Prośba o opinię
#1
Witam

Poniżej moje wyniki:

62lata, PSA 30
Mr prostaty bez i z kontrastem
Gruczoł krokowy o wym 34x45x41mm, V=33ml.PSAD wynosi 0,9ng/ml2
Prawdłowo zachowane zróznicowanie strefowe. Strefa przejsciowa niejednorodna  z dosc licznymi guzkami-PI-RADS-2
W PZpl/PZPm obu płatów gruczołu od podstawy po szczyt ciągnie sie obszar niskiego sygnału o miernej niepewnej restrykcji z wyraznym utrzymujacym sie rozlanym wzmocnieniem kontrastowym-obraz w pierwszej kolejnosci odpowiada zmianom zapalnym gruczołu ale koniecznie do zróznicowania z naciekiem npl-w skali PI-RADS-4. Dodatkowo naciek widoczny jest w podstawie pecherzyków nasiennych a po stronie lewej w obrebie peczka naczyniowo nerwowego. W czesci dolnej naciek przylega bezposrednio do sciany odbytnicy.
Pęcherz moczowy cienkoscienny bez zmian patologicznych  w świetle. Odbytnica o cienkiej ścianie bez nacieku. Nie uwidoczniono patologicznego powiekszenia wezłów chłonych. Sygnał szpiku czesci kostnych objetych badaniem bez ognisk podejrzanych jako npl.

Wnioski
Naciek PZ gruczołu krokowego w pierwszej kolejnosci zapalny do zróznicowania z npl-PI-RADS4
Naciek obejmuje pecherzyki nasienne i peczek naczyniowo nerwowy lewy.

Biopsja
RAk gruczołowy zrazikowy stercza ICD-O 81400/3 Gleason 4+4=8 GG4 obecne struktury sitowate.NAciek raka obecny w 4 z 4 wałeczkach na długosciach 12-11-8-4mm zajmujac 75% ich powierzchni.
Angioinwazja -nieobecna(L/VO)
Neuroinwazja obecna(PN1)

Scyntygrafia
W wyniku nie uwidocznono w całym układzie kostnym ognisk patologicznego gromadzenia znacznika o charakterze meta ad assium



Pierwszy lekarz(dr n.med.):
NA podstawie USG.  biopsji i badania per rectum zapisał na prostatektomie na czerwiec


Drugi lekarz(prof.)
W związku z tym zrobilismy konsultację u drugiego który wykonuje zabiegi robotem da vinci.
Ten na podstawie biopsji i per rectum stwierdził naciek na odbytnicę i dał skierowanie na rezonans i scyntygrafię. Po tym wszystkim zaaplkował librexe i skierował do radiologa piszac jako przyczynę naciek na odbytnicę

I teraz moje pytanie: jak to wreszcie jest, czy naciek na odbytnicę jest czy go nie ma, czy pierwszy lekarz ma racje kierując na operację, czy drugi który twierdzi ze operacja jest zbędna bo jest naciek. A tak w ogole to jak ten pierwszy mógł skierowac na operację jesli nie miał rezonansu?
Co w tej sytuacji robić? Wybrac radiologię czy jednak myśleć o zabiegu?

pozdrawiam i z góry dziekuję za Wasze opinie
Odpowiedz
#2
(12.04.2024, 09:50:59)kerk napisał(a): Witam

Poniżej moje wyniki:

62lata, PSA 30
Mr prostaty bez i z kontrastem
Gruczoł krokowy o wym 34x45x41mm, V=33ml.PSAD wynosi 0,9ng/ml2
Prawdłowo zachowane zróznicowanie strefowe. Strefa przejsciowa niejednorodna  z dosc licznymi guzkami-PI-RADS-2
W PZpl/PZPm obu płatów gruczołu od podstawy po szczyt ciągnie sie obszar niskiego sygnału o miernej niepewnej restrykcji z wyraznym utrzymujacym sie rozlanym wzmocnieniem kontrastowym-obraz w pierwszej kolejnosci odpowiada zmianom zapalnym gruczołu ale koniecznie do zróznicowania z naciekiem npl-w skali PI-RADS-4. Dodatkowo naciek widoczny jest w podstawie pecherzyków nasiennych a po stronie lewej w obrebie peczka naczyniowo nerwowego. W czesci dolnej naciek przylega bezposrednio do sciany odbytnicy.
Pęcherz moczowy cienkoscienny bez zmian patologicznych  w świetle. Odbytnica o cienkiej ścianie bez nacieku. Nie uwidoczniono patologicznego powiekszenia wezłów chłonych. Sygnał szpiku czesci kostnych objetych badaniem bez ognisk podejrzanych jako npl.

Wnioski
Naciek PZ gruczołu krokowego w pierwszej kolejnosci zapalny do zróznicowania z npl-PI-RADS4
Naciek obejmuje pecherzyki nasienne i peczek naczyniowo nerwowy lewy.

Biopsja
RAk gruczołowy zrazikowy stercza ICD-O 81400/3 Gleason 4+4=8 GG4 obecne struktury sitowate.NAciek raka obecny w 4 z 4 wałeczkach na długosciach 12-11-8-4mm zajmujac 75% ich powierzchni.
Angioinwazja -nieobecna(L/VO)
Neuroinwazja obecna(PN1)

Scyntygrafia
W wyniku nie uwidocznono w całym układzie kostnym ognisk patologicznego gromadzenia znacznika o charakterze meta ad assium



Pierwszy lekarz(dr n.med.):
NA podstawie USG.  biopsji i badania per rectum zapisał na prostatektomie na czerwiec


Drugi lekarz(prof.)
W związku z tym zrobilismy konsultację u drugiego który wykonuje zabiegi robotem da vinci.
Ten na podstawie biopsji i per rectum stwierdził naciek na odbytnicę i dał skierowanie na rezonans i scyntygrafię. Po tym wszystkim zaaplkował librexe i skierował do radiologa piszac jako przyczynę naciek na odbytnicę

I teraz moje pytanie: jak to wreszcie jest, czy naciek na odbytnicę jest czy go nie ma, czy pierwszy lekarz ma racje kierując na operację, czy drugi który twierdzi ze operacja jest zbędna bo jest naciek. A tak w ogole to jak ten pierwszy mógł skierowac na operację jesli nie miał rezonansu?
Co w tej sytuacji robić? Wybrac radiologię czy jednak myśleć o zabiegu?

pozdrawiam i z góry dziekuję za Wasze opinie

czesc


Badanie rezonansowa nie jest zawsze jednoznaczne z tym co jest faktycznie ale to dowiesz sie  tylko po usunieciu prostaty, Ja bym ci radzil w twoim przypadku to usunac
Odpowiedz
#3
A ja mam odmienne zdanie, wydaje mi się, że jest dość duże ryzyko niedoszczętności operacji i radioterapeuta może być bardziej właściwą opcją, można od razu naświetlić to , czego nie da się usunąć podczas operacji.
Odpowiedz
#4
Kerk,

Podsumowując:
  1. Jest nowotwór; nacieka na wiązki nerwowe i pęcherzyki nasienne;
  2. Jest ryzyko nacieku w stronę odbytnicy;
  3. Nie ma przerzutów;
  4. Dostałeś od razu hormon, na 3 miesiące, żeby ograniczyć dalszy rozrost nowotworu;
  5. Nie ma przerzutów odległych;
Operacja rzeczywiście niesie ryzyko niedoszczętności - co wiesz o chirurgu, który Cię zapisał na czerwiec ? Jaką metodą chciałby operować ? Bo zastanawiam się, czy przy takim układzie nie należałoby rozważyć klasycznej operacji załonowej ? A laparoskopowo lub DaVinci tylko u bardzo doświadczonego chirurga.

Po prostatektomii można jeszcze zastosować RT.

Przy RT od początku będzie większe ryzyko podrażnienia jelita grubego, bo łączna dawka promieniowania będzie wyższa.

Jak widzisz, obydwie metody mają wady i zalety.

Pozdrawiam AParsley
P.S. nie jestem pewien na 100%, ale ja bym chyba spróbował operację, ale tak jak napisałem u naprawdę dobrego chirurga.
Rocznik 1961
PSA przed RP 15,41 ng/ml, LRP 19/11/2014, RT 05-06/2015.
PSA od 08/2017 do teraz <0,006 ng/ml.

Moja historia
Odpowiedz
#5
Obaj lekarze to osoby z dużym doswiadczeniem, jednak ten drugi który operuje robotem nie zakwalifikował na zabieg bo uznał że jest naciek na odbytnicę i lepiej naswietlać. A ten pierwszy chce operować ale on nie ma dostępu do robota i byłaby operacja zwykła ale szczegółów nie znam. Ale jak to się stało że ten pierwszy wpisał na operację nie robiąc rezonansu? a ten drugi stwierdził naciek podczas gdy rezonans nie potwierdza tego? Wielkie dzieki za pomoc Heart
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości