Po wyniku rezonansu
#1
Wiem że po rezonansie kolejnym krokiem jest wykonanie biopsji. 
Czy warto wykonać fuzyjna?
Czy ona jest wykonywana na nfz?
Odpowiedz
#2
Tak jest wykonywana na NFZ i jest bardzo dokładna biopsja ale wcześniej należy zrobić wszystkie inne badania diagnostyczne.
Odpowiedz
#3
Mamy już dwukrotne psa i rezonans. Jakie jeszcze badania przed biopsja jeśli wynik rezonansu jest Pirads 4.
Odpowiedz
#4
(02.03.2023, 20:20:25)Skrzat86@wp.pl napisał(a): Wiem że po rezonansie kolejnym krokiem jest wykonanie biopsji. 
Czy warto wykonać fuzyjna?
Czy ona jest wykonywana na nfz?


Biopsja fuzyjna oparta jest o fuzję obrazów wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego (mpMRI) i USG w czasie rzeczywistym.
Nie jest to świadczenie wykonane w każdym gabinecie urologicznymi i często bywa niedostępne dla pacjentów w ramach świadczenia na NFZ. W większych miastach, czy czołowych szpitalach z oddziałami urologicznymi łatwiej o to badanie, a w mniejszych ośrodkach jest jeszcze mało dostępne.

Często urolog wykonujący biopsję posiłkuje się wynikiem wcześniej wykonanego rezonansu i stara się trafić w podejrzane obszary gruczołu. Nie jest to biopsja fuzyjna, ale uzyskuje wymagany materiał do badania histoptologicznego.

Pozdrawiam
Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#5
Gdzie na Śląsku lub w Małopolsce szukać biopsji fuzyjnej przekroczowej na NFZ?
Odpowiedz
#6
(08.03.2023, 14:19:38)Skrzat86@wp.pl napisał(a): Gdzie na Śląsku lub w Małopolsce szukać biopsji fuzyjnej przekroczowej na NFZ?

Obawiam się, że nie znajdziesz ośrodka, który wykonuje refundowaną biopsję fuzyjną.
A komercyjnie to koszt ok. 4000-4500 złotych. 

Pozdrawiam
Armands
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości