Interpretacja wyniku rezonansu magnetycznego
#1
Dzień dobry,
chciałbym zasięgnąć Waszej rady odnośnie wyniku badania prostaty rezonansem magnetycznym, po opisie sam nie wiem co mam o tym myśleć.  Mam 34 lata, od 5 lat zmagam się z przewlekłym zapaleniem stercza oraz kamicą nerkową obustronną, ciągle pod kontrolą urologa.  Wynik PSA do 2020 roku utrzymywał się w normie, w badaniu DRE bez żadnych zmian, gruczoł lekko powiększony 25 ml, gładki-spoisty, bez zmian ogniskowych.  Zapalenie leczone na różne sposoby, antybiotyki, sterydy a efekty były krótkotrwałe i zapalenie powracało. Masa badań uzupełniających, które nie pokazały nic. W 2021 roku poziom PSA wzrósł do wartości 3,66 ng/ml, urolog stwierdził że nie ma podstaw do dalszej diagnostyki. W kwietniu 2022 PSA wzrosło do wartości  4,59 ng/ml, TRUS: stercz powiększony, jednorodny echogenicznie ze zwapnieniami prawidłowo odgraniczony, DRE: stercz gładki,( 22 ml) elastyczny, powiększony, niebolesny. Lekarz skierował mnie na uroTK oraz rezonans magnetyczny z kontrastem.  Wynik uroTK potwierdził tylko kamicę, nie wykazał nieprawidłowości a części kostne bez zmian destrukcyjnych. Inaczej już było z wynikiem rezonansu...
opis:
gruczoł krokowy obj. 21 ml
psad- 0,21
krwawienie- brak
budowa strefowa gruczołu- zachowana

Obszar PI-RADS 5 obejmujący większą część obu płatów stercza L>P, z przewagą strefy obwodowej do weryfikacji w biopsji.
pęcherzyki nasienne dobre odgraniczone bez cech naciekania
pęcherzyki naczyniowo- nerwowe: bez cech naciekania
węzły chłonne: nie powiększone bez cech limfadenopatii
pęcherz moczowy: bez widocznych zgrubień w obrębie ściany

wnioski: 
Obszar PI-RADS 5 obejmujący większą część obu płatów stercza L>P, z przewagą strefy obwodowej do weryfikacji w biopsji.
- obszar należy różnicować z ewolucją aktywnego zapalenia

W rodzinie nikt nie miał raka prostaty, ja sam nie mam żadnych objawów, poza podniesionym wynikiem PSA ( wg. mojego urologa). 
PI-RADS 5 raczej nie wróży dobrze ale opis wniosku o ewolucji aktywnego zapalenia nie daje jednoznacznej odpowiedzi. Nie wiem co mam o tym już myśleć.  Urolog twierdzi, że opis rezonansu jest niepełnowartościowy.
Odpowiedz
#2
Witaj. Ja   nie mam dużej wiedzy  ,ale  PIRADS  5  i   PSA  dość  duże jak na Twój wiek. U  mnie  rezonans  nic  wielkiego  nie wykazał  a  biopsja  już tak. Myśle że i ona Ciebie czeka.Napewno zaraz  ktoś  Tobie odpisze .
Odpowiedz
#3
Grzesiek witaj na forum.
PI-RADS 5 brzmi bardzo złowieszczo, ale to tylko ocena, a nie wyrok. Oczywiście nie można tego wyniku bagatelizować, czy też odrzucać.
Faktycznie mając wszystkie wcześniejsze badania i ten nieszczęsny wynik MRI czeka ciebie biopsja prostaty. Chociaż po głowie mi chodzi, co ja bym zrobił. Może dałbym płytkę z badaniem MRI do ponownego opisania (???) Tylko gdzie i czy to ma sens?
Opisujący dość szczegółowo przedstawił obraz w gruczole i przyległych strukturach. Tam na szczęście czysto i to pocieszające, gdyby jednak PI-RADS 5 nie był omyłką. Tym bardziej, że TRUS w 2020 wykazał zwapnienie. Ale czy to zwapnienie w mniej dokładnym badaniu było prawidłową interpretacją?
No widzisz, że i ja próbuję coś w tym badaniu podważyć... jak najbardziej na twoją korzyść. Tylko czy mam ku temu podstawy? Nikt z nas na forum nie jest lekarzem... jedynie mamy wiedzę wynikająca z doświadczenia i kontaktu z lekarzami, ale i pacjentami szukającymi pomocy.
Może za chwilkę Dunolka pokusi się o swój komentarz do twojej sytuacji.

To tyle ode mnie. Aktualnie jestem w pracy i powyższe piszę tak w aktualnie wolnej chwili.
Pozdrawiam Ciebie serdecznie

Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#4
Nie ma takiego badania obrazowego, które by w 100% potwierdziło lub wykluczyło raka.
Przynajmniej na razie.
Lekarze i pacjenci poruszają się w krainie rachunku prawdopodobieństwa.

Wynik MRI teoretycznie wskazuje, że prawdopodobieństwo raka jest wysokie, ale czy naprawdę ten rak w prostacie jest, to nie wiadomo.
Równie dobrze mogą to być  zmiany zapalne.
Jednak lekarz ma zawsze obowiązek zakładać najgorsze, dlatego dał skierowanie na biopsję.

Nieprawdopodobnym wydaje się rak prostaty u tak młodego mężczyzny, jednak pewnie czasem się zdarza.
Dlatego  trzeba tę biopsję zrobić.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości