PET
#1
Witam,
jestem nowym użytkownikiem forum i mam pytanie :
- po badaniu PET stwierdzono wzrost gromadzenia F-choliny w obrębie obu płatów gruczołu krokowego: w prawym SUV = 4,0. w lewym SUV = 5,9 , czy mam się czym martwić i brać leki...
Proszę o pomoc.
Odpowiedz
#2
Witaj na naszym forum.

Dlaczego robiłeś badanie PET ? Co było powodem skierowania na takie badanie ? Czy wykonałeś badanie PSA ?
Odpowiedz
#3
No właśnie. PET na etapie diagnozy raczej się nie sprawdza, pewnie dlatego nie jest zlecany.

Nie brać żadnych  leków na własną rękę, tylko szybko do urologa/onkologa.
Potrzebna dalsza diagnostyka.
Odpowiedz
#4
Witam, problem jest bardziej skomplikowany. Podam więcej szczegółów ale dopiero w sobotę, sorry ...
Odpowiedz
#5
(05.10.2023, 20:50:41)Dunolka napisał(a): No właśnie. PET na etapie diagnozy raczej się nie sprawdza, pewnie dlatego nie jest zlecany.

Nie brać żadnych  leków na własną rękę, tylko szybko do urologa/onkologa.
Potrzebna dalsza diagnostyka.

Witam, tak jak pisałem przedstawię  mój problem, a mianowicie: Mam 57 lat i w czerwcu 2022 roku usunięto mi nerkę z powodu nowotworu. Przy ,,okazji" zrobiono (w sierpniu) badanie PSA z wynikiem 5,40. Oczywiście były zalecenia dotyczące trybu życia ze wskazaniem następnych badań i kontroli lekarskich. W marcu tego roku (2023) ponowne badanie PSA dało wynik 4,30. Dodatkowo zrobiono TK płuc i brzucha gdzie stwierdzono  niewielkie guzki na prawym płucu 4mm i 8 mm. W związku z tym poddano mnie badaniu PET i skierowano do pulmonologa. Guzki to prawdopodobnie stan zapalny ale martwi mnie prostata ponieważ w wynikach PET napisano konieczną wizytę u urologa. Nadmieniam, że jestem pod opieką urologa i ten do tej pory nie zastosował żadnych leków mogących mieć wpływ na wynik PSA (4,30). Nie wiem co robić, zaufać lekarzowi czy ... zmieniać lekarza. Może ktoś mądrze doradzi?
Odpowiedz
#6
Aha, chyba rozumiem.
Pacjentowi  po operacji nowotworu nerki wyszły w tomografie zmiany w płucach.
Taki ktoś jest pacjentem specjalnej troski, więc sprawę tych guzków należało wyjaśnić,
czy to czasem nie są przerzuty z tej nerki albo z prostaty.
Stąd PET z choliną.

Taki PET stosuje się tylko w nowotworach urologicznych - nerka, prostata.
Zmiany w płucach w tym Pecie "nie zaświeciły się", czyli nie mają one nic wspólnego ani z nerką., ani z prostatą.
I bardzo dobrze. Najprawdopodobniej zmiany pozapalne. 
(Ale trzeba pilnować, pulmonolog o to zadba).

Dlaczego zdziwił mnie PET z choliną na etapie wstępnej diagnozy?
Bo taki PET  - bardzo drogi  - nie jest wystarczająco swoisty, by pokazać, czy czasem coś nowotworowego nie rośnie w prostacie.
Stosuje się go raczej do lokalizowania przerzutów po nieudanym leczeniu radykalnym.
"Świecenie", które wyszło u ciebie, może oznaczać i raka, i stan zapalny, i przerost łagodny.
Jak to się brzydko mówi  - cholera wie.
Potrzebna konsultacja urologiczna.

Dlaczego obecny urolog nic nie robi?
Może dobrze zna pacjenta, może wie, co  się dzieje w jego organizmie?

Lepiej zastosować zasadę ograniczonego zaufania, i skonsultować się z innym urologiem.
Ale przedtem wydębić od tego poprzedniego skierowanie na rezonans magnetyczny miednicy z kontrastem.
Pokaże więcej, niż ten PET.
Jeśli okaże się, że  coś jest nie tak  - potrzebna będzie  biopsja.

Wiedz przy tym, że nie leczy się PSA, tylko przyczynę jego podwyższenia.
Odpowiedz
#7
Dodam tylko, że w Twoim wieku poziom 4,3 ng/ml jest wynikiem podwyższonym, ale niewiele. Rozumiem, że do spadku z 5,4 do 4,3 nie przyczyniły się żadne leki na prostatę, co oznaczałoby, że mogłeś mieć stan zapalny przed wcześniejszym badaniem, lub przed badaniem coś prostatę podrażniło ( nawet jazda na rowerze ). Czy badanie PSA zostało zrobione w szpitalu przed operacją ? Może wcześniej miałeś badanie per rectum ?
Tak z ciekawości, robiłeś w tym samym laboratorium ? Czy było oznaczone wolne PSA ?

A ponadto, kiedy miałeś USG prostaty, jaka jest jej objętość ?

Pozdrawiam AParsley
Rocznik 1961
PSA przed RP 15,41 ng/ml, LRP 19/11/2014, RT 05-06/2015.
PSA od 08/2017 do teraz <0,006 ng/ml.

Moja historia
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości