Biopsja fuzyjna
#1
Witam Wszystkich!
Bardzo się cieszę że znalazłam to forum, bo naprawdę ciężko znaleźć w sieci rzetelne informacje. I czuję się zagubiona.
Mój mąż - 62 lata miał PSA powyżej 5  i wykonał rezonans prostaty. W podsumowaniu wyniku: "Cechy przerostu gruczołu krokowego. W strefie obwodowej po stronie prawej obszar miernie podejrzany – PI-RADS3/4"  Lekarz urolog zalecił wykonanie biopsji.  Powiedział, ze biopsja fuzyjna nie jest wykonywana na NFZ a raczej innej nie chcemy. W sieci znalazłam sprzeczne informacje na ten temat. Jesteśmy z okolic Wrocławia, Opola. Czy ktoś wie gdzie najlepiej wykonać biopsje, gdzie mają największe doświadczenie ( na NFZ lub odpłatnie). Będę wdzięczna też za  opinię na temat dobrych lekarzy, czy ośrodków. Może też być ewentualnie Śląsk.
Odpowiedz
#2
Grażyna witaj na forum.
Zacznę od definicji oceny PI-RADS.
PI-RADS 3 - umiarkowane prawdopodobieństwo (obecność istotnej klinicznie postaci raka jest niejednoznaczna).
PI-RADS 4 - wysokie prawdopodobieństwo (obecność istotnej klinicznie postaci raka jest prawdopodobna).
Przy ocenie 3/4 trzeba sytuację potraktować poważnie.
Niestety biopsja fuzyjna nie jest refundowana i za takie badanie trzeba zapłacić ok. 4500 złotych.
Ośrodków wykonujących takie badanie jest dużo i nawet wyszukiwarka Google w danym Wrocławiu znajduje kilka podmiotów.
Co do rankingów, oceny ośrodków, to nie dysponujemy taką wiedzą i doświadczeniem. A nawet najlepsza reklama i marketing może nie być uzasadniony.
Często pozostaje nam poczta pantoflowa, czy lokalne media, komentarze, opinie.
Bywa, że mimo najlepszych chęci, praca urologa pobierającego bioptaty jest niweczona przez niechlujny i minimalistyczny opis histopatologa. Dla dobra pacjenta i dalszego leczenia wymagania dotyczą pracy obu specjalistów.
Tyle tylko mogę dodać od siebie. Wiem, że mało pomogłem i nie tego oczekiwałaś.
Mogę tylko życzyć trafienia pod dobry adres i dobrej i rzetelnej diagnozy.

Pozdrawiam
Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#3
(18.08.2023, 14:59:05)Armands napisał(a): Grażyna witaj na forum.
Zacznę od definicji oceny PI-RADS.
PI-RADS 3 - umiarkowane prawdopodobieństwo (obecność istotnej klinicznie postaci raka jest niejednoznaczna).
PI-RADS 4 - wysokie prawdopodobieństwo (obecność istotnej klinicznie postaci raka jest prawdopodobna).
Przy ocenie 3/4 trzeba sytuację potraktować poważnie.
Niestety biopsja fuzyjna nie jest refundowana i za takie badanie trzeba zapłacić ok. 4500 złotych.
Ośrodków wykonujących takie badanie jest dużo i nawet wyszukiwarka Google w danym Wrocławiu znajduje kilka podmiotów.
Co do rankingów, oceny ośrodków, to nie dysponujemy taką wiedzą i doświadczeniem. A nawet najlepsza reklama i marketing może nie być uzasadniony.
Często pozostaje nam poczta pantoflowa, czy lokalne media, komentarze, opinie.
Bywa, że mimo najlepszych chęci, praca urologa pobierającego bioptaty jest niweczona przez niechlujny i minimalistyczny opis histopatologa. Dla dobra pacjenta i dalszego leczenia wymagania dotyczą pracy obu specjalistów.
Tyle tylko mogę dodać od siebie. Wiem, że mało pomogłem i nie tego oczekiwałaś.
Mogę tylko życzyć trafienia pod dobry adres i dobrej i rzetelnej diagnozy.

Pozdrawiam
Armands

Armands dziękuję za odpowiedź. Wiem, że nie jest łatwo kogoś polecić, bo jedni są zadowoleni a inni mają gorsze doświadczenie. To widać po opiniach w sieci. Liczę na pocztę pantoflową. Może ktoś z forum napisze na email.
Zastanawiam się czy warto na biopsję wybrać ośrodek w którym też można wykonać potem (jeśli to będzie konieczne) operacje robotem na NFZ. I jak sprawdzić czy dany ośrodek ma duże doświadczenie w wykonywaniu biopsji. Za dużo pytań i za mało informacji. Na razie mam mętlik w głowie.

pozdrawiam serdecznie
Odpowiedz
#4
(18.08.2023, 15:26:06)Grażyna napisał(a):
(18.08.2023, 14:59:05)Armands napisał(a): Grażyna witaj na forum.
Zacznę od definicji oceny PI-RADS.
PI-RADS 3 - umiarkowane prawdopodobieństwo (obecność istotnej klinicznie postaci raka jest niejednoznaczna).
PI-RADS 4 - wysokie prawdopodobieństwo (obecność istotnej klinicznie postaci raka jest prawdopodobna).
Przy ocenie 3/4 trzeba sytuację potraktować poważnie.
Niestety biopsja fuzyjna nie jest refundowana i za takie badanie trzeba zapłacić ok. 4500 złotych.
Ośrodków wykonujących takie badanie jest dużo i nawet wyszukiwarka Google w danym Wrocławiu znajduje kilka podmiotów.
Co do rankingów, oceny ośrodków, to nie dysponujemy taką wiedzą i doświadczeniem. A nawet najlepsza reklama i marketing może nie być uzasadniony.
Często pozostaje nam poczta pantoflowa, czy lokalne media, komentarze, opinie.
Bywa, że mimo najlepszych chęci, praca urologa pobierającego bioptaty jest niweczona przez niechlujny i minimalistyczny opis histopatologa. Dla dobra pacjenta i dalszego leczenia wymagania dotyczą pracy obu specjalistów.
Tyle tylko mogę dodać od siebie. Wiem, że mało pomogłem i nie tego oczekiwałaś.
Mogę tylko życzyć trafienia pod dobry adres i dobrej i rzetelnej diagnozy.

Pozdrawiam
Armands

Armands dziękuję za odpowiedź. Wiem, że nie jest łatwo kogoś polecić, bo jedni są zadowoleni a inni mają gorsze doświadczenie. To widać po opiniach w sieci. Liczę na pocztę pantoflową. Może ktoś z forum napisze na email.
Zastanawiam się czy warto na biopsję wybrać ośrodek w którym też można wykonać potem (jeśli to będzie konieczne) operacje robotem na NFZ. I jak sprawdzić czy dany ośrodek ma duże doświadczenie w wykonywaniu biopsji. Za dużo pytań i za mało informacji. Na razie mam mętlik w głowie.

pozdrawiam serdecznie

Witaj
Ja w  RM  / robione były dwa w odstepie 3 miesiecy /  miałem PIRADS 3.  Decyzja urologa - biobsja . Robiłem biopsje fuzyjna w Krakowie. Wynik - rak , skala G 3+3. Biopsję wykonywał bardzo dobry chirurg - urolog . Z nim omawiałem jako pierwszy wynik biopsji . Przedstawił 3 warianty: opearcja, radioterapia . obserwacja . Wstepnie zapisał mnie na zabieg / 19 września /. Miałem jednak mętlik w głowie. Postanowiłem skonsultować temat z urologami, radioterapeutami. Byłem w jednym z najlepszych ośrodków radioterapii w Polsce - w Centrum Onkologii w Gliwicach . Zdecydowałem sie na leczenie tzw Cyber Nożem / punktowe naświetalanie z dużą dokładnościa. Urolog , u którego byłem / praktyki w Szwajcarii / powiedzałe ,ze jezeli nie operacja , to pod Cyber Nożem podpisuje obiema rękami . Powiedzaiłą mi żebym jechał do Gliwic , mam nie odkładać tematu. Tak zrobiłęm , na 4 września mam już wizyte przygotowawczą . Pewnie mógłbym wcześniej, ale lekarz, u którego byłem na pierwszej wizycie w Gliwicach jest na urlopie, więc wole poczekać.
Tak na marginesie. Korzystam z porady psychiatry . Przepisał mi słabe leki na lepszy sen / ciężko mi było spać , cały czas mysli, wstawanie chodzenie po mieszkaniu /. Teraz przesypiam noc, czuje sie dobrze . Przepisał mi również lek na lepsze samopoczucie . Jest to pomocne w codziennym funkcjonowaniu. Wiadomo , temat jest ciężki . Nie da się nie mysleć , ale jakos bardziej pozytywnie patrze na to wszystko
Odpowiedz
#5
Witaj Gregor!
My mamy nadzieję, ze może nic złego nie wyjdzie. Maż ma wizytę w czwartek, żeby ustalić termin biopsji fuzyjnej z użyciem aparatu Koelis Trinity , oczywiście prywatnie. Zdecydowaliśmy się na Wrocław bo najbliżej. Mamy nadzieję, ze dobrze wybraliśmy. Czy też miałeś biopsję fuzyjną i czy ten Cyber nóż jest na NFZ?
I fajnie, ze patrzysz na wszystko pozytywnie, ja też miałam problem onkologiczny (i odpukać) od operacji minęło 15 lat i jest wszystko ok. I to prawda, ze rak to nie wyrok.
pozdrawiam zadowolenie, uśmiech
Odpowiedz
#6
(21.08.2023, 19:43:18)Grażyna napisał(a): Witaj Gregor!
My mamy nadzieję, ze może nic złego nie wyjdzie. Maż ma wizytę w czwartek, żeby ustalić termin biopsji fuzyjnej z użyciem aparatu Koelis Trinity , oczywiście prywatnie. Zdecydowaliśmy się na Wrocław bo najbliżej. Mamy nadzieję, ze dobrze wybraliśmy. Czy też miałeś biopsję fuzyjną i czy ten Cyber nóż jest na NFZ?  
I fajnie, ze patrzysz na wszystko pozytywnie, ja też miałam problem onkologiczny (i odpukać) od operacji minęło 15 lat i jest wszystko ok. I to prawda, ze rak to nie wyrok.
pozdrawiam zadowolenie, uśmiech
Witaj Grażyna 
Tak. Miałem biopsje fuzyjna. Niestety nie jest refundowana. Jeżeli chodzi o Cyber Nożu. Jest refundowany przez NFZ
Odpowiedz
#7
Biopsję fuzyjną robiłem prywatnie w Łodzi w placówce Wizjamed . Nie jest refundowana przez NFZ - koszt około 4.5 tys zł. Piszę około bo nie pamiętam. Na miejscu można się też umówić na zabieg robotem da Vinci
Odpowiedz
#8
Witaj Andy!
Mąż jest już po biopsji. Wybraliśmy prywatną klinikę we Wrocławiu, ale mam mieszane uczucia. Przed biopsją lekarz twierdził, ze znieczulenie miejscowe jest wystarczające i w zasadzie zabieg nie boli tylko jest niekomfortowy. Rzeczywistość okazała się całkiem inna, bolało. Lekarz nie przedstawił opcji innego znieczulenia. Do tego zabieg wykonywał inny lekarz. Cena 4,5 tys. Do tego dwie wizyty po 250 zł czyli trzeba liczyć 5 tys.
Mąż ma jeszcze krew w moczu, ale poza tym ok. Czekamy na wynik ma być za 3 tygodnie. Długo.
Odpowiedz
#9
Cześć Grażyna
Do chwili obecnej krew w moczu powinna zniknąć. Mam nadzieję, że wynik też będzie ok.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości