PROŚBA O WSPARCIE
#1
Witam serdecznie. 
Krótko Moja historia
Od kilku lat robiłem raz w roku badanie PSA. Pod kontrolą urologa.
W 2022 i 2023 blisko 4.
W tym roku badanie 03.01 wynik 5.435.
Powtórne z dnia 12.02 wynik 9.129, wolne 1.060.
W badaniu per rectum urolog twierdzi, że nic niepokojącego nie wyczuwa. Skierowanie na rezonans. Wynik rezonansu z dnia 09.03 poniżej

Objętość prostaty 42,38cm³. Strefa obwodowa wąska, o obniżonej intensywności sygnałów. Strefa przejściowa niejednorodna z obecnością ognisk hypointensynych i nieco podwyższonej intensywności sygnału. W badaniu nie uwidoczniono ognisk, obszarów restrykcji wody, wczesnego wzmocnienia po podaniu kontrastu. Pęczki naczyniowo-nerwowe symetryczne, bez cech nacieku. Pęcherzyki nasienne symetryczne, niepogrubiałe o prawidłowej intensywności sygnałów w badaniu MR w normie. Powięź okołoodbytnicza niepogrubiała, o prawidłowej intensywności sygnałów, bez zmian ogniskowych. Nie uwidoczniono cech nacieku odbytnicy, mięśni dźwigaczy odbytu ani ścian miednicy. Odbytnica i końcowy odcinek esicy niepogrubiałe, o prawidłowej intensywności sygnałów. Doły kulszowe odbytnicze wolne. Tkanka tłuszczowa okołoodbytnicza bez patologicznych sygnałów. Pęcherz moczowy o gładkich obrysach ścian, cienkościenny, o prawidłowym sygnale, z cechami impresji tylnej ściany na powiększonym gruczole krokowym. W badanym zakresie w obrębie miednicy mniejszej nie uwidoczniono powiększonych węzłów chłonnych wewnątrz- i zewnątrzotrzewnowych. Struktury kostne objęte zakresem badania bez zmian ogniskowych o charakterze przerzutowym.
Wnioski: W badaniu MR nie uwidoczniono ognisk, obszarów restrykcji wody, wczesnego wzmocnienia.
PI-RADS 2.
Pod koniec kwietnia mam zrobić powtórne PSA.
Proszę o komentarze do wyników i rady co dalej robić.
Odpowiedz
#2
KRISS, gdy my, laicy, czytamy opis wyniku rezonansu, szukamy słów kluczowych, czyli sformułowania "ograniczenie dyfuzji wody". Bo w zdrowej tkance cząsteczki wody "rezonują" sobie swobodnie, natomiast w guzie nowotworowym
 - nie. U ciebie napisano, że tego ograniczenia nie ma, więc możesz spać spokojnie.

Jest natomiast duży przerost prostaty, i to musisz leczyć.
Odpowiedz
#3
Prawie dwukrotnie większa prostata (typowa to ok. 25cm3) to i PSA będzie wyższe od normy.
Konieczne wdrożenie leków przeciwdziałających przerostowi prostaty. Zalecane dalsze kontrolowanie PSA i poprzez badanie obrazowe (wystarczy USG)
Pozdrawiam
Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#4
OK. Ale dlaczego taki mocny skok miedzy styczniem a lutym?
Miałem dużego stresa nim odebrałem wynik z rezonansu. Generalnie czuję się jakiś osłabiony i trochę lecę z wagi.
Poza częstymi wizytami w toalecie brak innych objawów. Brałem przez rok Omic Ocas ale wizyty w toalecie bez zmian, nadal częste. Teraz biorę Dozos i Finaster.
Czy wspomagać się jakoś dodatkowo suplementami typu DuoMen , Prostanol?
Odpowiedz
#5
Kris,

Staramy się nie bagatelizować. Jeśli bierzesz Finaster, to wynik PSA może być sztucznie zaniżony, nawet o połowę. Nie wydaje mi się, żeby dodatkowe suplementy coś pomogły, skoro bierzesz już leki.

Powtórz całkowite i wolne badanie PSA, jeśli będzie dalszy wzrost, to trzeba wrócić do lekarza i uzgodnić dalszą diagnostykę.

Osłabienie i spadek wagi może mieć wiele przyczyn, przesilenie wiosenne, niedobory mikroelementów, nadczynność tarczycy, stan zapalny w organizmie, tu można długo wymieniać.

Ile masz lat ?

Pozdrawiam AParsley
Rocznik 1961
PSA przed RP 15,41 ng/ml, LRP 19/11/2014, RT 05-06/2015.
PSA od 08/2017 do teraz <0,006 ng/ml.

Moja historia
Odpowiedz
#6
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Mam 56 lat.
Po przeczytaniu ulotki z Finasteru zastanawiałem się czy nie zaczekać z braniem do badania PSA. Ale po tygodniu już widzę efekty. Mniej wizyt w toalecie i noc przespana.
Odpowiedz
#7
Kris,

Nie wstrzymuj przyjmowania leku. Tylko analizując wynik badania PSA trzeba będzie wziąć poprawkę na działanie Finasteru.

Pozdrawiam AParsley
Rocznik 1961
PSA przed RP 15,41 ng/ml, LRP 19/11/2014, RT 05-06/2015.
PSA od 08/2017 do teraz <0,006 ng/ml.

Moja historia
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości