Po operacji wysokosc PSA
#1
Dzien dobry Kochani Forumowicze. Mam pytanie, jestem po operacji prostaty, ktora odbyła sie w piatek po godzinie 13.
Moje pierwsze PSA 3 miesiace  temu  wynosilo 15,8ng/ml , pozniej badania  MRT  , biopsja   a po biopsji  PET-CT,  ktory nie wykazał  przerzutów   .  
Cztery dni po operacji otrzymalem wypis ze szpitala razem z badaniami i niestety mina mi zrzedła przez wyniki  PSA,  a mianowicie  (napisze jak jest na karcie  )  PSA freies (Abbott)  1.06 ng/ml  . PSA gesamt  (calkowite  7,85   ng/ml      i    PSA Ratio 13.5  (17 -100 ) . 
Pozdrawiam
Odpowiedz
#2
Peta, no co ty  - na wypisie ze szpitala masz wynik PSA przed operacją, nie po.
PSA po operacji bada się najwcześniej po 6 tygodniach, tzn. dopiero wtedy ma sens.

Jak się czujesz?
Odpowiedz
#3
(18.10.2022, 14:42:16)Dunolka napisał(a): Peta, no co ty  - na wypisie ze szpitala masz wynik PSA przed operacją, nie po.
PSA po operacji bada się najwcześniej po 6 tygodniach, tzn. dopiero wtedy ma sens.
Juz w domu  , delikatnie obolały  , tym bardziej ze dopiero dzis od operacji stolec oddany  , i kwestia przyzwyczajenia sie do cewnika i woreczków  kontrola  odnosnie cewnika 25.pazdziernika
Odpowiedz
#4
Peta69, gdzie tak szybko pozbywają się pacjenta po prostatektomii? Jaka to była metoda operowania?
Też uważam, że to nie jest wynik PSA po operacji, bo standardowo takie badanie robi się po trzech miesiącach od prostatektomii.
Wcześniej powinien być wynik histopatologiczny pobranego materiału.

Pozdrawiam
Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#5
Peta był operowany najprawdopodobniej w Niemczech (lub kraju niemieckojęzycznym).
Napiszcie chłopakowi, jak przetrwać te kilka trudnych dni po operacji, co robić, czego unikać, czego się spodziewać po wyjęciu cewnika.
Odpowiedz
#6
Ja  unikałem  wysiłku  fizycznego . Spacerowałem ale  nie jakieś  długie odcinki, nosiłem wkładki dla mężczyzn i  dużo odpoczywałem. Napewno każdy  inaczej  przez  to przechodzi. Zdrówka Życze.
Odpowiedz
#7
Jak już wcześniej napisał Sebastian, pierwsze kilkanaście dni po prostatektomii muszą być bardzo lajtowe. Dużo wypoczywać, jeść tak, aby uniknąć zaparć i łykać przepisane leki... głównie przeciwbólowe i przeciwzapalne, ale też stosować leki przeciwzakrzepowe (zastrzyki podskórne). To także pielęgnacja rany/ran pooperacyjnych i higiena męskiego narządu moczowo- płciowego. Kto ma cewnik, to wiadomo, że ta higiena ma jeszcze większe znaczenie.
A kto już nie ma cewnika, to ćwiczenia nad poprawą szczelności, czy też w celu uzyskania przyzwoitej szczelności układu moczowego.
To też wypełnienie sobie czasu sprawami miłymi , aby nie zawracać sobie głowy tym, na co już nie bardzo mamy wpływ.
Spacery jak najbardziej, ale krótkie i nie wymagające wysiłku.
Sprawy seksualne na razie w odstawce, bo z doświadczenia wiem, że na to jeszcze zawcześnie. Nie ma co szaleć!
Przyjdzie na to czas w późniejszym okresie i na to przydadzą się leki przepisane przez urologa. Oni wiedzą kiedy o tym powiedzieć i wystawić receptę.

To chyba wszystko...
Trzeba zacząć żyć normalnie. Co było to było, jest nadzieja na lepsze...

Pozdrawiam
Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#8
Dziekuje wszystkim za odpowiedz i rady , operacja była w Wiedniu .
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości