Rak stercza - leczenie w Łodzi
#1
U taty zdiagnozowano po biopsji właśnie rak stercza ISUP3 z kwalifikacją w opisie do leczenia radyklanego radioteriapią bądź prostatektomią.

Kilka szczegółów:
- rak gruczołowy zrazikowy prostaty
- wskaźnik Gelasona dla płata prawego to 3+4=7. Utkanie o wskażnikiu 4 stanowi ok 20% utkania raka
- wskaźnik Gelasona dla płata lewego to 4+3=7. Utkanie o wskażnikiu 4 stanowi ok 60% utkania raka
- PSA ostatnie wynosi 8
- wiek to 62 lata

Pierwsza wizyta u lekarza w przyszłym tygodniu, ale w międzyczasie prośba o wskazówki dotyczące leczenia w Łodzi.
1. Polecicie jakiś sprawdzonych lekarzy w Łodzi, do których warto się udać na konsultacje/leczenie? Zależy nam, aby byc pod opieką jak najlepszego specjalisty.
2. Który szpital lepszy na potencjalne leczenie? WAM czy Kopernika?
3. Tata wyczytał też o leczeniu metodą radioterapii protonowej w Pradze. Ktoś korzystał może i ma jakieś doświadczenie? Czy ta metoda jest rzeczywiście taka skuteczna porównując w innymi dostępnymi w kraju?
Odpowiedz
#2
KK_Idz witaj na naszym forum.

Twój tata jest moim rówieśnikiem, tylko u mnie raka prostaty rozpoznano prawie 10 lat temu.
Też miałem dylemat jaką wybrać metodę leczenia i gdzie to najlepiej zrobić.
PSA miałem wyższe, ale Gleasona mniej groźnego. U męża to już 7 czyli powyżej średniej oceny.
Oczywiście jest szansa na radykalność zabiegu prostatektomii, czy efektu radioterapii.
Ale aby to dokładniej przewidywać potrzebne jest dokładne badanie obrazowe, czyli rezonans magnetyczny.
Scyntygrafia też pewnie będzie zlecona. Ewentualnie RTG płuc bo to też jest zalecane podczas wstępnej diagnostyki.
Co do miasta Łodzi jako pierwszego wyboru to nie odważę się wskazywać konkretnego lekarza, czy nawet szpital.
Sam w Bydgoszczy, w Centrum Onkologii spotkałem lekarza ortopedę z Łodzi, który przyjechał do Bydgoszczy bo nie ufał łódzkim specjalistom.
Ale sporo lat minęło i może to się całkiem zmieniło. Może ktoś inny wyda swoją ocenę... coś podpowie.
Co do radioterapii protonowe w Pradze j, to gdzieś spotkałem się taka historią, ale nie na naszym forum. Jeszcze dwa, trzy lata temu do Pragi jeździło się na prostatektomię z wykorzystaniem robota. Było taniej niż w Niemczech, a u nas wtedy takie operacje były rzadkie. Teraz operacje z robotem DaVinci są refundowane i coraz więcej zabiegów jest przypisanych do danego operatora.

Może ktoś coś doda od siebie. Poczekamy...

Pozdrawiam
Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#3
Witam krajana, jeżeli chodzi o leczenie z całą pewnością najlepszym ośrodkiem w Łodzi jest szpital Kopernika, posiadają robota DaVinci, oferują zabiegi brachyterapii.
Mojego ojca leczył doktor Piotr Lipiński, działa szybko i zdecydowanie, widać doświadczenie. Dobre opinie zbiera również Bartłomiej Jakóbczyk, który jest również operatorem robota DaVinci, obaj pracują w szpitalu Kopernika, ale też przyjmują prywatnie na ul. Piotrkowskiej.
Odpowiedz
#4
(08.07.2023, 08:08:03)Syn. napisał(a): Witam krajana, jeżeli chodzi o leczenie z całą pewnością najlepszym ośrodkiem w Łodzi jest szpital Kopernika, posiadają robota DaVinci, oferują zabiegi brachyterapii.
Mojego ojca leczył doktor Piotr Lipiński, działa szybko i zdecydowanie, widać doświadczenie. Dobre opinie zbiera również Bartłomiej Jakóbczyk, który jest również operatorem robota DaVinci, obaj pracują w szpitalu Kopernika, ale też przyjmują prywatnie na ul. Piotrkowskiej.

a orientujesz się, który lekarz w Koperniku ma największe doświadczenie z Da Vinci i jak dużo takich operacji zrobili?
Robot w tym szpitalu jest stosunkowo niedługo i zastanawiam się jak z doświadczeniem kadry w tej technice. czy też może warto również laparoskopie rozważyć, w ktorej lekarze mają jednak dużo większe doświadczenie.
Odpowiedz
#5
Witam, mój ojciec jest po operacji, operatorem był dr Bartłomiej Jakóbczyk, mimo lokalnego zaawansowania ( przekroczenie torebki) udało mu się wyciąć to świństwo w całości. Co do jego doświadczenia, wiem że uczył się operować we Francji bodajże już w 2013 roku, ile od tego czasu wykonał operacji? Nie mam pojęcia, ale szczerze mówiąc nie wiem czy ktokolwiek inny w Łodzi jest operatorem, pozdrawiam.
Odpowiedz
#6
Hej, ja również polecam dr Jakóbczyka. Operował mojego tatę w 2016r, a 2 lata później jego brata.
  





Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości