Tata 69 lat... od diagnozy do radioterapii
#75
(12.02.2019, 11:38:57)Adam es napisał(a): Kochani dziękuję za Wasze posty wszystkie dokładnie przestudiowałem zadowolenie, uśmiech i przekazałem Tacie ! Radioterpia przesuwa się na ostatni tydzień lutego. Tato będzie miał jeszcze zaaplikowany tzw "złoty znacznik" aby zniwelować/zredukować ewentualne skutki uboczne RT.
Dziś myślał że startuje z RT......ale Pani Doktor oświadczyła Jemu, że Konsylium podjęło taką decyzję, tak to wygląda na dziś.

Adamie znacznik to bardzo ważny element przygotowania pacjenta do RT.

Jaki powód ?
Za pomocą tomografii komputerowej lub innych metod obrazowania jest wyznaczanie położenia organów chorego. Gruczoł krokowy leży pomiędzy przednią ścianą odbytnicy a dolną ścianą pęcherza moczowego. Także  porusza się, zależnie od wypełnienia pęcherza i odbytnicy.  Ja zawsze musiałem być z wypełnionym pęcherzem. Nie jest to łatwe ale możliwe do realizacji, zabezpieczenie we wkładkę konieczne. Przy RT potrzebny był margines zapewniający naświetlenie całego nowotworu, ale to powodowało odczyny popromienne organów sąsiadujących.

 cytat
W przypadku odbytnicy doprowadzały one do jej stanu zapalnego, krwawień, biegunek i bólu. W przypadku pęcherza napromienianie prowadzi do powstania cienkościennych naczynek krwionośnych w błonie śluzowej, które mogą krwawić, doprowadzając nawet do anemii. Napromienienie odbytnicy i pęcherza doprowadza też do zwłóknienia ich ścian. O ile w przypadku odbytnicy to nie ma istotnego znaczenia, to w przypadku pęcherza powoduje znacznie zmniejszenie jego pojemności, a co za tym idzie - częstsze oddawanie moczu.



Ja miałem znaczniki "kropki tatuażowe"  ale to było pięć lat temu dzisiaj są złote kilkumilimetrowe kotwiczki, umieszczane  na stałe. "Podczas RT są widoczne, a nie dają żadnych objawów ubocznych.
Zmniejszony został margines napromieniania,  co wyeliminowało skutki popromienne.
Tata zostanie ozłocony . Adam istotne jest też przygotowanie taty do diety .
Jak jadłem małe porcje od 6-8 razy dziennie .W szpitalu dostałem instrukcję dotyczącą innego życia w okresie RT jak i po.

Jędrek
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Proszę o interpretację wyników Taty 69 lat - przez Jędrek - 12.02.2019, 19:52:47

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości