Proszę o interpretacja wyników i leczenia...
#1
witam wszystkich.mam 64 lata  i prosze o opinie w moim problemie.....około 10 lat temu robiłem psa i wynosiło około 3,5...nic z tym wtedy nie zrobilem a miewałem okresy czestego nocnego/3 razy/ oddawania moczu,ktore były i wracały do normy.Aż 16.10.2019 zrobiłem badanie  psa całkowite  9,4ng/ml dodatkowo crp 5,8 leukocyty 9,3 kwas moczowy 8,3 reszta w normie...powtorne badanie 7.11..psa 6,79 ,wolne 13% wizyta urolog badanie tylko usg brzuszne i palpacyjne ,lekarz orzekł ze prostata jest naprezona ,przepisał ranlosin..po 3 miesiacach kazał zrobic biopsje .23.11,zrobilem posiew moczu oraz nasienia ..wyniki ujemne...30.11.kolejne badanie psa i wynik 4,983 psa wolne 18%..wizyta u kolejnego urologa ..zalecil na miesiac brac proscar 5mg..i jesli  psa spadnie mocno w doł to ok.jesli nie to biopsja....czekam do stycznie ,i mam lekkiego stracha..pozdrawiam
Odpowiedz
#2
(11.12.2019, 22:53:00)jaro napisał(a): witam wszystkich.mam 64 lata  i prosze o opinie w moim problemie.....około 10 lat temu robiłem psa i wynosiło około 3,5...nic z tym wtedy nie zrobilem a miewałem okresy czestego nocnego/3 razy/ oddawania moczu,ktore były i wracały do normy.Aż 16.10.2019 zrobiłem badanie  psa całkowite  9,4ng/ml dodatkowo crp 5,8 leukocyty 9,3 kwas moczowy 8,3 reszta w normie...powtorne badanie 7.11..psa 6,79 ,wolne 13% wizyta urolog badanie tylko usg brzuszne i palpacyjne ,lekarz orzekł ze prostata jest naprezona ,przepisał ranlosin..po 3 miesiacach kazał zrobic biopsje .23.11,zrobilem posiew moczu oraz nasienia ..wyniki ujemne...30.11.kolejne badanie psa i wynik 4,983 psa wolne 18%..wizyta u kolejnego urologa ..zalecil na miesiac brac proscar 5mg..i jesli  psa spadnie mocno w doł to ok.jesli nie to biopsja....czekam do stycznie ,i mam lekkiego stracha..pozdrawiam

Witaj Jaro na forum
Jaro pierwszy urolog trafnie diagnozował.
Moim zdaniem konieczna biopsja która potwierdzi albo zaneguje chorobę nowotworową.
W przypadku drugiego urologa powiem jasno lek który dostałeś obniża PSA ale wg medycyny nie leczy się PSA a pacjenta.
To Jaro na biopsję Big Grin i dowiemy się jak jest faktycznie.

Jędrek
Odpowiedz
#3
dziekuje..mam pytanie co do biopsji... lekarze tylko biobsja i biopsja ,chce uslyszec czy badz co badz nie obojetne/ mowiac lagodnie/ badanie dla organizmu, jest w tej chwili potrzebne w chwili kiedy psa spadało w kazdym badaniu samoczynnie do ostatniego poziomu .zastanawiam sie czy te wyniki są bezwarunkowym wskazaniem do biopsji? .,wiem ze decyzje podejmuje i tak na koncu sam lecz kto pyta nie bładzi...dziekuje za odpowiedzi.
Odpowiedz
#4
(12.12.2019, 13:30:33)jaro napisał(a): .zastanawiam sie czy te wyniki są bezwarunkowym wskazaniem do biopsji?

Biopsja prostaty przebiega w znieczuleniu miejscowym, pacjent leży na boku. Lekarz wprowadza przez odbyt sondę USG (sondę transrektalną) dzięki której może obejrzeć prostatę na monitorze i ocenić jej stan. Dzięki tej sondzie lekarz może też precyzyjnie pobrać wycinki do badania.
Ja miałem pytanie ze znieczuleniem czy bez , zrobiłem bez ale polecam znieczulenie. Big Grin Większy komfort ,odliczałem do dziesięciu ale w sumie ok.
Sama Biopsja prostaty to badanie, w trakcie którego pobiera się niewielki fragment prostaty do badania mikroskopowego. Pobrane wycinki prostaty służą do rozpoznania raka wycinki gruczołu krokowego są wysyłane do pracowni histopatologicznej, gdzie są oceniane przez biegłego lekarza. Histopatolog podaje wynik biopsji gruczołu krokowego w tzw. skali Gleasona. Skala ta służy do określenia dwóch dominujących pod względem objętości typów komórek nowotworowych i bezpośrednio koreluje z rokowaniem choroby.
W oparciu o wynik biopsji pacjent jest kwalifikowany do dalszego leczenia.

Jędrek
Odpowiedz
#5
Jaro, a jak jest z wielkością twojego gruczołu?
Może masz jednocześnie przerost... stad problem z oddawaniem moczu, ale i możliwe wyższe PSA niż norma przewiduje.

Na etapie diagnozy przedbiopsyjnej zaleca się wykonać rezonans magnetyczny ... a jeszcze lepiej wieloparametryczne badanie MRI, czyli mpMRI z oceną PI-RADS.

Niestety, ale u nas w kraju kolejność jest najczęściej odwrotna: - wpierw biopsja - później badanie obrazowe (MRI, TK)... a tu między badaniami jest wymagana co najmniej 4-5 tygodniowa zwłoka, aby znikły krwiaki po ukuciach igłą biopsyjną.
Bywa, że pacjent uzyska skierowanie na takie badanie, ale najczęściej nie dostaje i musi wyłożyć swoje pieniądze.
Na podstawie dobrego obrazu MRI łatwiej trafić w ewentualne podejrzane miejsca prostaty, a wiemy, że nie jet to takie proste jak się wydaje.


Pozdrawiam
Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#6
Jaro, rozumiemy, że nie palisz się do biopsji, nie można wykluczyć, że jest niepotrzebna.
Bo faktycznie podwyższone PSA może być spowodowane nie tylko rakiem, ale przede wszystkim
- przerostem łagodnym prostaty,
- stanem zapalnym prostaty bakteryjnym,
- stanem zapalnym niebakteryjnym,
- mechanicznym podrażnieniem prostaty  - rower, seks.
Pierwszy lekarz kombinuje, zapisuje kolejne leki, aby sprawdzić, czy właśnie te czynniki są przyczyną alarmu.
Drugi lekarz gra trochę va bank, dając finasteryd, gdy jest podejrzenie raka.
Proscar obniża sztucznie PSA o połowę, zatem twoje PSA musiałoby zmieścić się w granicach ok. 0-0.6, by uznać,
że  można raczej wykluczyć raka.

Co niepokoi?
1. PSA wprawdzie spada, ale nie do tego poziomu, który  uznaje się za bezpieczny.
Na wysokie PSA składa się najczęściej i nowotwór, i przerost, i stany zapalne.
Pytanie, co zostało, skoro wyleczysz stan zapalny i przerost?
2. Niepokojący poziom tzw. wolnego PSA.
3. Niekorzystny wynik badania per rectum.
"Naprężona" prostata to chyba znaczy twarda prostata?
Zdrowa prostata jest miękka.

Biopsja to nie dramat, lepiej sprawdzić i mieć czyste sumienie, że się niczego nie zaniedbało.
Odpowiedz
#7
dziekuje serdecznie ...za wyczerpujaca odpowiedz na moje problemy trafiły.....zrobilem jeszczeTestosteron 4,62 ng/mL...poczekam jeszcze ten miesiąc biorąc...a potem uuuf zadbam o sumienie...dziekuje raz jeszcze.
Odpowiedz
#8
Bazując na swoim „przypadku” jak najbardziej przychylam się do tego co napisała Dunolka.
Podobnie do Ciebie ładnych parę lat temu (2013 rok) miałem problemy z oddawaniem moczu.
Poszedłem do urologa, który potraktował mnie o wiele „łagodniej” niż Ciebie (mój wynik PSA był 6,49 przy PSA wolnym powyżej 11%) i zaordynował mi tylko „obserwację” tj. zbadanie sobie PSA po 6-ciu miesiącach. Tyle tylko, że moja prostata miała rozmiary 2 razy większe od "standardowej". Gdybym wtedy miał tą wiedzę co obecnie, na pewno nie dałoby mi spokoju te 11% wolnego PSA.
Podobnie jak Ty z urologiem spotkałem się ponownie po wielu latach, w moim przypadku był to styczeń 2019.
PSA miałem wtedy 7,92 przy PSA wolnym 18% i podobnie do Ciebie zmieniłem urologa. Wytyczył mi podobną ścieżkę do Twojej tj. założył stan zapalny i przypisał stosowne do tej diagnozy lekarstwa.
I tu jest koniec „podobieństw” Twojego i mojego przypadku.
U Ciebie leki spowodowały spadek PSA, u mnie był ciągły wzrost (PSA 11,04) co jest niejako optymistycznym wskazaniem dla Ciebie, że Twój „problem” to tylko stan zapalny prostaty, o czym mogłoby świadczyć podwyższone CRP (u mnie w styczniu 2019 wynosiło ono 0,88), ale… ale jednak wysokość Twojego PSA ogólnego i jego stosunek do PSA wolnego sugeruje, że może być coś na rzeczy i mimo wszystko sugerowałbym poddanie się biopsji – a przy ewentualnym braku potwierdzenia, to wskazanym byłoby zrobienie rezonansu magnetycznego.
Piszę to dlatego, bo u mnie pierwsza biopsja nic nie wykazała, dopiero rezonans wskazał podejrzane miejsce i kolejna biopsja „trafiła w punkt”.
A tak dla większej „przejrzystości” to ponowię zapytanie Armandsa odnośnie wielkości Twojej prostaty, bo robiąc USG na pewno w opisie podana była jej wielkość.
Odpowiedz
#9
dzieki serdeczne za rady kazda jest wiele warta.ale wstyd sie przyznac lecz ,zaden z tych dwu urologow bylem prywatnie nie powiedział jak wyglada ta prostata/wielkosc/ poza jej napieciem ,'twardoscia' ?dlatego pierwszy zapodal ranlosin.....dlaczego drugi to zmienił? to cytowałem jego słowa....ah gwoli scisłosci .ten wynik pierwszy psa byl 9,7.. kazde nastepne badanie ktore robiłem juz sam co 3 tygodnie../to samo laboratorium/pokazywalo samoistne spadnie zaznaczam bez brania lekarstw az do ostatniego .4,9 .wolne 18%.uuuf .teraz dzieki wam zaczynam pojmowac jak sie podchodzi do pacjeta i jego problemu czyli /schematycznie/ a podanie reki na dzien dobry nie czyni z lekarza kompetentnego a moze jestem przeczulony .uf ...lecz kazdy przypadek jest inny jak i czlowiek, zostało mi czekać i po swietach w nowym roku kolejne badanie psa i wolnego i wtedy za wasza rada zrobie biopsje ..dla sumienia a moze i zdrowia .rezonans nie za bardzo wchodzi w gre bo mam kardiowerter wszczepiony...wiec muszę iść tradycyjna droga...chyba .......pozdrawiam...
Odpowiedz
#10
Jaro odnośnie MRI po wszczepieniu kardiowertera to badanie jest możliwe.
Kilkanaście dni temu takie urządzenie "zamontowano" mojemu szwagrowi i też był przekonany, że ograniczy to diagnostykę.
Tu poradnik dla pacjentów omawiający ten temat http://www.szpitaljp2.krakow.pl/fileadmi...202017.pdf

Pozdrawiam
Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#11
wielkie dzieki...
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości