Jak interpretować wyniki
#1
Witam wszystkich!
Chciałbym prosić o pomoc w interpretacji wyników RM. Dodam że mam 40 l i zaniepokoiło mnie wzrost PSA na przestrzenia 6 miesięcy z 2,2 do 4,7. Po wizycie u Urologa biorąc pod uwagę ryzyko genetyczne skierowano mnie na RM prostaty. Dziś odebrałem taki wynik:
Badanie mpMR prostaty wykonano aparatem 3T Spectra używając sekwencji T1, T2 zależne, T2FS, DWI, DCE (obrazy dynamiczne po podaniu środka kontrastowego). Według protokołu PIRADS v2.

Dane kliniczne: wzrost PSA 4,7 DRE+/-
Objętość gruczołu 20ml. Nie wykazano cech rozrostu typu BPH.
Strefa obwodowa praktycznie w całości o obniżonym sygnale w obrazach T2-zal. z cechami dyskretnej restrykcji dyfuzji i wzmocnienia o nie patologicznej krzywej co w pierwszej kolejności przemawia za zmianami rozlanymi pozapalnymi i odczynowymi w tym aktywnymi gruczołu – zmiany typu PIRADS 3. Całościowy obraz MR nieswoisty, bardziej typowy dla zmian odczynowych zaostrzonych rozlanych (zmiany symetryczne – zapalne? odczyn?) nie wykazano cech zmian ogniskowych typowych dla PIRADS 4, 5.
Nie wykazano torbieli i kolekcji w prostacie oraz gruczołach Cowper’a.
Nasieniowód w miednicy – Vas deferens nie poszerzy po prawej i po lewej.
Pęcherzyki nasienne symetryczne, w normie.
Tkanka tłuszczowa okołosterczowa bez zmian.
Pęczki naczyniowo-nerwowe bez zmian.
Powiększonych patologicznych węzłów chłonnych w miednicy nie stwierdza się.
Nie wykazano istotnych zmian ogniskowych w objętych badaniem częściach kostnych.
R. rozlane zmiany typu PIRADS 3 w całej strefie obwodowej stercza w pierwszej kolejności pozapalne, i odczynowe wskazane monitorowanie laboratoryjne i ewentualnie obrazowe. Nie wykazano cech ropnia i torbieli w gruczole.

Trochę się martwię, i zastanawiam się co w takiej sytuacji powinienem zrobić

Dziękuję za ewentualne porady!
Rocznik 1984
PSA 01.02.2023: 2,0 ng/ml
PSA 03.01.2024: 4,75 ng/ml
BIOPSJA: 03.2024 Adenocarcinoma Prostatae GS 3+3=6
Odpowiedz
#2
Witaj na forum.
Rezonans magnetyczny gdzie pojawia się zmiana ogniskową z oceną PiRADS 3 musi skutkować czujnością.
A dlaczego? Bo to teoretycznie i praktycznie stwarza jakieś spore ryzyko wystąpienia raka prostaty.
Oczywiście spore ryzyko, to jeszcze nie rak prostaty i nie ma powodu do paniki, ale będziesz musiał regularnie badać poziom PSA i wykonywać powtórne badania obrazowe (najlepiej mpMRI).
Możliwe, że lekarz powie sprawdzam i skieruje ciebie na biopsję prostaty, bo tylko to badanie (niestety inwazyjne i przykre) może, ale nie musi dać dokładniejszy werdykt.
Dlatego jeszcze raz podkreślam, że czujność będzie najważniejsza.

Pozdrawiam
Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#3
Dziękuję za odpowiedź. Czy jest coś co mogę zrobić aby zminimalizować ryzyko Raka prostaty? Np coś jeść, czegoś unikać itp?
Rocznik 1984
PSA 01.02.2023: 2,0 ng/ml
PSA 03.01.2024: 4,75 ng/ml
BIOPSJA: 03.2024 Adenocarcinoma Prostatae GS 3+3=6
Odpowiedz
#4
(02.02.2024, 23:12:43)Kojad napisał(a): Dziękuję za odpowiedź. Czy jest coś co mogę zrobić aby zminimalizować ryzyko Raka prostaty? Np coś jeść, czegoś unikać itp?

Wyniki badań wskazują na to, że predyspozycje genetyczne są najważniejszym czynnikiem ryzyka raka prostaty. U osób bez obciążenia genetycznego ryzyko wystąpienia raka prostaty wynosi 12%. 
Geny związane z ryzykiem raka prostaty odpowiadają za około 30-40 % przypadków występowania tego nowotworu w młodym wieku.
Tu możesz dokładnie przeczytać o co tu chodzi...
https://urobotic.pl/predyspozycje-genety...-prostaty/

Leki i suplementy związane z gruczołem krokowym mają wpływ na ewentualny rozrost gruczołu, ale nie wpływają na występowanie raka prostaty.
Oczywiście nie zaszkodzi sok z granatów, czy aktywności seksualna, która podobno zapobiega powstawaniu raka prostaty.

Pozdrawiam
Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości