Zdiagnozowany rak prostaty Kraków
#21
Myślę, że niektóre osoby to zainteresuje. Myślę, że społeczny nacisk na Ministerstwo Zdrowia byłby tu właściwy:
https://www.msn.com/pl-pl/zdrowie/nasze-...0fe&ei=124
Odpowiedz
#22
(03.03.2024, 00:04:42)Bodzio napisał(a): Byłem w ostatni czwartek (29.02.) w Szpitalu Rydygiera - tak jak mnie skierowano u koordynatorów szpitalnych - na Oddziale Urologicznym. Okazało się, że tam już ustalają termin przyjęcia na oddział w szpitalu, a nie robią konsylium która ścieżka byłaby dla mnie najlepsza.

Odbiłem się od ściany.

Wygląda, że muszę ponownie iść do lekarza rodzinnego po skierowanie do urologa (przy okazji poproszę, żeby jednak wyrobiono mi Kartę DILO), zapisać się do urologa szpitalnego i tam zrobią może konsylium?

Mam jeszcze kilka pytań. Będę wdzięczny za informacje.

1. Mam wykonaną biopsję i z niej wynik.Rak prawego płata stercza. Gleason 6 (3+3). Brak naciekania tkanek okołosterczowych. Nie uwidoczniono inwazji naczyń, ani pni nerwowych. Grupa prognostyczna 1. 
Jakie jeszcze badania powinienem mieć zlecone przed leczeniem?
Przed szpitalnym odziałem spotkałem gościa, który miał robione badanie PET w Kielcach (ZAKŁAD MEDYCYNY NUKLEARNEJ Z OŚRODKIEM PET).
Twierdzi, że to jedyny taki Ośrodek w Polsce, który bada całe ciało, czy nie ma przerzutów. Czekał na to badanie pół roku. Trochę długo...

2. Zapytałem kto operuje w Szpitalu Rydygiera robotem Da Vinci? Dr hab. n. med. Kajetan JUSZCZAK. Z jego strony www: 

operacje urologiczne
metodą otwartą, laparoskopową i robotową
Prostatektomia radykalna w asyście robota Da Vinci
Certyfikowany operator robota medycznego

Opinie na http://www.znanylekarz.pl ma dobre. Jeżeli ktoś był operowany przez niego to proszę o opinie.

3. Przeczytałem nowy artykuł w sieci z Wprost Zdrowie:
Rak prostaty: jak leczyć chorych zgodnie ze wskazaniami klinicznymi? (msn.com)
W Polsce nie wygląda to optymistycznie: 
"Ze statystyk europejskich wynika jednak, że wskaźnik 5-letnich przeżyć u pacjentów w Polsce z nowotworem gruczołu krokowego nadal wynosi tylko 65,2 proc., podczas gdy dla wszystkich państw Unii Europejskiej jest aż o 20 punktów procentowych wyższy. W efekcie jesteśmy jedynym krajem Wspólnoty, w którym najważniejsze wskaźniki epidemiologiczne w raku gruczołu krokowego nie ulegają poprawie. Co gorsza, w ostatnich latach Polska jest państwem o największej dynamice wzrostu śmiertelności z powodu raka gruczołu krokowego w całej UE."
Zapewne większa śmiertelność (prawie 35% w ciągu 5 lat) dotyczy osób z rakiem prostaty zaawansowanym, niemniej to duży wskaźnik w stosunku do statystyk dostępnych w wyniku badań w tzw. świecie zachodnim.

W tym samym artykule:
"U chorego, który nie ma przerzutów, można usunąć guza nowotworowego za pomocą różnych form naświetlania (radioterapia) lub operacyjnie – metodą klasyczną lub laparoskopowo. Coraz więcej zabiegów prostatektomii radykalnej wykonywanych jest już w asyście robotów chirurgicznych. Od 1 kwietnia 2022 r. takie zabiegi finansowane są ze środków publicznych, a co za tym idzie, rośnie liczba ośrodków, które są wyposażone w roboty. W urologii te nowoczesne urządzenia wspomagające pracę operatora wykorzystywane są najczęściej, choć rośnie również liczba zabiegów robotowych w ginekologii onkologicznej i chirurgii kolorektalnej (od 1 sierpnia 2023 r. rozszerzono wskazania do refundacji robotyki onkologicznej o nowotwory błony śluzowej macicy i jelita grubego).
[i]Obecnie jest już w Polsce ponad 40 szpitali wyposażonych w roboty chirurgiczne i ich liczba dynamicznie rośnie."[/i]

Ja miałem tam konsylium, ale przyszedłem już do nich z kartą DILO. Z tą kartą dostaje się też dużo szybsze terminy pierwszej wizyty, badań itp. więc koniecznie ją wyrób (mój lekarz pierwszego kontaktu wystawiał mi w czasie jednej wizyty, więc nie jest to nic skomplikowanego zadowolenie, uśmiech )
Jeżeli chodzi o doktora Juszczaka to jestem pod jego opieką urologiczną i pooperacyjną i naprawdę mogę go polecić. Jest osobą rzetelną i bardzo sympatyczną. W przychodni przyjmuje w poniedziałki, więc jak już będziesz miał DILO to może od razu spróbuj się do niego zarejestrować na pierwszą wizytę. Choć może się okazać, że mają jakieś inne procedury przyjmowania pacjentów po raz pierwszy z DILO (np. do Ordynatora), ale i tak jak będziesz miał ustalony termin operacji to powinieneś mieć umówione spotkanie z operatorem.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości