Bardzo proszę o analizę badan
#1
Star 
   

Bardzo proszę o analizę.

Pozwoliłem sobie obrócić zdjęcie dokumentu.
Admin A.

[Obrazek: XR9eqVy.jpg]
Odpowiedz
#2
Magda witaj na forum. Domyślam się, że wynik badania dotyczy taty/dziadka?
Postaram się nie tyle zanalizować, co raczej podpowiedzieć jaka jest sytuacja.
 
Niestety wniosek z badania wskazuje na bardzo duże (co określa PIRADS 5) prawdopodobieństwo raka prostaty. Lekarz opisujący trochę się asekuruje, wskazując na możliwy wpływ innych czynników na wynik badania.
Ja rozumiem, że klasycznej biopsji nie było?
Multiparametryczne MRI było próbą nieinwazyjnego potwierdzenia, lub wyeliminowania RGK.
Dlatego obok badania PSA zrobiono też badanie PSAD, czyli tzw. gęstości PSA.
PSAD oblicza się przez podzielenie całkowitego stężenia PSA przez objętość gruczołu krokowego a wynik podaje się w ml.
Wynik wyższy niż 0,15 jest uważany za nieprawidłowy. Tylko, że to badanie nie jest standardem w diagnostyce i nie ma pewności, co do jego przydatności (taka moja uwaga).
Myślę, że powodem wykonania badania była duża prostata, bo objętość ok. 100 ml sporo przekracza normę.

Sądzę, że teraz jest konieczne wykonanie biopsji cienkoigłowej pod kontrolą USG z wykorzystaniem obrazu wykonanego w powyższym badaniu. Biopsja na bazie wyniku z mpMRI pozwoli łatwiej trafić w podejrzane fragmenty gruczołu i da możliwość histopatologicznej oceny stopnia zaawansowania w skali Gleasona.
Wynik biopsji jest też wykładnią do dalszego leczenia. Bez jednoznacznego wyniku biopsji lekarz nie może uznać choroby nowotworowej. 

To tyle na początek. Może jeszcze dopytam - ile lat ma osoba, której wynik opublikowałaś i w jakiej jest ogólnej kondycji?

Pozdrawiam
Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#3
Tata ma 58 lat i nie ma żadnych dolegliwości.
Przy wcześniejszym badaniu proktologicznym lekarz stwierdził ze tata ma duża prostatę, nie wyczuł guza i stwierdził ze taka może być jego uroda.
Czy możecie polecić mi jakiegoś dobrego specjalistę urologa?
Odpowiedz
#4
Zdecydowanie najlepsi są w centrach onkologii lub szpitalach klinicznych, czy uniwersyteckich.
A gdzie (tak mniej więcej) mieszkacie? Może wtedy będzie łatwiej podpowiedzieć specjalistę z górnej półki.

Mając tak sporą prostatę, to łatwo o problemy z moczem. Jeśli tata nie odczuwał, to miał szczęście. Oby nadal mu towarzyszyło.
A większa prostata, to wyższe PSA... no i lekarz ordynuje leki, które trochę maskują (część z nich obniża poziom markera) problem z ewentualnym nowotworem.
Tata brał leki na przerost gruczołu?

Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#5
Mieszkam na Mazurach ale jesteśmy w stanie pojechać gdziekolwiek będzie trzeba, a tata żadnych leków nie brał.
Dziękuje najmocniej za pomoc.
Odpowiedz
#6
Jeśli chodzi o Warszawę, to polecam doktora Romana Sosnowskiego. To specjalista urolog który pracuje w Klinice Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej - Curie w Warszawie.
Przyjmuje też prywatnie, a gdzie, to znajdziesz w Internecie.

Co do wykonania biopsji, to dobra opinię ma doktor Elżbieta Keller, też z Warszawy.

Ja ze swojego doświadczenia i sentymentu zawsze polecam bydgoskie Centrum Onkologii. Oczywiście mogę wskazać szefa oddziału urologii, dr. Siekierę, ale i dr. Kameckiego, czy Kraśnickiego. Można umówić się na wizytę prywatną, lub liczyć na szczęście trafienia do konkretnego lekarza.

W wypadku potwierdzenia nowotworu prostaty ( jeśli wynik biopsji, to potwierdzi) wskazane będzie wydanie karty DiLO. Teoretycznie i praktycznie powinna przyśpieszyć procedury medyczne.

Może niedługo ktoś z kolegów, ale i koleżanek jeszcze kogoś poleci, albo coś uzupełni.

Pozdrawiam
A.
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#7
W tematach biopsji, usg układu moczowego - Dr E. Keller to rzeczywiście jeden z najlepszych specjalistów w kraju nad Wisłą. Znam to z autopsji!
Jeżeli ona "czegoś" nie znajdzie to prawdopodobnie tego nie ma.....
Pozdrawiam.
Paweł
Ur.1960
PSA wyjściowe 09.2010 - 11,097 ng/ml
Prostatektomia Radykalna /klasyczna/, Obustronna Limfadenektomia Miednicza  
Wynik po RP   - GL. (2 + 4) pT2cN1
Korekta 2013  - GL. (4 + 3) pT3aN1, resekcja R1
PSA - 06.2011 /8 tyg. po RP/ - 0,02
Od 08.2013 - Bicalutamide 50 mg 
Od 04.2020 - Bicalutamide 100 mg
Od 04.2021 - Bicalutamide 150 mg
09.2021 - VMAT+CBCT
Od 12.2021 - Bicalutamide 100mg
PSA - 06.2022 - < 0,006
Od 03.2022 - Bicalutamide 50mg
Od 08.2022 - Bicalutamide - stop!
PSA - 04.2024 - 0,111
Odpowiedz
#8
Wiele osób na tym forum miało przeprowadzona biopsje w Warszawie, przez panią Dr E. Keller i wszyscy bardzo sobie chwalą tego lekarza. To specjalista z najwyższej półki. Odnośnie zaś urologa to najpewniej polecałabym Centrum Onkologii w Bydgoszczy z dr. J. Siekierą na czele.Ten szpital w rankingu najlepszych placówek medycznych uzyskał pierwsze miejsce.
Odpowiedz
#9
Chciałam bardzo podziękować za Waszymi radami tata był na wizycie u doktor Romana Sosonowskiego i na biopsji u doktor Elezbiety Keller. Jest bardzo zadowolony z przebiegu wizyt teraz czekamy na wyniki zadowolenie, uśmiech jeszcze aż dziękuje
Odpowiedz
#10
(04.06.2018, 17:08:17)Magda00 napisał(a): Chciałam bardzo podziękować za Waszymi radami tata był na wizycie u doktor Romana Sosonowskiego i na biopsji u doktor Elezbiety Keller. Jest bardzo zadowolony z przebiegu wizyt teraz czekamy na wyniki zadowolenie, uśmiech jeszcze aż dziękuje

A my jesteśmy radzi z waszego zadowolenia i trzymamy kciuki za pozytywne wieści.

Pozdrawiam
A.
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#11
   

Pisze z jeszcze jedna prośba :zadowolenie, uśmiech tata dostał dzisiaj wyniki badan z biopsji, czy mogłabym prosić o analizę ?  Z góry bardzo mocno dziękuje.
Odpowiedz
#12
Magda, typowych komórek raka prostaty nie znaleziono.
Ale znaleziono jakieś "nietypowe ogniska rozrostowe", które wymagają bacznej obserwacji,     
bo nie wiadomo, czy rozwiną się  one w kierunku raka czy nie.
Więcej na ten temat masz w tym artykule:
http://www.www.urologiapolska.pl/artykul.php?3321

Skoro jesteście pod opieką dobrego specjalisty, trzeba mu zaufać, trzymać się jego zaleceń.
W każdym razie na chwilę obecną nie ma podstaw do podejmowania jakichkolwiek kroków
w kierunku leczenia raka prostaty.
Odpowiedz
#13
Dziękuje za informację, bardzo mnie uspokoiła. Pozdrawiam.
Odpowiedz
#14
Magda, a kiedy tata z wynikiem biopsji trafi do specjalisty?
Według mnie tata musi być przygotowany na powtórną biopsję. Bioptaty z lewej połowy gruczołu nie do końca spełniają standardy pobrania. Nawet nie podano ilości wycinków, tylko sumę łącznej długości, a ona wskazuje na zbyt krótkie odcinki pobranej tkanki.
Nie wiem, czy biopsja była w pełnej sedacji (stan głębokiego uspokojenia, który następuje po podaniu wyspecjalizowanych środków farmakologicznych) czy tradycyjnie z zastosowaniem żelu do pupy. Bywa, że pacjent źle reaguje na zabieg i biopsja wychodzi... jak wychodzi.
Tak jak napisała Dunolka, wykryto drobne ogniska tkankowe, które nie pozwalają na uznanie, że tata mam raka prostaty. Ale też nie można wykluczyć, że igła biopsyjna mogła ominąć komórki rakowe. Wielu prostatyków przechodziło przez powtórne badania (nawet 3 czy 4)
Dlatego też, wskazana dalsza kontrola i zapewne kolejna biopsja w niedalekiej przyszłości.

Pozdrawiam
Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#15
Wizytę będzie miał prawdopodobnie w przyszłym tygodniu, także narazie czekamy. Dziękuje za odpowiedzi.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości