Zapytanie o co pytać
#1
Witam  wszystkich
Mam  takie  zapytanie 
Dzięki  firmowej  umowie  z  Luxmedem zmusiłem   się na  zrobienie  sobie podstawowego przeglądu  podwozia  i nadwozia
RTG płuc , krew  , mocz,   i USG jamy brzusznej  .
Jak  to  bywa  puki człowiek  nie  chodzi do  lekarzy  to  jest  zdrowy ,  a tutaj  początkowo  wszystkie  wyniki ok ( naturalnie  oprócz  cholesterolu ale  tak  to jest  jak  ktoś  siedzi  na  tyłku  przed  komputerem  po  12 godz  dziennie  i  je smieci i waży  110 KG ), ale  na  USG  lekarz  stwierdza  Hiperechogenne  ognisko o  wielkości  1,5 cm  na  prostacie żadnego powiększenia  prostaty  ( żadnych  problemów  z  oddawaniem  moczu )  i  każe  robić  badanie  PSA z  krwi .
I  o dziwo  zaskoczenie  wynik  12,2  a  to  jak  na  37 lat  to  raczej  nie  jest  zbyt  dobrze   ????
Oczywiście  jako prawdziwy  polski facet    typowy  twardziel   Big Grin  pomału  zaczynam  mieć  lekkie  obawy (  dobra  wpadam  w  lekką panikę ) ,
o co  pytać  lekarza   na  jaki badania  się  jeszcze  przygotowywać  ????

Pozdrawiam
Dzięki za  odpowiedź

Niestety patrząc po historii rodziny to widzę że u mnie to takie łatwo załapywalne
Ojciec Rak płuc ale on palił przez 35 lat
Matka węzły chłonne ( żle dobrana chemia NIE POZDRAWIAM Rzeźników z oddziału Onkologii w Gorzowie )
a skończyło się po 7 latach walki z przerzutami w 3 innych miejscach
Ale 2 siostry sprawdzają się regularnie i jest wszystko ok .
Odpowiedz
#2
Bartku witaj na forum...

Na razie wiemy, że lekarz podczas badania prostaty znalazł podejrzane miejsce, a swoisty antygen prostaty (jak na twój wiek) przekracza normę... i to kilkukrotnie.
Pytasz się co dalej, co można jeszcze zrobić?
Można zrobić ponowne badanie PSA, z tym że rozszerzone o wolne PSA (fPSA).
Badanie robi się tak samo z krwi, a jest pomocne w tym, żeby odróżnić raka stercza od innych czynników, które mogą spowodować wzrost PSA całkowitego (łagodny rozrost prostaty, zakażenie dróg moczowych, zapalenie prostaty).
Jeszcze podpowiem, aby badanie PSA robić po co najmniej dobie od ostatniej ejakulacji. Tak samo po jeździe rowerowej.
Te czynniki mogą wpłynąć na wzrost poziomu markera.

Również proponowałbym wykonanie badania MRI. Rezonans magnetyczny miednicy mógłby na tym etapie wnieść dużo, co do stanu prostaty i organów przyległych.
Ale myślę, że najważniejsze, to poważne potraktowanie wykonanych badań i musisz poszukać dobrego urologa. To urolog na tym etapie powinien zdecydować o dalszej diagnostyce i ewentualnym leczeniu.
Nie wiem gdzie mieszkasz, ale z tymi wynikami, które już masz powinieneś kierować się do najbliższego Centrum Onkologii. Tam z reguły jest skupienie najlepszych specjalistów i sprzętu diagnostycznego.

No i jeszcze jedno... na razie nic nie jest potwierdzone, trzeba zrobić kolejny krok, ale musi to być krok rozważny, bo zbyt młody jesteś, aby popełnić błąd.

Pozdrawiam Ciebie serdecznie.

Armands

PS. Gdybyś miał kolejne pytania, wątpliwości, to śmiało.
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#3
Bartku, a prostata według badania USG, to jakie mam wymiary. Jesteś dużym facetem, to i wielkość prostaty może być (ale nie koniecznie) ponad normę.

I jeszcze zapomniałem o jednym badaniu. To takie podstawowe badanie urologiczne, czyli palec w pupę (per rectum). Lekarz na podstawie tego prostego badania potrafi określić czynniki patogenne w prostacie. Ale często bywa (jak i u mnie), że wszystko jest w normie, a skorupiak sobie w niej siedzi i kombinuje, co by tu nabroić.
Ale u ciebie jeszcze nic nie jest pewne (brak diagnozy!), dlatego są to tylko moje dywagacje.


Armands

PS. Przykro mi, że Ty i Twoja rodzina mam doświadczenie onkologiczne. Tym bardziej musisz być ostrożny !
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#4
Bartku,
Skoro siedzisz przed kompem, skoro znalazłeś nasze forum i do nas napisałeś, to znaczy,
że podejrzewasz nowotwór  prostaty.
Czy są podstawy do lęku?
1. Wysokie PSA wynikać może nie tylko z powodu raka. Częściej jest objawem łagodnego przerostu, a przede wszystkim stanu zapalnego w prostacie.
2. Hyperechogeniczna zmiana oznacza, że jest w prostacie miejsce o większej gęstości, które mocniej odbija
"promienie" USG. Zwykle jest spowodowane właśnie stanem zapalnym prostaty.

Oczywiście wiesz, że z tymi wynikami badań udać się trzeba do urologa.
Lekarz zbada cię per rectum, da skierowanie na inne badania, i prawdopodobnie przepisze antybiotyk.
O co masz pytać?
Lekarz raczej odrzuci hipotezę raka, z racji twojego wieku.
Ale bądź uparty, domagaj się wykluczenia na podstawie badań, a nie statystyki.
Odezwij się po wizycie. Skomentujemy, wyjaśnimy, co trzeba.

Jeszcze jedno.
Wysoki cholesterol ma związek z nieprawidłowościami w prostacie.
Trzeba zmienić dietę.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości