JĘDREK- BO W ŻYCIU TRZEBA WALCZYĆ O ..
(07.08.2020, 09:09:05)latarnik napisał(a):
(14.07.2020, 23:13:59)Dunolka napisał(a): ............
Dlatego warto robić takie ratujące limfadenektomie, ..........

Rozumiem Jolu, że prezentujesz w tej wyrwanej przeze mnie, z całości Twojej wypowiedzi części zdania swoje poglądy i poglądy części środowiska specjalistów w tym zakresie..., bo z drugiej strony, dla dużej rzeszy specjalistów już nie jest to takie oczywiste... Zawsze powinien być przeprowadzony wnikliwy rachunek zysków i strat dla pacjenta bo w dłuższej perspektywie, /doskonale o tym wiesz, są badania na ten temat/ korzyści uzyskane po samym zabiegu ulegają zatarciu...... Dla wielu: warto - nie warto nie jest sprawą oczywistą, dla mnie też.... Na moje stanowisko zapewne mieli wpływ medycy, z którymi mam od 10 lat kontakt w mojej walce z RGK....
Proszę, potraktuj mój wpis, tylko jako stanowisko odmienne, a nie zaproszenie do dyskusji, gdyż nie mam najmniejszych szans w merytorycznej dyskusji z Tobą, naszym forumowym ekspertem...
Pozdrawiam.
Paweł

Pozwolisz, że jednak potraktuję twój wpis jako zaproszenie do dyskusji.
Bynajmniej nie z wrodzonej przekory,  ale dla zasady.
Forum z definicji jest miejscem dyskusji.
(Gwoli ścisłości to nie my dyskutujemy, ale "medycy", których poglądy prezentujemy).

W kwestii sensowności ratującej limfadenektomii mamy na przykład takie stanowisko:
Standard of Care Versus Metastases-directed Therapy for PET-detected Nodal Oligorecurrent Prostate Cancer Following Multimodality Treatment: A Multi-institutional Case-control Study
https://www.eu-focus.europeanurology.com...4/abstract
gdzie porównuje się pacjentów ze wznową węzłową traktowanych standardowo (tylko hormonoterapia).
z grupą tych, którzy zdecydowali się na limfadenektomię lub stereotaksję.
W perspektywie pięcioletniej istotny wskaźnik, czyli przeżycie zależne od nowotworu był w tej drugiej grupie
wyraźnie lepszy, nawet o kilka punktów procentowych.

Ale mamy jeszcze nowsze badania:
Long-term Outcomes of Salvage Lymph Node Dissection for Nodal Recurrence of Prostate Cancer After Radical Prostatectomy: Not as Good as Previously Thought
https://www.europeanurology.com/article/...lltext#%20

gdzie medycy przyznają, że te rezultaty nie są aż tak dobre, jak poprzednio myślano.
Może dlatego, że wydłużono perspektywę do 10 lat, i więcej?

W tym drugim artykule czytam, że znaczny spadek PSA po limfadenektomii oraz dodanie hormonoterapii
znacznie poprawia rokowania pacjenta.
A to jest właśnie przypadek Jędrka.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
JĘDREK- BO W ŻYCIU TRZEBA WALCZYĆ O .. - przez Jędrek - 04.03.2016, 08:44:02
RE: JĘDREK- BO W ŻYCIU TRZEBA WALCZYĆ O .. - przez Dunolka - 09.08.2020, 22:28:12

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 6 gości