Jak interpretować wyniki
#1
Witam wszystkich!
Chciałbym prosić o pomoc w interpretacji wyników RM. Dodam że mam 40 l i zaniepokoiło mnie wzrost PSA na przestrzenia 6 miesięcy z 2,2 do 4,7. Po wizycie u Urologa biorąc pod uwagę ryzyko genetyczne skierowano mnie na RM prostaty. Dziś odebrałem taki wynik:
Badanie mpMR prostaty wykonano aparatem 3T Spectra używając sekwencji T1, T2 zależne, T2FS, DWI, DCE (obrazy dynamiczne po podaniu środka kontrastowego). Według protokołu PIRADS v2.

Dane kliniczne: wzrost PSA 4,7 DRE+/-
Objętość gruczołu 20ml. Nie wykazano cech rozrostu typu BPH.
Strefa obwodowa praktycznie w całości o obniżonym sygnale w obrazach T2-zal. z cechami dyskretnej restrykcji dyfuzji i wzmocnienia o nie patologicznej krzywej co w pierwszej kolejności przemawia za zmianami rozlanymi pozapalnymi i odczynowymi w tym aktywnymi gruczołu – zmiany typu PIRADS 3. Całościowy obraz MR nieswoisty, bardziej typowy dla zmian odczynowych zaostrzonych rozlanych (zmiany symetryczne – zapalne? odczyn?) nie wykazano cech zmian ogniskowych typowych dla PIRADS 4, 5.
Nie wykazano torbieli i kolekcji w prostacie oraz gruczołach Cowper’a.
Nasieniowód w miednicy – Vas deferens nie poszerzy po prawej i po lewej.
Pęcherzyki nasienne symetryczne, w normie.
Tkanka tłuszczowa okołosterczowa bez zmian.
Pęczki naczyniowo-nerwowe bez zmian.
Powiększonych patologicznych węzłów chłonnych w miednicy nie stwierdza się.
Nie wykazano istotnych zmian ogniskowych w objętych badaniem częściach kostnych.
R. rozlane zmiany typu PIRADS 3 w całej strefie obwodowej stercza w pierwszej kolejności pozapalne, i odczynowe wskazane monitorowanie laboratoryjne i ewentualnie obrazowe. Nie wykazano cech ropnia i torbieli w gruczole.

Trochę się martwię, i zastanawiam się co w takiej sytuacji powinienem zrobić

Dziękuję za ewentualne porady!
Rocznik 1984
PSA 01.02.2023: 2,0 ng/ml
PSA 03.01.2024: 4,75 ng/ml
BIOPSJA: 03.2024 Adenocarcinoma Prostatae GS 3+3=6
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Jak interpretować wyniki - przez Kojad - 02.02.2024, 00:03:35
RE: Jak interpretować wyniki - przez Armands - 02.02.2024, 15:15:08
RE: Jak interpretować wyniki - przez Kojad - 02.02.2024, 23:12:43
RE: Jak interpretować wyniki - przez Armands - 03.02.2024, 10:39:14

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości