Zdiagnozowany rak... co dalej?
#1
Witam wczoraj wlasnie odbyłem wizytę u urologa plus wyniki PSA -64 i załamanie w poniedziałek juz biopsja i czekania na wyrok
Odpowiedz
#2
(04.11.2023, 14:38:23)Saxon napisał(a): Witam wczoraj wlasnie odbyłem wizytę u urologa plus wyniki PSA -64 i załamanie w poniedziałek juz biopsja i czekania na wyrok

Niestety taki wynik PSA oznacza problem. Ale muszę dopytać...

Wizyta u urologa była spowodowana problemami urologicznymi (ból, problem z oddawaniem moczu itp.), czy miała inną przyczynę?
Ile masz lat i czy wcześniej robiłeś badanie PSA?

Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#3
Co masz na myśli, pisząc "wyrok"?  
Diagnozę raka prostaty?
Owszem, to bardzo prawdopodobne, ale ten rak to nie wyrok. Ten rak jest inny, niż wszystkie, nawet jeśli jest, to rośnie powoli i daje się leczyć.

Samo PSA nie jest jedynym kryterium diagnostycznym, bo wpływ na nie może mieć łagodny przerost i stany zapalne prostaty.
Napisz więcej o swojej sytuacji, tak, jak radzi Armands.
Odpowiedz
#4
Dzis dostalem diagnozę zaawansowany rąk na 12 próbek każda pozytywna teraz tomograf płuc brzucha i kości
Odpowiedz
#5
(16.11.2023, 13:13:16)Saxon napisał(a): Dzis dostalem diagnozę zaawansowany rąk na 12 próbek każda pozytywna teraz tomograf płuc brzucha i kości

Czyli w dwunastu bioptatach zdiagnozowano raka? 
Czy to zwykły rak gruczołowy i jak został określony Gleason? Pytam, bo ma to znaczenie.
Podobnie jak procentowy udział komórek rakowych w przebadanym materiale. 

No cóż... trzeba będzie się zmierzyć z problemem... a przeciwnik groźny.

Rozumiem, że te kolejne badania już w związku z dalszą diagnostyką. 
Gdzie dalsza diagnostyka, konsultacje i leczenie?

Trzymaj się! 
Pozdrawiam

Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#6
Tak jak pisał Armands, dodaj więcej informacji z opisu histopatologicznego po biopsji. Jeśli możesz, to wklej zdjęcie opisu, bez danych osobowych pacjenta i lekarza (-rzy)
Ja tylko dopytam, czy masz już kartę DiLO ?
Ile masz lat, gdzie się leczysz ?
Jeśli biopsja była 2 tygodnie temu, to rany po biopsji jeszcze się nie zagoiły, co może dawać fałszywy obraz. Co prawda masz mieć tomograf, który dokładniej obrazuje tkanki twarde (w porównaniu do rezonansu ), ale trzeba pamiętać o pozostałościach po biopsji.

Pozdrawiam AParsley
Rocznik 1961
PSA przed RP 15,41 ng/ml, LRP 19/11/2014, RT 05-06/2015.
PSA od 08/2017 do teraz <0,006 ng/ml.

Moja historia
Odpowiedz
#7
Jeśli chodzi o Gleasona -9
Teraz w środę pierwsze badanie molekularne kosci i w piątek TK płuc brzucha jak będą juz wyniki bedzie decyzja o formie leczenia
Odpowiedz
#8
Saxon,

Nie pytam tylko o Gleason, chociaż też jest istotny. Czy to jest 4+5 czy 5+4 ?

Pytam o opis poszczególnych wycinków, czyli informacje o które prosił Armands.
Pytam o jakieś informacje o Tobie, bo inaczej wygląda postępowanie dla pacjenta 40+ a inaczej dla 70+.
Trudno na podstawie tak zdawkowych informacji coś Ci podpowiedzieć.
Czyli w środę masz scyntygrafię a w piątek TK, dobrze rozumiem ?

Pozdrawiam AParsley
Rocznik 1961
PSA przed RP 15,41 ng/ml, LRP 19/11/2014, RT 05-06/2015.
PSA od 08/2017 do teraz <0,006 ng/ml.

Moja historia
Odpowiedz
#9
Mam 54 lat cala dokumentacja jest u lekarza nie bardzo mogę teraz odpowiedzieć na te pytania bo nie znam odpowiedzi moze bede wiecej wiedział jak będą juz wyniki TK i spotkam się z.lekarzem
Mieszkam w Niemczech i tam też będę się.leczyl
Odpowiedz
#10
My (leczeni w Polsce) jesteśmy przyzwyczajeni, że wszystkie wyniki dostajemy na papierze, lub w zapisie cyfrowym i nasza osobista teczka rośnie.
Oczywiście kopie są u lekarza prowadzącego, ale dokumenty pod ręką zawsze są potrzebne.
Dlatego też w razie potrzeby możemy się nimi posiłkować tu na Forum.
Ale syn, który mieszka w Anglii, też ma podobną sytuację jak u ciebie, czyli dokumentacja jest w systemie gabinetu lekarza, czy szpitala. On jedynie jest szeroko informowany o stanie zdrowia i leczenia.

Pozdrawiam
Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#11
Indikation: Staging: Prostata-Ca, in alen 12 Biopsien Prostata-Ca; Gleason 5 (90%) + 4 =9,
PN1, ISUP Grad 5; klinisch mind. T3, PSA 64.3 ng/ml
Wczoraj miałem molekularne badanie kosci
Przeżuty do
Miednica ,zebra ,kosc udowa łopatka
Czyli gorzej juz chyba być nie może
Odpowiedz
#12
Jest źle, ale gorzej zawsze mogło być.
Poważny przeciwnik, to i trzeba będzie liczyć na odpowiednie działanie.
Może i dobrze, że dalsze leczenie będzie w Niemczech. Chociaż i u nas jest coraz więcej możliwości leczenia zaawansowanego raka prostaty.
A głównym zadaniem w twojej sytuacji będzie spowolnienie choroby i zapobieganie, czy przeciwdziałanie jej negatywnym skutkom.
Kiedy teraz będziesz miał najbliższą konsultację z wynikami?

Pozdrawiam
Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#13
Jutro jeszcze TK płuc i brzucha jak będą juz kompletne wyniki zbierze się konsylium i będę wiedział juz co i jak
Odpowiedz
#14
No faktycznie, wesoło nie jest.
Ale najważniejsze jest to, jak organizm zareaguje na leczenie.
Znamy przypadki na forum, gdy hormonoterapia działa wiele lat, nawet u pacjentów z licznymi przerzutami do kości.

W twoim przypadku aktualne standardy są takie  - hormonoterapia, wczesna chemia.
Potem ewentualnie operacja, aby usunąć "główną masę guza" albo radykalna radioterapia.
W Niemczech, oprócz tej natychmiastowej hormonoterapii w postaci zastrzyku, blokującego wydzielanie testosteronu mogą ci od razu dać antyandrogen nowej generacji, np. Enzalutamid. Oby!

Jesteś młody, zatem  szok po rozpoczęciu hormonoterapii może być duży. Ale, jak mówią, do wszystkiego można się przyzwyczaić, albo niestety, albo na szczęście.

Trzymaj się, dawaj znać, jak się czujesz.
Odpowiedz
#15
Wlasnie 1 grudnia dostane
Eligard 45 mg czyli zaczyna się coś dziać do tego dostalem tabletki Prednisolon 5mg i Abirateron
Odpowiedz
#16
I jest też (dobra wiadomość) wątroba,nerki,płuca są czyste wlasnie dostałem opis wczorajszego TK wiec tylko zaatakowane są kosci
Odpowiedz
#17
No i to jest bardzo dobra widomość !
Odpowiedz
#18
(24.11.2023, 15:54:44)Saxon napisał(a): Wlasnie 1 grudnia dostane
Eligard 45 mg czyli zaczyna się coś dziać do tego dostalem tabletki Prednisolon 5mg i Abirateron

Aha, na razie standard:
klasyczna hormonoterapia  - Eligard.
I lek z serii "hormonoterapii drugiego rzutu"  -   czyli Abirateron.
(Niektórzy zalecają Enzalutamid, inni - Abirateron).
Prednisolon to steryd, konieczny przy terapii Abirateronem.

Zobaczymy, czy dadzą też tzw. wczesną chemię, czyli 6 serii Docetakselu.
Odpowiedz
#19
A więc tabletki plus ten zastrzyk dają popalić
Od środka taki rowalony jestem jak bym miał mega kaca mam nadzieję że to minie twraz czekam na konsylium i będę wiedział co dalej
Żeby było mało prostata tak uciska ze oddawanie moczu bylo coraz trudniejsze od tygodnia jestem zacewnikowany przynajmniej podbrzusze juz tak nie boli
Odpowiedz
#20
Saxon, młody jesteś, zatem nagłe przestrojenie hormonalne musi się odbić na samopoczuciu.
Ten zastrzyk i Abirateron pozbawili cię testosteronu niemal do zera!
Organizm się stopniowo przyzwyczai, będzie lepiej.

Poza tym ta "kastracja" jest tylko chemiczna, czyli odwracalna.
Prędzej czy później trzeba będzie zrobić przerwę w hormonoterapii, aby dać organizmowi odetchnąć.
Potem się do tej hormonoterapii wraca  - oby jak najdłużej działała.
Wiesz  - to jest walka o życie! O jak najdłuższe życie.

Dobra strona hormonoterapii jest taka, że prostata skurczy się, i cewnik nie będzie potrzebny.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości