Rafał lat 49. Psa 9,42
#1
Dzień dobry.
jestem nowy na tym forum......
 ....zaczęło się tak...
wizyta  u urologa no bo już prawie 5 z przodu....,
1 usg trochę dziwne pytania czy było zapalenie pęcherza ale dla spokoju dostałem skierowanie na wyniki krwi PSa itd
wizyta kolejna 
PSA 9,42 z wynikami u lekarza na 14.00 z marszu zaproszenie na biopsję na 21.00 (12.05)
wyniki biopsji po miesiącu
Rak gruczołu stercz Gleason 7 (3+4) grupa prognostyczna 2 prawy płat
zmiany w 30% wycinków (5 wycinków)
Rak gruczołu stercza Gleason 7 (3+4) grupa prognozowa 2 lewy płat
zmiany obecne w 80% wycinków  (8 wycinków).
rezonans 30 maja brak opisu
wizyta u lekarza urologa Krzysztofa Bromera
zapisany na operacje na 30 sierpnia do szpitala w Nowej Soli.
prostatektomia radykalna.
Odpowiedz
#2
Rafał, witaj wśród nas.

Jesteśmy zbudowani tempem, w jakim zdiagnozowano u ciebie raka.
Błyskawiczna decyzja o biopsji. Słuszna decyzja, jako że zaawansowanie nowotworu jest już średnie.
Tak samo szybka decyzja o prostatektomii.
Pewnie też słuszna.
Zapytam jednakże, czy masz zaliczone niezbędne badania obrazowe, czyli scyntygrafię kości i rezonans lub tomograf?
Odpowiedz
#3
(10.07.2023, 20:47:35)Dunolka napisał(a): Rafał, witaj wśród nas.

Jesteśmy zbudowani tempem, w jakim zdiagnozowano u ciebie raka.
Błyskawiczna decyzja o biopsji. Słuszna decyzja, jako że zaawansowanie nowotworu jest już średnie.
Tak samo szybka decyzja o prostatektomii.
Pewnie też słuszna.
Zapytam jednakże, czy masz zaliczone niezbędne badania obrazowe, czyli scyntygrafię kości i rezonans lub tomograf?
Dzień dobry.
Mam zrobiony rezonans 30 czerwca ,na opis 4 tygodnie czasu trzeba czekać, tomograf mam umówiony na 20 lipca więc niebawem.
Scuntygrafię kości nie było o tym mowy podczas dwóch wizyt u lekarza.
Byłem tylko z płytą u dwóch różnych urologów (trzeciego chyba nie ma co szukać) żeby sprawdzić czy ich diagnozy są ze sobą zbieżne czy każdy będzie mówił to samo.
Po obejrzeniu płyty przez lekarzy usłyszałem że nie mam zmian w innych częściach ciała.
Ponoć prostatektomia w moim wieku jest najlepszym wyborem, bo mam tyle lat co mam . Inna forma leczenie nie gwarantuje że za klika lat nie będzie powtórki z .....
Czy jest słuszna tego nie wiem skutki uboczne Cry Cry
trochę mnie to przeraża na tą chwilę...
Odpowiedz
#4
Z jaką "płytą" byłeś u tych innych urologów?
Z wynikiem biopsji?

Przed operacją powinno się zrobić jeszcze rezonans  - to masz już zrobione.
Scyntygrafia też już jest standardem. Wprawdzie faktycznie niczego nie pokaże (przynajmniej nie powinna),
ale powinno się ją zrobić dla ewentualnych przyszłych celów porównawczych.
Masz kartę DILO? Na kartę wszystkie te badania robi się standardowo i za darmo.

Od biopsji do operacji powinno upłynąć faktycznie około dwóch miesięcy, by się wszystko wygoiło.
Twój termin to jest koniec sierpnia. Przy całym szacunku dla małomiasteczkowych chirurgów,
czy nie brałeś pod uwagę większego ośrodka na operację?
Mamy tu na forum dwóch kolegów w podobnym do twojego wieku, którzy poddali się operacji przy pomocy robota daVinci, Tomek  - w Gorzowie, Seba  - w Szczecinie.
Jak dotychczas, obaj ze znakomitym rezultatem (odpukać).
W dużych ośrodkach po prostu takich operacji wykonuje się więcej, zatem chirurdzy mają okazję zdobyć więcej doświadczenia.
Przemyśl jeszcze raz swoją decyzję. Zostało trochę czasu.
Odpowiedz
#5
(12.07.2023, 22:32:54)Dunolka napisał(a): Z jaką "płytą" byłeś u tych innych urologów?
Z wynikiem biopsji?

Przed operacją powinno się zrobić jeszcze rezonans  - to masz już zrobione.
Scyntygrafia też już jest standardem. Wprawdzie faktycznie niczego nie pokaże (przynajmniej nie powinna),
ale powinno się ją zrobić dla ewentualnych przyszłych celów porównawczych.
Masz kartę DILO? Na kartę wszystkie te badania robi się standardowo i za darmo.

Od biopsji do operacji powinno upłynąć faktycznie około dwóch miesięcy, by się wszystko wygoiło.
Twój termin to jest koniec sierpnia. Przy całym szacunku dla małomiasteczkowych chirurgów,
czy nie brałeś pod uwagę większego ośrodka na operację?
Mamy tu na forum dwóch kolegów w podobnym do twojego wieku, którzy poddali się operacji przy pomocy robota daVinci, Tomek  - w Gorzowie, Seba  - w Szczecinie.
Jak dotychczas, obaj ze znakomitym rezultatem (odpukać).
W dużych ośrodkach po prostu takich operacji wykonuje się więcej, zatem chirurdzy mają okazję zdobyć więcej doświadczenia.
Przemyśl jeszcze raz swoją decyzję. Zostało trochę czasu.

Dzień dobry.
Miałem płytę po rezonansie magnetycznym , bo niestety na opis trzeba czekać 4 tygodnie przynajmniej w Gorzowie (byłem przed wczoraj zapytać o opis jeszcze nie ma).
Jutro idę na tomograf komputerowy a po południu do onkologa z zapytaniem czy skieruje mnie na scyntygrafie może się uda.
Co do wyboru ośrodka do leczenia nie wiem czy dobrze ale opinie o lekarzu do którego byłem na wizycie są w mojej okolicy bardzo dobre choć do Gorzowa mam 30 kilometrów. Nie będę już zmieniał swojego wyboru.
Odpowiedz
#6
Cześć

Ja mam zbliżony wiek 52 l.  Po biopsji  Gleason  3+3 . Biopsję miałem  18 maja.
Chirurg Onkolog, który robił biopsję , też dla mojego wieku wskazał najlepszą opcję  -  operacja . On jest doświadczony w laparaskopi.
Powiedział , że minimum 3  miesiące  po biopsji, żeby dobrze sie zagoiło . Dał mi skierowanie na TK i scyntografię.
Biorę jeszcze pod uwagę brachoterapię.
Odpowiedz
#7
Cześć , ja jestem z Gorzowa Wlkp. i byłem operowany w szpitalu wojewódzkim, tez robiłem wszystkie badania tam , ale powiem Tobie ze nie czekałem 4 tyg na wyniki , a wszystkie potrzebne miałem zrobione w tydzień. Czy byłeś u lekarza w Gorzowie ?
Odpowiedz
#8
(20.07.2023, 05:58:12)tomek27m napisał(a): Cześć , ja jestem z Gorzowa Wlkp. i byłem operowany w szpitalu wojewódzkim, tez robiłem wszystkie badania tam , ale powiem Tobie ze nie czekałem 4 tyg na wyniki , a wszystkie potrzebne miałem zrobione w tydzień. Czy byłeś u lekarza w Gorzowie ?

Z Krakowa jestem
Odpowiedz
#9
(20.07.2023, 05:58:12)tomek27m napisał(a): Cześć , ja jestem z Gorzowa Wlkp. i byłem operowany w szpitalu wojewódzkim, tez robiłem wszystkie badania tam , ale powiem Tobie ze nie czekałem 4 tyg na wyniki , a wszystkie potrzebne miałem zrobione w tydzień. Czy byłeś u lekarza w Gorzowie ?

Cześć. 
Byłem u onkologa. Dostałem skierowanie na badanie kości. Później kazał mi przyjść na konsylium ze wszystkimi badaniami żeby mi powiedzieli co lepiej zrobić. Ciąć czy naświetlić. Długo czekałeś na badanie kości?
Odpowiedz
#10
Jeżeli chodzi o diagnostykę to miałem wszystkie badania zrobione w tydzień czasu , a skierowanie do szpitala tez było szybko ok 2 tyg . Zapytałem skąd jesteś bo pisałeś ze cos robiłeś w Gorzowie .
Odpowiedz
#11
(21.07.2023, 04:57:48)tomek27m napisał(a): Jeżeli chodzi o diagnostykę to miałem wszystkie badania zrobione w tydzień czasu , a skierowanie do szpitala tez było szybko ok 2 tyg . Zapytałem skąd jesteś bo pisałeś ze cos robiłeś w Gorzowie .

Cześć
ze Skwierzyny jestem.
Odpowiedz
#12
(21.07.2023, 09:12:54)rafalbil@gazeta.pl napisał(a):
(21.07.2023, 04:57:48)tomek27m napisał(a): Jeżeli chodzi o diagnostykę to miałem wszystkie badania zrobione w tydzień czasu , a skierowanie do szpitala tez było szybko ok 2 tyg . Zapytałem skąd jesteś bo pisałeś ze cos robiłeś w Gorzowie .

Cześć
ze Skwierzyny jestem.

Wiec polecam doktora Petrasza , super specjalista. W Gorzowie przyjmuje w dwóch punktach.
Odpowiedz
#13
Cześć
dostałem swój opis rezonansu magnetycznego.

Badanie wieloparametryczne MR gruczołu krokowego wykonane aparatem GE SIGNA Artist 1,5T w obrazach T1-, T2-zależnych, w obrazach DWI (wartości b=50, 800, syntetic 1400), w badaniu dynamicznym po wzmocnieniu kontrastowym w sekwencji DCE T1.
/
Objętość gruczołu ml (wymiary 33x51x44mm APxLRxCC).
Wśród zmian jatrogennych idoczne obszary obniżonego sygnału z restrykcją dyfuzji bez wyróżniającego się wzmocnienia kontrastowego:
- w segmentach PZa/PZpl/PZpm prawych na poziomie wierzchołka gruczołu, o długości AP do 26mm. PI-RADSv2.1 = 5.
- w segmencie PZpm lewym na poziomie warstw środkowych gruczołu, o długości AP do 26mm. PI-RADSv2.1 = 5.

Poza tym strefa obwodowa bez zmian.
W strefie przejściowej istotnych zmian nie stwierdza się. 
Obrys zewnętrzny gruczołu jest gładki i regularny.
Pęcherzyki nasienne bez zmian patologicznych. Pęczki naczyniowo-nerwowe symetryczne.
Nie stwierdza się zmian w okolicznych narządach, tkance tłuszczowej, odbytnicy, szyi pęcherza moczowego, zwieraczu cewki moczowej; brak powiększonych węzłów chłonnych podejrzanych o złośliwość, zmian w ujętym kośćcu. 
/
Wnioski: obraz MR przemawia za rozrostem gruczołu krokowego w stopniu T2c N0 M0 (w zakresie ujętym obrazowaniem).

a tu TK

OPIS BADANIA
Badanie wykonano przed i po podaniu środka kontrastującego.
W skierowaniu ca gruczołu krokowego Gleason 3+4.
Wątroba, trzustka i śledziona niepowiększone, bez zmian ogniskowych.
Drogi żółciowe nieposzerzone.
Pęcherzyk żółciowy złogów cieniujących nie zawiera.
Nadnercza niepowiększone, kształtne bez zmian ogniskowych.
Obie nerki położone typowo, wielkości prawidłowej, bez cech złogów i zastoju. Torbiel
nerki lewej śr. 14mm.
Obie nerki wydzielają mocz kontrastowy.
Pęcherz moczowy o ścianach gładkich. Gruczoł krokowy powiększony do ~60ml
objętości. Nie wpukla się do światła pęcherza moczowego.
Węzły chłonne okołoaortalne, miednicy i pachwinowe niepowiększone.
W kości krzyżowej dwa ogniska sklerotyczne śr. 8mm - wyspy kostne? Poza tym
widoczne kości i fragmenty płuc bez zmian ogniskowych. Zmiany zwyrodnieniowe
kręgosłupa. Dyskopatia L5-S1.
Zbiornik płynu w 51x44x41mm w śródpiersiu przednim, przy prawej ścianie serca -
płyn w osierdziu?
Odpowiedz
#14
kolejny tomograf komputerowy tym razem klatki z kontrastem

Drobne podopłucnowe zmiany bliznowate z obecnoscia ogniska o wielk. 3mm
widoczne w seg.3PP.
Nadprzeponowo w seg. 5PP dobrze odgraniczona przestrzeń płynowa o densyjności do
10j.H o wielk. ok. 47x37x43mm odpowiadająca torbieli oskrzelopochodnej.
Nie wykazano innych zmian ogniskowych w zakresie miąższu i drzewa oskrzelowego
obu płuc.
Jamy opłucnowe wolne.
Przytchawiczo węzły chłonne w osi krótkiej do 8mm.
Nie wykazano znamiennego powiększenia węzłów chłonnych wnęk płucnych.
Podprzeponowe partie wątroby, śledziony i nadnercza zmian ogniskowych nie
wykazują.
Drobne zmiany zwyrodnieniowe kr. Th , nie stwierdza się innych zmian patologicznych
struktur kostnych objętych zakresem badania. wynik
Odpowiedz
#15
sprawdziłem PSA trochę spadło 9,36 co to oznacza ?
Odpowiedz
#16
Na wynik PSA wpływa mnóstwo czynników, aktywność seksualna przed badaniem, jazda na rowerze, stan zapalny prostaty, który być może był, ale w związku z zastosowaniem antybiotyku po biopsji zmniejszył się. Myślę że z wynikami to powinieneś odwiedzić pulmonologa
Odpowiedz
#17
Cześć
Jestem przebadany od stóp do głów....
Badanie scyntygraficzne nie wykazało zmian w kościach.
Miała być konsylium ale to chybna tylko w Leśnej Górze tak jest........
Po kolejnym badaniu i konsultacji z kolejnym urologiem decyzja lekarza o wycięciu prostaty.
Teraz mam do wyboru laparoskopia lub robot da Vinci robot.
I co wybrać ,która lepszy zabieg . Oto jest pytanie...?
Odpowiedz
#18
Cześć

Jeżeli masz wybór, operacje przy pomocy da Vinci to ja bym wybrał robota. Byłem operowany za pomocą da Vinci, i wszystko jest ok. Oczywiście operator tez tutaj jest ważny, ponieważ robot to tylko pomoc bardzo dobra dla operatora.
Odpowiedz
#19
Cześć Rafał,

Wszystko zależy od doświadczenia operatora - Da Vinci jest przydatny, ale doświadczony operator osiągnie ten sam efekt poprzez laparoskopię.

Pozdrawiam AParsley
Rocznik 1961
PSA przed RP 15,41 ng/ml, LRP 19/11/2014, RT 05-06/2015.
PSA od 08/2017 do teraz <0,006 ng/ml.

Moja historia
Odpowiedz
#20
Cześć. Jadę dzisiaj do szpitala jutro operacja laparoskopowo. Stresuje sie trochę?
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości