Mój mąż ma raka prostaty z przerzutami do kości
(05.08.2017, 18:34:55)Pitos7 napisał(a): Mąż jest po ośmiu naświetlaniach płuca niestety paliatywnego - 3 Gy. Dziewiątego dnia rano dostał drgawek i wymiotów. Trwało to ok.3 minuty. Jak dotąd było to jedno na szczęście zdarzenie. Bolała przez dwa dni głowa. Odkąd nasz lekarz radiolog nie pracuje już w klinice mąż jest pod opieką profesora, którego poprosiłam o konsultację. Zainteresował go nasz przypadek. Dzisiaj mijają trzy dni od zakończenia naświetlań,  mąż czuje się dobrze. Bardzo boimy się skutków ubocznych i codziennie obserwuję czy coś złego się nie dzieje. Skąd te drgawki?
Pozdrawiam
Iwona

Witaj Iwonko.
Niestety każda ingerencja RT nawet ta paliatywna gdzie "po drodze" trafiają sią tzw. narządy krytyczne niesie za sobą różne powikłania tzw. odczyny ostre popromienne jak i tez odlegle.
Każdy pacjent inaczej reaguje na promieniowanie jonizujące, dlatego i efekty powikłań są różne. Nie zapomnij, że Twój mąż jest już bardzo osłabiony przebiegiem i terapią swego RGK. To także może powodować różne dziwne objawy.
Po 8 sesjach ( 24 Gy) możemy sie spodziewać odczynów popromiennych w różnych możliwych nasileniach.
Wymioty, to niestety jedno z najbardziej powtarzalnych w trakcie RT powikłań. Zauważ, że wcześniej wspomniane narządy krytyczne są w obrębie naświetlanego płuca ( przełyk, żołądek, dwunastnica ) i taka reakcja wymiotna może wystąpić. Musisz wiedzieć, że same płuca są bardzo wrażliwe na promieniowanie jonizujące i właśnie to może powodować różne efekty powikłań.
Dodam także, że podkreślenie przez Ciebie kwestii RT jako paliatywne, w końcowym efekcie terapii może w wielu przypadkach pozytywnie zaskoczyć i okazać się, że efekt naświetlań doprowadził do całkowitej regresji przerzutów do danego narządu.
Koniecznie zapytaj prof. o te drgawki. Czy mogą się powtarzać i co jest ich przyczyną? Może dodatkowe farmakologiczne wzmocnienie organizmu na czas RT i po nim, je wyeliminuje ?

Pozdrawiam
   Kris.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Mój mąż ma raka prostaty z przerzutami do kości - przez Kris - 06.08.2017, 07:58:58

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 6 gości