pomoc w interpretacji opisu rezonansu
#1
Witam

W miesiącu grudniu 2022r. miałem robiony zabieg TURP w związku z rozrostem gruczołu krokowego. W trakcie zabiegu pobrano wycinek do badania histopatologicznego. Nic nie wskazywało na nowotwór złośliwy, ponieważ wynik PSA wynosił 1,7. Podczas badania stwierdzono gruczolakoraka zrazikowego stercza, Gleason score 3+3=6 (utkanie nowotworowe stanowi ok. 5-10% pobranego materiału. W miesiącu kwietniu miałem zrobiony rezonans. Bardzo proszę o pomoc w interpretacji opisu, ponieważ mam obecnie problem z dostępem do lekarza i nie wiem czy jest coś czego powinienem się obawiać. W opisie napisano: Stan po TURP, gruczoł krokowy wielk. 30x55x38 mm (APxRLxHF). Szeroki odcinek sterczowy cewki moczowej, strefa przejściowa wąska. Strefa obwodowa szeroka, w całości niejednorodna, z pasmami hipointensywnymi w obr. T2-zal i wykazujące cechy umiarkowanej restrykcji dyfuzji, bez cech wzmocnienia kontrastowego - PIRADS 3. Pęcherz moczowy o wzmożonej trabekulacji, niedopełniony, o okrężnie pogrubionej ścianie do 8mm. Pęcherzyki nasienne symetryczne, bez uchwytnych ognisk patologicznego wzmocnienia kontrastowego. Tkanka tłuszczowa w otoczeniu gruczołu krokowego i okołoodytnicza bez patologicznych zagęszczeń. Drobne węzły chłonne pachwinowe. Struktury kostne bez uchwytnych zmian o typie mts.
Odpowiedz
#2
Witam na forum

Niestety, ale jest wykryty rak stercza w skali G6 , 3+3 najmniejsza a to dobra informacja. Musisz udać się jak najszybciej do urologa i rozpocząć leczenie. Urolog powinien zlecić badania i przedstawić Tobie opcje leczenia. W takim przypadku jak u Ciebie, dąży się do usunięcia prostaty.  
Więcej na pewno napiszą tutaj forumowicze z większa wiedza od mnie.
Odpowiedz
#3
W przypadku stwierdzonego nowotworu sugeruję założyć kartę DiLO (lekarz pierwszego kontaktu, urolog ) i zająć się nowotworem. Czy miałeś badane PSA całkowite ? Jeśli tak to kiedy ostatni raz i ile wyniosło ?

Poza tym wygląda, że masz przerost prostaty, bierzesz jakieś leki ?

Ile masz lat ?

Pozdrawiam AParsley
Rocznik 1961
PSA przed RP 15,41 ng/ml, LRP 19/11/2014, RT 05-06/2015.
PSA od 08/2017 do teraz <0,006 ng/ml.

Moja historia
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości