Co dalej po operacji jak rośnie PSA
#1
Witam. Cztery lata temu miałem operacje radykalnej prosta.....nie pamiętam jak to się piszę zadowolenie, uśmiech
Gleasona 3+3 . Operacja się udała przeżyłem :zadowolenie, uśmiech.ale PSA od tego czasu powoli rośnie ...było 0,001 po operacji...po roku około
o,200 teraz po 4 latach o,700 ....na Tomografii nic nie ujawnia się. PET też ok. A te PSA rośnie...ostatnio jakby wolniej. Lekarz proponuje radioterapię? Jakie macie doświadczenie...mam złe nastwaienie do radioterapii....dodam mam 59 lat z Warszawy. Może gdzieś się udać na konsultacje?
Odpowiedz
#2
(21.07.2023, 13:35:49)Slawomir napisał(a): Witam. Cztery lata temu miałem operacje radykalnej prosta.....nie pamiętam jak to się piszę zadowolenie, uśmiech
Gleasona 3+3 . Operacja się udała przeżyłem :zadowolenie, uśmiech.ale PSA od tego czasu powoli rośnie ...było 0,001 po operacji...po roku około
o,200 teraz po 4 latach o,700 ....na Tomografii nic nie ujawnia się. PET też ok. A te PSA rośnie...ostatnio jakby wolniej. Lekarz proponuje radioterapię? Jakie macie doświadczenie...mam złe nastwaienie do radioterapii....dodam mam 59 lat z Warszawy. Może gdzieś się udać na konsultacje?

Cześć. Ja mam 52 lata . Powiedz mi jak było  po usunieciu prostaty . Chodzi mi  trzymanie moczu ?
Odpowiedz
#3
(21.07.2023, 13:39:52)Gregor napisał(a):
(21.07.2023, 13:35:49)Slawomir napisał(a): Witam. Cztery lata temu miałem operacje radykalnej prosta.....nie pamiętam jak to się piszę zadowolenie, uśmiech
Gleasona 3+3 . Operacja się udała przeżyłem :zadowolenie, uśmiech.ale PSA od tego czasu powoli rośnie ...było 0,001 po operacji...po roku około
o,200 teraz po 4 latach o,700 ....na Tomografii nic nie ujawnia się. PET też ok. A te PSA rośnie...ostatnio jakby wolniej. Lekarz proponuje radioterapię? Jakie macie doświadczenie...mam złe nastwaienie do radioterapii....dodam mam 59 lat z Warszawy. Może gdzieś się udać na konsultacje?

Cześć. Ja mam 52 lata . Powiedz mi jak było  po usunieciu prostaty . Chodzi mi  trzymanie moczu ?

Na początku były problemy ...tzn standardowo wkładki, poźniej cieńsze ...ja zgłosiłem lekarzowi prowadzącemu konieczność rehabilitacji...chodziłem przez 14 dni w Centrum Onkologii na Ursynowie...rehabilitacja sporo mi dała..nauczyłem się ćwiczyć by trzymać moczzadowolenie, uśmiech no i wyszło ok...chyba po około 3 -4 miesiącach nie miałem już problemów z trzymaniem...
Odpowiedz
#4
(21.07.2023, 13:50:19)Slawomir napisał(a):
(21.07.2023, 13:39:52)Gregor napisał(a):
(21.07.2023, 13:35:49)Slawomir napisał(a): Witam. Cztery lata temu miałem operacje radykalnej prosta.....nie pamiętam jak to się piszę zadowolenie, uśmiech
Gleasona 3+3 . Operacja się udała przeżyłem :zadowolenie, uśmiech.ale PSA od tego czasu powoli rośnie ...było 0,001 po operacji...po roku około
o,200 teraz po 4 latach o,700 ....na Tomografii nic nie ujawnia się. PET też ok. A te PSA rośnie...ostatnio jakby wolniej. Lekarz proponuje radioterapię? Jakie macie doświadczenie...mam złe nastwaienie do radioterapii....dodam mam 59 lat z Warszawy. Może gdzieś się udać na konsultacje?

Cześć. Ja mam 52 lata . Powiedz mi jak było  po usunieciu prostaty . Chodzi mi  trzymanie moczu ?

Na początku były problemy ...tzn standardowo wkładki, poźniej cieńsze ...ja zgłosiłem lekarzowi prowadzącemu konieczność rehabilitacji...chodziłem przez 14 dni w Centrum Onkologii na Ursynowie...rehabilitacja sporo mi dała..nauczyłem się ćwiczyć by trzymać moczzadowolenie, uśmiech no i wyszło ok...chyba po około 3 -4 miesiącach nie miałem już problemów z trzymaniem...




Jeszcze dopytam . To nietrzymanie moczu , to znaczy, że troche  coś kapnie , czy wogóle  nie mozesz utrzymać . Jak chodziłes do pracy  . przerwy, to troche duzo . Dlatego mysle o radioterapi 
Odpowiedz
#5
(21.07.2023, 13:35:49)Slawomir napisał(a): Witam. Cztery lata temu miałem operacje radykalnej prosta.....nie pamiętam jak to się piszę zadowolenie, uśmiech
Gleasona 3+3 . Operacja się udała przeżyłem :zadowolenie, uśmiech.ale PSA od tego czasu powoli rośnie ...było 0,001 po operacji...po roku około
o,200 teraz po 4 latach o,700 ....na Tomografii nic nie ujawnia się. PET też ok. A te PSA rośnie...ostatnio jakby wolniej. Lekarz proponuje radioterapię? Jakie macie doświadczenie...mam złe nastawienie do radioterapii....dodam mam 59 lat z Warszawy. Może gdzieś się udać na konsultacje?

Radioterapia jest też dla ludzi, tylko pytanie co naświetlać, skoro PET i TK nic nie pokazują. Kiedy miałeś ostatnie badanie PET / TK i jaka jest dynamika wzrostu PSA w ciągu ostatniego roku ? Jak często badałeś PSA ?

Pozdrawiam AParsley
Rocznik 1961
PSA przed RP 15,41 ng/ml, LRP 19/11/2014, RT 05-06/2015.
PSA od 08/2017 do teraz <0,006 ng/ml.

Moja historia
Odpowiedz
#6
ostatni PET rok temu tomografia trzy tygodnie temu.


pSA w ostatnim roku wzrosło z 0,610 do 0,720
Odpowiedz
#7
Badania PSA robiłem mniej więcej co 3 miesiące
Odpowiedz
#8
A jak wyglądała histopatologia pooperacyjna?
Odpowiedz
#9
(22.07.2023, 13:23:58)Slawomir napisał(a): ostatni PET rok temu tomografia trzy tygodnie temu.


pSA w ostatnim roku wzrosło z 0,610 do 0,720

Czyli wzrost nie jest gwałtowny, 18% w ciągu roku. Nie można oczywiście tego ignorować, ale gdybyś miał wznowę, to PSA rosłoby znacznie szybciej, chyba że został baaaardzo miały fragment chorej tkanki - tylko gdzie ? Zwłaszcza, że TK nic nie pokazała, jeśli dobrze rozumiem.

Pozdrawiam AParsley
Rocznik 1961
PSA przed RP 15,41 ng/ml, LRP 19/11/2014, RT 05-06/2015.
PSA od 08/2017 do teraz <0,006 ng/ml.

Moja historia
Odpowiedz
#10
Chciałbym wysłać zdjęcie wyników... proszę o pomoc jak to zrobić.

Admin: Zgodnie z życzeniem wklejam obraz wyniku histopatologicznego (kolejne posty jako już nieistotne usuwam)

[Obrazek: e6XzXGP.jpg]
Odpowiedz
#11
Od razu zadam pytanie - czy to pełna treść dokumentu?

Rak gruczołowy, czyli ten najczęściej występujący. Gleason średniej oceny złośliwości (3+3).
Guzy w obu płatach - stąd T2c.
NX - oznacza, że nie zbadano węzłów chłonnych, bo ich nie pobrano.
R0 - resekcja w granicach zdrowych tkanek potwierdzona mikroskopowo

Tak to wygląda na papierze, a czas i badania PSA pokażą co dalej.

Pozdrawiam
Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#12
(24.07.2023, 17:21:54)Armands napisał(a): Od razu zadam pytanie - czy to pełna treść dokumentu?

Rak gruczołowy, czyli ten najczęściej występujący. Gleason średniej oceny złośliwości (3+3).
Guzy w obu płatach - stąd T2c.
NX - oznacza, że nie zbadano węzłów chłonnych, bo ich nie pobrano.
R0 - resekcja w granicach zdrowych tkanek potwierdzona mikroskopowo

Tak to wygląda na papierze, a czas i badania PSA pokażą co dalej.

Pozdrawiam
Armands

To cały dokument .
Odpowiedz
#13
Spytałem o to, czy to całość, bo opis jest bardzo skromny. Niestety nie ma standardu (a może jest) dokumentów sporządzanych w pracowniach histopatologicznych. Stąd też duże rozbieżności między placówkami.
Ale pamiętaj, że zawsze jest możliwość poproszenia o ponowne badanie materiału, a nawet wypożyczania i przekazania do innej placówki, która ma lepsze podejście do szczegółowego przedstawienia wyniku.
Ma to sens w przypadku wznowy.

Pozdrawiam
Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości