Tata Agaty2024 - lat 71, PSA 20,5 co dalej?
#1
witam. 

szukam informacji i trafiłam na forum mam nadzieje ze "trochę" się dowiem  

tata lat 71, ( choruje na nadciśnienie i teraz wyszedł podwyższony cukier 116 ) poszedł na badania z pakietu 40+ niestety wyszło PSA 20,570 ng/ml nigdy wcześniej nie robił tego badania wiec nie mam porównania. 
urolog po badaniu per rectum i usg skierowała tatę na rezonans. oto wyniki i opis. 
czy może mi ktoś powiedzieć czy jest bardzo źle. 
Będziemy umawiać się do urologa dopiero. 
Kiedy zakładać kartę DILO?
opis rezonansu 
Badanie mpMR stercza wykonane w sekwencjach T1 i T2-zależnych, w tym program dyfuzyjny, z sekwencją dynamiczną po podaniu środka kontrastowego. Gruczoł krokowy o obj.38ml (PSAd: 0,28). Budowa strefowa zatarta prawostronnie. W strefie przejściowej stwierdza się w przednich środkowych partiach prawego płata- ok3cm zmianę guzowatą gruczolakowatą, częściowo o zatartych obrysach, o niejednorodnie obniżonym sygnale w obrazach T2,bez wyraźnej restrykcji dyfuzji, z umiarkowanym wzmocnieniem kontrastowym- Pirads 3. Z tyłu i poniżej, w strefie obwodowej, głównie w partiach szczytowych prawego płata widoczny ok. 1,5cm obszar niejednorodnie obniżonego sygnału w onbrazach T2 i na mapie ADC, z restrykcją dyfuzji i z wczesnym wzmocnieniem kontrastowym typu III- Pirads 4. Brak cech naciekania torebki gruczołu, pęczków naczyniowo-nerwowych i tkanek miękkich okołosterczowych. Pęcherzyki nasienne prawidłowe. Ściany pęcherza moczowego nienacieczone. Przestrzeń okołoodbytnicza i przedkrzyżowa wolne. Węzły chłonne miednicy mniejszej niepowiększone. W obrębie uwidocznionych struktur kostnych podejrzanych zmian naciekowych i ogniskowych szpiku nie stwierdza się. Wnioski: jw; Pirads v.II: 4- strefa obwodowa prawego płata; Pirads v.II: 3- strefa przejściowa prawego płata (do badania dołączono opracowanie graficzne PROView). 

proszę o jakieś słowo wsparcia.
Odpowiedz
#2
Agata  - witaj na Forum!

Cytat:     czy może mi ktoś powiedzieć czy jest bardzo źle.

     


Hm, "źle" to pojęcie bardzo względne.
Dla człowieka dotychczas zdrowego, i dla jego rodziny, wiadomość, że może mieć raka, to jest szok.
Poziom PSA, dane z rezonansu wskazują na wysokie prawdopodobieństwo raka prostaty.
Zła wiadomość.

Ale dla ludzi, którzy z TYM rakiem walczą od lat, te dane świadczą o tym, że nawet jeśli ten rak jest, to jest raczej ograniczony do narządu, czyli do całkowitego wyleczenia. A w ogóle, to ten rak jest mniej groźny od innych, rośnie powoli, daje się kontrolować. Czyli wiadomość nie taka zła. Zobaczymy po biopsji, jaki będzie Gleason.

Cytat:   Kiedy zakładać kartę DILO?          

Najlepiej od razu.
Jeśli ten urolog jest państwowy, to może wystawić kartę DILO.
Szybciej jest postarać się o tę kartę  od lekarza rodzinnego, od razu jutro.
Podstawą do wydania karty DILO jest wynik PSA i wynik rezonansu.
Od razu zarejestrować się w najbliższym dobrym Centrum Onkologii.
Na podstawie karty  niezbędne badania odbędą się szybko, w ustalonym przez przepisy DILO terminie.

Na wizytę do urologa można zapisać się niezależnie. Przed decyzją o leczeniu, nieleczeniu, o rodzaju leczenia zawsze radzimy zasięgnąć opinii trzech niezależnych specjalistów.

Cytat: proszę o jakieś słowo wsparcia.

Zawsze je znajdziesz na tym forum.
Każdy z nas znalazł je w swoim czasie.
Odpowiedz
#3
Watek przeniesiony z działu NASZE HISTORIE
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości