Wznowa po prostatektomii i radioterapii ratującej
Kris napisał(a):Czy to chodzi dokładnie o ten węzeł chłonny, który w opisie PET/CT z 2015 r miał 6 mm i SUV max 3,9 ?

Czy masz dokładne porównanie z opisu obu badań, do potwierdzenia, że chodzi o ten sam węzeł? 

Ano właśnie, właśnie!
Albo badający/opisujący sugerował się wynikiem z 2015 roku, tymczasem to jest zupełnie nowe ognisko wznowy,
albo ten "dawny" węzeł nie został usunięty. Przypomnę, że z podejrzanej okolicy usunięto tkankę limfatyczną z 7 węzłami chłonnymi, które okazały się tylko odczynowe.

Mój wniosek, że badania obrazowe są do doopy, wynika z tego, że  na podstawie obecnych skanów tej zagadki po prostu nie da się rozwiązać.

Kris napisał(a): Jaka część była poddana diagnozie MRI. Chyba nie klatka piersiowa?   

Nie, miał zbadany tylko odcinek miednicy i jamy brzusznej.. Zbadania na raz trzech odcinków ten pacjent by po prostu  nie wytrzymał, ze względu na długie unieruchomienie i nieprzyjemne efekty akustyczne.
"Prostatowcom" zleca się zbadanie jedynie miednicy.


Kris napisał(a): 
Myślę, że był popełniony falstart z "B" ( wiadomo, że reakcja kom. nwt. zależnych antyandrogenowo w przypadku kilku znanym nam osobom, a w tym wypadku Józka jest zawsze natychmiastowa na wprowadzenie "B")

Natychmiastowy może być tylko  spadek PSA.
"Po wprowadzeniu hormonoterapii komórki raka prostaty najpierw przestają wydzielać  PSA, a dopiero po pewnym czasie się kurczą".
Przypomnę, że w roku 2015 Profesor zlecił brać bikalutamid od razu od dnia badania PET-em z galem.
Operacja odbyła się dopiero po miesiącu, przy PSA 0,05.
Chirurg od razu po operacji mówił, że "nie widział", aby któryś węzeł był zaraczony.
Czyli spodziewał się go "widzieć" gołym okiem podczas operacji, mimo nieoznaczalnego PSA.

Więc teraz te 5 dni brania bica raczej nie mogło spowodować, że węzeł wielkości 1,2cm w osi krótkiej nagle "wyzdrowiał" i w badaniu PET stał się niewidoczny.

Kris napisał(a):  Czy w ostatnim badaniu z  18F-FCH podane są wartości tylko z badania statycznego, czy też jest określona wartościowo dynamika ( zaraz po podaniu radioznacznika)?

Kris, to jest forum dla ludzi inteligentnych, więc ja przepisuję tylko istotne informacje.
Każde badanie z choliną przeprowadzone jest dwuetapowo, akwizycja wczesna bezpośrednio po podaniu na obszar miednicy, oraz po 20 minutach od podania radioznacznika, obejmuje obszar od szczytu czaszki do połowy ud.

Zauważ, że od kilku lat w wynikach PET z choliną podaje się tylko SUV max, czyli ten drugi,  większy, jeśli jest większy.
 Poprawiam się  - od kilku lat mam do czynienia tylko z takimi wynikami PET, gdzie podane są tyko SUV-y max, czyli poza miednicą. Gdyby stwierdzono przerzuty w miednicy,  powinny były być dwa SUV-y.
Kris napisał(a):Zwróć proszę uwagę na wielkość owych węzłów chłonnych. Zbliżają się [Obrazek: sad.png] (podobnie jak i u mnie) do wielkości określanych w/g RECIST jako niestety węzły przerzutowe.  

Stąd nasze przerażenie.

Kris napisał(a):  Dobrze by było żeby jednak wyjaśniono wątpliwości na 99 i 9/9 %

Ha! Tylko jak to zrobić przy pomocy dostępnych metod badań obrazowych, skoro są do de?
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Wznowa po prostatektomii i radioterapii ratującej - przez Dunolka - 03.12.2017, 14:21:55

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 25 gości