Prośba o pomoc - wyniki badania PSA
#1
Witam,

Trafiłem na forum szukając odpowiedzi na moje pytanie, ale nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi. Dzisiaj wykonałem profilaktyczne badanie panelu PSA. No właśnie - profilaktycznie chciałem zbadać PSA całkowity, natomiast omyłkowo oznaczone zostało również PSA wolny. I teraz tak:

Psa całkowity 2.36
Psa wolny 0.17

Fpsa/psa - 7.203

Czy taki niski wskaźnik w moim przypadku powinien budzić niepokój pomimo, ze PSA całkowity jest w normie? Czy powinienem udać się z takim wynikiem do lekarza? Jestem trochę „zielony” w temacie i nie bardzo wiem jak to zinterpretować. Dodam tylko, ze mam 32 lata, regularnie badam się urologicznie ze względu na kamice nerkową i podczas ostatniego badania per rectum (październik 2023) jak i usg nie stwierdzono niczego niepokojącego.

Dziękuje za odpowiedź i przepraszam za zajęcie czasu.
Odpowiedz
#2
Relacja wolnego PSA do całkowitego to parametr mocno pomocniczy, że tak powiem.
Gdyby ten niski procent wyraźnie świadczył o nowotworze, to by lekarze biopsji nie musieli robić.
Inaczej mówiąc  - można mieć tę relację nieprawidłową i nie mieć nowotworu,
a  można mieć prawidłową, i nowotwór mieć.
Rachunek prawdopodobieństwa.

I to jest dla ciebie wersja optymistyczna.

Ale że my jesteśmy na tle raka prostaty przewrażliwieni, to od razu napiszę, że twoje PSA całkowite wydaje mi się trochę za wysokie.
Ta norma -  do 4  - jest już przestarzała.
Teraz każą się niepokoić już od poziomu 2,5. Przynajmniej w USA.
I dotyczy to starszych mężczyzn, 50+.

 A ty jesteś bardzo młody, powinieneś mieć dużo niższe PSA.
Czy badałeś PSA po badaniu per rectum? Wtedy zawsze wzrasta.

Na wszelki wypadek idź z tymi wynikami do lekarza.
Może poproś o badanie rezonansem magnetycznym.
Na wszelki wypadek.
Odpowiedz
#3
Dzięki za odpowiedź.

Nie, badanie per rectum miałem wykonywane przy ostatniej kontroli urologicznej tj październik 2023. Ten wynik całkowitego PSA i tak jest niższy niż poprzedni (początek 2023), wtedy norma (ta przestarzała, do 4) była nieznacznie przekroczona co w zasadzie dwóch lekarzy urologów zbagatelizowalo mówiąc, ze taki wynik jest możliwy przy infekcji dróg moczowych (wtedy miałem podejrzenie przewlekłego zapalenia stercza, ale od dłuższego czasu objawy ustały i nie czuje dolegliwości).

Niemniej jednak pewnie tak zrobię - pójdę kontrolnie do lekarza.
Odpowiedz
#4
Cześć,

Zgodnie z radą postanowiłem zrobić mri dla świetego spokoju. Dziś odebrałem wynik, zdaje się, ze wszystko ok.

Prostata o wymiarach 40x39x27 - norma wielkości
O gładkich zarysach, o nieco niejednorodnym sygnale bez zmian ogniskowych
Pecherzyki nasienne prawidłowej wielkości o prawidłowym sygnale
Pecherz moczowy o gładkiej ścianie
Nie uwidoczniono w miednicy małej ognisk patologicznych w tym powiększonych węzłów chłonnych.

Pytanie - co oznacza „nieco niejednorodny sygnał”? Nie chce się doszukiwać ale nie mam pojęcia o co chodzi, może ktoś wie?

Dzięki!
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: Jędrek, 1 gości