Wznowa po prostatektomii i radioterapii ratującej
Cytat:Ech...
Te badania obrazowe, to o kant doopy roztłuc!

No nie wiem, nie wiem ??? Jeżeli opis  przekazany przez Ciebie jest dokładnie jak w badani, to raczej opis do d...
Cytat:Przypomnę  - miesiąc temu był rezonans, który stwierdził:
"Uwaga! Po stronie lewej widoczny jest pojedynczy o policyklicznych zarysach węzeł chłonny, ku tyłowi od naczyń biodrowych - opisywany już w jednym z badań PET z 2015 roku - aktualnie o wymiarach poprzecznych 18x12 mm.
Węzeł ten wykazuje cechy restrykcji dyfuzji i ma niski sygnał na mapie ADC, co budzi duże podejrzenie jego procesu rozrostowego chłonnego przerzutowego".
Czy to chodzi dokładnie o ten węzeł chłonny, który w opisie PET/CT z 2015 r miał 6 mm i SUV max 3,9 ?
Czy masz dokładne porównanie z opisu obu badań, do potwierdzenia, że chodzi o ten sam węzeł?
Zauważ, że w badaniu MRI węzeł w osi krótkiej ma już 1,2 cm.
Jaka część była poddana diagnozie MRI. Chyba nie klatka piersiowa?
Cytat:"Klatka piersiowa:
Pobudzone metabolicznie węzły wnęki prawej(1,3 cm):SUV maxFCh=4,3 oraz przyoskrzelowy prawy (1,4cm):
SUV max FCh=3,8.

Myślę, że był popełniony falstart z "B" ( wiadomo, że reakcja kom. nwt. zależnych antyandrogenowo w przypadku kilku znanym nam osobom, a w tym wypadku Józka jest zawsze natychmiastowa na wprowadzenie "B")
Czy w ostatnim badaniu z  18F-FCH podane są wartości tylko z badania statycznego, czy też jest określona wartościowo dynamika ( zaraz po podaniu radioznacznika)?. Dobrze byłoby o tym wiedzieć, bo to zawsze dużo wyjaśnia. Tylko oczywiście b.często sposoby opisywania  PET/CT są bardzo skąpe i wiele ośrodkow oszczędza na pacjentach i nie wykonuje badania dynamicznego ( jak u mnie ostatnio w Gliwicach) tłumacząc, że i tak wiadomo, że pacjent ma RGK. Totalna pomyłka w rozumowaniu jeżeli chodzi o wykrycie miejsca produkcji PSA. Ale jeżeli chodzi o kasę, to oczywiście wiadomo ???
Cytat:Wnioski:
W badaniu PET przy użyciu F-choliny nie stwierdzono cech aktywnego metabolicznie procesu npl.
Pobudzenie węzłów wnęki prawego płuca o charakterze raczej odczynowym.

Zwróć proszę uwagę na wielkość owych węzłów chłonnych. Zbliżają się smutny (podobnie jak i u mnie) do wielkości określanych w/g RECIST jako niestety węzły przerzutowe.
Zmiany mierzalne

... "Zgodnie z kryteriami RECIST 1.1, aby uznać zmianę za mierzalną, jej najdłuższy wymiar mierzony na podstawie badania komputerową tomografią (KT) musi przekraczać 10 mm. W przeciwieństwie do pozostałych zmian mierzalnych węzły chłonne mierzone są w osi krótkiej. Wynika to z obserwacji, że w trakcie leczenia częściej zmienia się krótki wymiar węzła chłonnego, natomiast jego długość pozostaje bez zmian [5]. Ponadto węzły chłonne należą do anatomicznych struktur widocznych w badaniach obrazowych także w warunkach fizjologicznych, i — zgodnie z kryteriami RECIST 1.1 osiągające w osi krótkiej do 10 mm, nie są uznawane za powiększone. Przerzuty w węzłach chłonnych można uznać za zmianę mierzalną tylko wtedy, jeśli ich najkrótszy wymiar przekracza 15 mm"

https://www.google.pl/search?client=fire...LOYZTK9NbY
( PDF )


Cytat:Dla dopełnienia  - nomen omen  - obrazu,  jeszcze przed świętami będzie tomograf klatki piersiowej,

w szpitalu "pulmonologicznym". Pewnie pokaże jeszcze coś innego.

Dobrze by było żeby jednak wyjaśniono wątpliwości na 99 i 9/9 %.

Pozdrawiam
   Kris
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Wznowa po prostatektomii i radioterapii ratującej - przez Kris - 03.12.2017, 11:52:29

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 20 gości