze widoczna w wykonanych wcześniej badaniach. Nie było wskazań do wykonania fuzyjnej.
Odpowiedz
#20
17 kwietnia biopsja fuzyjna, zobaczymy co z tego wyjdzie, stres coraz większy smutny
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości