Pilna prośba o pomoc Leszek 51
#1
Witam,nazywam się Leszek mam 51 lat ,proszę was o pomoc w ocenie moich wyników badań .od 2 lat leczę się u urologa z powodu delikiatnego przerostu prostaty ,biorę ranlosin.Teraz mam mieć  u niego wizytę i 28.07 robiłem badania PSA , wynik 0,992 ng/ml ,więc bardzo dobrze.Ale 07.09 (pięc tygodni póżniej) robiłem rozszeżone badania krwi dla innego lekarza w których też było robione PSA i wynik jest już znacznie inny PSA 9,31 , PSA wolne 1,54,  fpsa/psa około 17%. Zaniepokoił mnie ten wynik ,że w pięć tygodni tak się wszystko zmieniło ,i po tygodniu 14.09 zrobiłem je jeszcze raz, PSA  2,69  ,PSA wolne 0,295,  fpsa/psa 10.95%. Ten wynik również mi wydaje się niepokojący.Resztę wyników mam w porządku ,morfologia,mocz itd .Co o tym sądzicie ,co robić ? wizytę u urologa mam w pażdzierniku ,czy czekać spokojnie czy załatwiać szybszą wizytę .pomóżcie,proszę
Odpowiedz
#2
Witaj Leszku,

Podwyższony wynik mógł być spowodowany czynnikami wpływającymi na PSA: jazda na rowerze, seks 48h przed badaniem ( dłuższy odstęp nie powinien mieć istotnego wpływu), badanie urologiczne lub w jakiś inny sposób mechaniczne podrażnienie prostaty, stan zapalny układu moczowego itd. Wyczytałem nawet, że jazda pociągiem może mieć wpływ na wynik PSA. To może też być błąd samego laboratorium, mało prawdopodobne, ale nie niemożliwe.
Trochę dziwnie fluktuują Twoje wyniki, czy robisz zawsze w tym samym laboratorium ?
% wolnego PSA może zaniepokoić, dlatego wymaga dalszej obserwacji. Ja poczekałbym na wizytę, ale przed wizytą zrobił PSA wolne i całkowite raz jeszcze.

Pozdrawiam AParsley
Rocznik 1961
PSA przed RP 15,41 ng/ml, LRP 19/11/2014, RT 05-06/2015.
PSA od 08/2017 do teraz <0,006 ng/ml.

Moja historia
Odpowiedz
#3
bardzo dziękuje za odpowiedż,może ktoś jeszcze mi coś podpowie ,co robić ,co sądzicie o tych wynikach
Odpowiedz
#4
Dzis zauważyłem zmiany w nasieniu ,takie jakby kilka  drobnych  grudek takichvgalaretkowatych.czy coś takiego ktoś miał ,co to może oznaczać
Odpowiedz
#5
(18.09.2023, 07:05:10)Lesiunio napisał(a): Dzis zauważyłem zmiany w nasieniu ,takie jakby kilka  drobnych  grudek takichvgalaretkowatych.czy coś takiego ktoś miał ,co to może oznaczać

W takim wypadku warto zrobić badanie nasienia, a dokładniej to posiew nasienia na zakażenie bakteryjne.
Można to zrobić w każdym laboratorium, ale warto uzgodnić sposób pobraniami materiału do badania.

Pozdrawiam
Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#6
Morfologii,Crp,ob kreatyninę mam to wszystko ok.Pozatym mam takie dziwne uczucie lekkiego bólu prącia w srodku, uczucie dyskomfortu w pachwinach ,i lekki bol jąder.sikam raczej normalnie ,w nocy raz lub 2 razyvwstaję do łazienki.Jestem ciągle od kilku lat zmęczony, ciągle mogę spać ,kręci mi się ciągle w glowie
Odpowiedz
#7
Mam nadzieję, że w październiku trafisz na ogarniętego lekarza urologa, który te wszystkie twoje objawy potraktuje poważnie i zleci odpowiednią diagnostykę.
Weź to wszystko sobie usystematyzuj, zapisz i z całą dokumentacją czekaj na konsultację.

Pozdrawiam
A
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#8
A powiedzcie mi jakie mieliście wyniki badań krwi,czy ob,cro,morfologii i mocz mogą być w pełni prawidłowe?sikam normalnie ,bez bólu żadnego, ale dość często,a najbardziej dokucza mi lekki bol ,takie mrowienie tuż pod moszną,na końcu jader ,czy to może być od prostaty ?
Odpowiedz
#9
Leszku,
Tak jak napisał Armands, dobrze byłoby zrobić posiew z nasienia i z moczu.
Objawy, o których piszesz, mogą mieć różne przyczyny, nawet kamicę moczową.
Ja wszystkie wyniki miałem w normie.
Pozdrawiam AParsley
Rocznik 1961
PSA przed RP 15,41 ng/ml, LRP 19/11/2014, RT 05-06/2015.
PSA od 08/2017 do teraz <0,006 ng/ml.

Moja historia
Odpowiedz
#10
Ja tylko dodam, że każdy z nas jest inny i praktycznie nie ma opcji posiadania takich samych objawów, czy wyników.
Ale mamy wspólną chorobę i wspólnie próbujemy sobie pomóc.

Pozdrawiam
Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#11
(22.09.2023, 10:38:17)Armands napisał(a): Ja tylko dodam, że każdy z nas jest inny i praktycznie nie ma opcji posiadania takich samych objawów, czy wyników.
Ale mamy wspólną chorobę i wspólnie próbujemy sobie pomóc.

Pozdrawiam
Armands

Byłem dziś u urologa, wsadził palec I stwierdził że nic złego nie widzi.Mam brać uroplus I ranlosin .według niego mam zapalenie prostaty.Na pytanie czemu wyniki krwi I moczu  mam dobre odpowiedział że niezawsze krew reaguje na takie zeczy.dziwi mnie to bo skoro jest zapalenie to powinno wyjść chyba wyższe ob lub crp lub coś w moczu.pozatym przy badaniu palcem nic mnie nie bolało a chyba trochę powinno boleć jak jest zapalenie ? Powiedzcie po jakim czasie po per rectum mogę bezpiecznie wykonać badanie PSA aby nie było przekłamane, bo mi to kazał zrobić
Odpowiedz
#12
Badanie PSA zrób w przyszłym tygodniu, albo następnym.

Pozdrawiam
Armands
Odpowiedz
#13
Powiedzcie mi proszę czy przy rgk, przed diagnoza lub w trakcie diagnozy lub po, mieliście jakieś dolegliwosciu bólowe, typu bóle okolic krocza ,bóle jader,pachwin podbrzusza,pleców, kręgosłupa?,ucisk w kroczu,mrowienia? Czy wyznacznikiem nieprawidlosci było raczej PSA ? wysokie lub rosnące?,częste oddawanie moczu ?złe samopoczucie,osłabienie?
Odpowiedz
#14
Poza częstym wstawaniem w nocy na siku nie odczuwam żadnych dolegliwości bólowych, mrowienia itd , itp

Samopoczucie, mam beznadziejne złe, a jeśli chodzi o osłabienie to może trochę.

Często budzę się z myślą ,że już mam pełno przerzutów .....
Odpowiedz
#15
Ja nie mialem żadnych objawów, wszystko bylo ok, sex , strumien, itp. Zrobione PSA przypadkowo , pozniej PR i dzis jest ok , żadnych uchybień
Odpowiedz
#16
(27.09.2023, 17:37:56)tomek27m napisał(a): Ja nie mialem żadnych objawów, wszystko bylo ok, sex , strumien, itp. Zrobione PSA przypadkowo , pozniej PR i dzis jest ok , żadnych uchybień

Dzięki wielkie za odpowiedź,zdrówka życzę. Może ktoś jeszcze coś podpiwie o objawach ,bólach, dolegliwościach przed diagnozą
Odpowiedz
#17
Leszku, stan zapalny prostaty może być bakteryjny i niebakteryjny.
Ten drugi jest trudny do zdiagnozowania, gdyż właśnie nie wpływa na wyniki krwi,
ale powoduje przykre, opisywane przez ciebie dolegliwości.
Jest też trudny do leczenia.
Ale "trudny" nie oznacza "niemożliwy".
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości