Życie po prostatektomii
#1
Mam 72 lata. Operację prostatektomii miałem 9 grudnia 2022 r.Siedem tygodni po operacji PSA -0.038.Wynik badania rektalnego i usg dobry. Podczas wizyty u urologa zapytałem czy mogę zacząć chodzić w marcu na rehabiltację stawu kolanowego, na którą byłem zapisany we wrzesniu ubiegłego roku.Odpowiuedział,że tak,jednak tylko zwykła gimnastyka i masaże bez rehabiltacji polem magnetycznym lub elektrycznym, bo to może wpłynąc na ewentualny rozwoj raka. Czy ktoś z Was dostał podobne zalecenia. Jeszcze jedno pytanie-pod koniec września-gdy już nie będzie tak ciepło chciałym jechać na wypoczynek do któregoś z krajów Basenu Morza Środziemnego.Czy to nie za wcześnie, a może tego typu wczasy są także niewskazane?Spytam oczywiście także urologa, ale u niego wizyta za 3 mce, a ciekawi mnie to już teraz.
Odpowiedz
#2
Teso witaj na naszym forum.

Zadałeś konkretne pytania na które postaram się odpowiedzieć.
Co do rehabilitacji, to w wypadku ewentualnego braku radykalności zabiegu prostatektomii, a u ciebie po pierwszym badaniu trudno mówić o nieoznaczalnym wyniku PSA, lepiej unikać pola magnetycznego, czy elektrycznego.
Taka ostrożność musi z czegoś wynikać i pamiętam, że koledzy którzy mieli kwalifikacje na zabiegi z taką sytuacją się spotykali.
Może kolega Jędrek przypomni jak to było w jego wypadku, a wielokrotnie korzystał z rehabilitacji w sanatorium i nie tylko.

Co do urlopu nad morzem śródziemnym, to myślę, że rozważne korzystanie ze słońca, kąpieli wodnej, czy uroków diety śródziemnomorskiej nie powinno rodzić obaw.
A jak u ciebie ze szczelnością po zabiegu prostatektomii?
Może podziel się z nami przedoperacyjnymi parametrami twojego raka (poziom PSA, wartość Gleasona, ocena z badań obrazowych itd.)
Pozwoli to na lepszą ocenę twojej sytuacji i ewentualne rokowania na przyszłość.

Pozdrawiam
Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#3
Podaje trochę wyników badan przed operacją:
PSA z 20 czerwca 22 r-25 ng/ml
Biopsja z 30 lipca-stercz prawa Gleason 3+3
                          stercz lewa Gleason 3 +4
W obu sterczach nie stwierdzono neuroinwazji i angioinwazji
Scyntygrafia kosci 7.09.22 -stwierdzono tylko zmiany zwyrodnieniowe

Histopatologia-wynik po operacji:zmian nowotworowych nie stwierdzono
naciek w lewym płacie stercza (pT2)(margines lewy-0.03Naciek dochodxzi do lewj torebki bez jej przekraczania
Węzły chłonne bez zmian
Nie stwierdzono cech neuroinwazji
Pęcherzyki nasienne bez zmian
Był tez przed biopsją rerzonans-wyniki biopsji pokrywaly sie z wynikami rerzonansu

Jak czegos ważnego nie uwzględnilem-uzupełnie.
Szczelnosc po zabiegu teraz dobra-noszę sporadycznie-gdy gdzies na dłużej wychodzę wkladke urologiczną, najgorzej było po usunieciu cewnika-był rowniez ból w kroku i przy odbycie.Teraz bol ustapił-wystepuje tylko niewielki, gdy stoje ponad 20 minut.
Jesli chodzi o szczelnosc-gdy gwaltownie wstaje z pozycji siedzacej mam niewielki wypływ moczu. Myslalem,ze bede musial cwiczyc miesnie Kegla-nie trzeba-chodze z kijkami i codziennie wykonuje jedno z cwiczen poleconych mi przez rehabilanta stawu kolanowego-stwierdzil,ze moze pomóc na nietrzymanie i pomoglo.
Z wypoczynku w cieplych kjrajach od lat korzystam rozwaznie-praktycznie nie opalam sie wcale.Jeszcze 7 lat temu jezdzilem na objazdowki po Europie-teraz juz nie bawi mnie siedzenie 5 godzin w autokarze ,aby potem zwiedzac przez 2 godzny ciekawą miejscowosc.
Wymyslismy sobie z żoną ,ze jezdzimy do hotelu w ciekawej miejscowosci i ją zwiedzamy ,również bliską okolice.W ten sposób bylismy w Side,Taorminie,Rethymno i w miescie Rodos.Hotel z atrakcjami na tzw,zadupiu nas nie interesuje.No i od 10 lat od kiedy mam lekkie nadcisnienie-wykupuje ubezpieczenie turystyczne uwazgledniajace leczenie z powodu chorob przewleklych.

Pozdrawiam!!!
Odpowiedz
#4
(17.02.2023, 08:28:22)teso napisał(a): Mam 72 lata. Operację prostatektomii miałem 9 grudnia 2022 r.Siedem tygodni po operacji PSA -0.038.Wynik badania rektalnego i usg dobry. Podczas wizyty u urologa zapytałem czy mogę zacząć chodzić w marcu na rehabiltację stawu kolanowego, na którą byłem zapisany we wrzesniu ubiegłego roku.Odpowiuedział,że tak,jednak tylko zwykła gimnastyka i masaże bez rehabiltacji polem magnetycznym lub elektrycznym, bo to może wpłynąc na ewentualny rozwoj raka. Czy ktoś z Was dostał podobne zalecenia.

(17.02.2023, 10:44:47)Armands napisał(a): Teso witaj na naszym forum.

Zadałeś konkretne pytania na które postaram się odpowiedzieć.
Co do rehabilitacji, to w wypadku ewentualnego braku radykalności zabiegu prostatektomii, a u ciebie po pierwszym badaniu trudno mówić o nieoznaczalnym wyniku PSA, lepiej unikać pola magnetycznego, czy elektrycznego.
Taka ostrożność musi z czegoś wynikać i pamiętam, że koledzy którzy mieli kwalifikacje na zabiegi z taką sytuacją się spotykali.
Może kolega Jędrek przypomni jak to było w jego wypadku, a wielokrotnie korzystał z rehabilitacji w sanatorium i nie tylko.



Armands


Dokładnie tak.
Co można ?
Zabiegi wodne , nic rozgrzewającego typu okłady borowinowe.
Także nic związanego z rehabilitacją elektromagnetyczną.
Ćwiczenia grupowe i indywidualne , masarze .
Krioterapia tak.

Jędrek
Odpowiedz
#5
Dziękuję bardzo!!!
Cytat:Dokładnie tak.
Co można ?
Zabiegi wodne , nic rozgrzewającego typu okłady borowinowe.
Także nic związanego z rehabilitacją elektromagnetyczną.
Ćwiczenia grupowe i indywidualne , masarze .
Krioterapia tak.

Jędrek
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości