Co dalej?
#1
Mój mąż w badaniu profilaktycznym ma stwierdzony wyczuwalny guzek w prostacie. Lekarz zlecił MR z kontrastem.

Wynik: to co budzi niepokój: w strefie obwodowej centralnej części gruczołu , na godzinie 7, ognisko restrykcji dyfuzji wlk. 5mm. 

Pozostałe struktury bz.

Wnioski: PI - RADS 3.

PSA - 1,620 ng/ml
PSA - wolny 0,495 ng/ml
fPSA/PSA 31 %

PSA 2021 - 0,788 ng/ul

Czekamy na konsultację urologiczną.

Macie jakieś sugestie?
Odpowiedz
#2
Witaj PPP,

Czy dobrze rozumiem, że mąż miał badanie DRE (przez odbytnicze) ? Bo ten guzek w badaniu manualnym jak i wynik MR mogą sugerować zmiany nowotworowe, ale %wolnego PSA tego nie sugeruje, poza tym PSA całkowite jest niskie, aczkolwiek przyrost 100% w ciągu 2 lat.

Obawiam się, że bez biopsji się nie obejdzie.

Co skłoniło męża do badań ?

Pozdrawiam AParsley
Rocznik 1961
PSA przed RP 15,41 ng/ml, LRP 19/11/2014, RT 05-06/2015.
PSA od 08/2017 do teraz <0,006 ng/ml.

Moja historia
Odpowiedz
#3
Mąż jest w trakcie badań profilaktycznych, firma im zaleca i zapewnia takie badania i stąd. Żadnych dolegliwości.

Wstępna konsultacja urologiczna - że może to być nic strasznego, ewentualnie do obserwacji, po 3 miesiącach powtórka rezonansu i kontrola PSA, do rozważenia biopsja, ale fuzyjna o ile dobrze zapamiętałam.

We wtorek będzie na badaniach z wynikami, a w czwartek jeszcze raz u urologa wizyta.

Bardzo się denerwuję, mimo, że dziś lekarz mnie uspokajał. Konsultowałam właśnie dziś z sąsiadem, który jest urologiem i w czwartek mąż ma przyjść na wizytę.

Może macie doświadczenie? Czekać czy robić biopsję? A może ktoś wie coś o teście 4kscore?

Trzymajcie kciuki.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości