RAK PROSTATY POMOC - Forum
Kris - I co dalej z tym SKORUPIAKIEM" ? - Wersja do druku

+- RAK PROSTATY POMOC - Forum (https://rakprostatypomoc.pl)
+-- Dział: Rak Prostaty – i co dalej? (https://rakprostatypomoc.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Przed i po diagnozie - Przebieg i efekty leczenia (https://rakprostatypomoc.pl/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Wątek: Kris - I co dalej z tym SKORUPIAKIEM" ? (/showthread.php?tid=4)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43


RE: Kris - I co dalej z tym SKORUPIAKIEM" ? - Armands - 26.04.2016

Jak te nasze życie przeplata dobre i złe wiadomości....
Twoja wiadomość należy do tych pierwszych i odbieramy ją, jako znak nadziei. Nadziei tak wyczekiwanej i dającej POWER'a do dalszej walki.
Krzysiu dieta swoje robi... stopniowo, ale do celu. Zbyt gwałtowne działanie nigdy nie jest wskazane. Najważniejsza konsekwencja w działaniu!
Czekamy na dalsze spadki i trzymamy kciuki.

Pozdrawiamy!

Ela i Jarek


RE: Kris - I co dalej z tym SKORUPIAKIEM" ? - okrętka - 27.04.2016

Witamy na Śląskuzadowolenie, uśmiech

Spóźnione życzenia urodzinowe, zdrowia przede wszystkimzadowolenie, uśmiech I cieszę się, że PSA zrobiło prezent.

Pozdrawiam
Basia


RE: Kris - I co dalej z tym SKORUPIAKIEM" ? - Kris - 27.04.2016

Cytat:Witamy na Śląsku[Obrazek: smile.png]

Spóźnione życzenia urodzinowe, zdrowia przede wszystkim[Obrazek: smile.png] I cieszę się, że PSA zrobiło prezent.

Pozdrawiam
Basia

Dzięki Basiu za życzenia i powitanie na Śląsku.
Ja już od niedzieli wieczór jestem w domku na Podlasiu.
Przyznam się szczerze, że tak krótki okres jak tym razem to byłem na Śląsku w 1992r kiedy pracowałem w Gliwickiej Firmie jako szef jej oddziału w B. Nocny wyjazd PKP do Gliwic na spotkanie Zarządu i wieczorem powrót"
Drugim razem w 1997 r. jak prowadziłem budowę w Dąbrowie Górniczej. W nocy samochodem do Dąbrowy na spotkanie z Inwestorem, a zaraz po około 15.00 powrót na Podlasie. Jednak jak mówią Ślązacy, to ja nie byłem na Śląsku tylko "zagranicą" w Zagłębiu. bo granica Śląska to granica Katowic i Sosnowca Big Grin .
Tym razem zaliczyłem szybciutko; Katowice, Gliwice, Zabrze, Bytom- czyli jednak byłem na Śląsku no i potem nocowałem w Tarnowskich Górach i oczywiście byłem na Jasnej Górze, czyli już " zagranicą " mruganie, puszczanie oczka
Pozdrawiam
  Kris.


RE: Kris - I co dalej z tym SKORUPIAKIEM" ? - Dunolka - 29.04.2016

Kris, no to czas na logiczne wnioski.
Wiemy już, że organizm to nie automat, i na pewne zmiany reaguje z właściwym sobie opóźnieniem.
Był wzrost testosteronu po zmianie firmagonu na eligard?  Pod dwóch miesiącach wzrosło PSA.
Spadł testosteron  na początku marca? Minęło kilka tygodni, jest spadek PSA.
Czyli  - pilnować tego testosteronu.
Nowotwór ciągle wygląda na zależny od testosteronu.

Druga sprawa: poziom wapnia we krwi.
Nie wiem, ile bierzesz witaminy D3 na własną rękę, bowiem Polak-forumowicz leczy się sam, przy niewielkiej ale istotnej pomocy koleżanek od odżywiania. Nie wiem, czy akurat nagle nie zacząłeś się opalać w pierwszych słonecznych promieniach.
Mogą to być przyczyny tego przekroczenie normy.

Ale wiesz,  że nigdy nie można odrzucać najgorszego scenariusza.
Koniecznie szybko zbadaj poziom fosfatazy alkalicznej.


RE: Kris - I co dalej z tym SKORUPIAKIEM" ? - Kris - 29.04.2016

Witam Jolu.

Cytat:Druga sprawa: poziom wapnia we krwi.
Nie wiem, ile bierzesz witaminy D3 na własną rękę, bowiem Polak-forumowicz leczy się sam, przy niewielkiej ale istotnej pomocy koleżanek od odżywiania. Nie wiem, czy akurat nagle nie zacząłeś się opalać w pierwszych słonecznych promieniach.
Mogą to być przyczyny tego przekroczenie normy.


No właśnie boję się tego przekroczenia poziomu wapnia, chociaż nie opalam się i przyznam, że jak do tej pory nie suplementuję  wit.D3 w żadnych ilościach. Może to błąd?
Jak już pisałem wcześniej ze względu na duży skok enzymów wątrobowych od grudnia 2015r. mam robione badania co miesiąc i także na polecenie mojej dr. od . wątroby (chorób zakaźnych) jak ją nazywam biorę leki na odtrucie wątroby.
AST; ALT;GGT chociaż dużo powyżej normy ( ponad trzykrotnie) to jednak od marca powoli spadają.
ALP jest cały czas w normie (40-130) i wynosi na chwile obecną 92 U/L i także spadło od lutego ze 103 U/L, chociaż cały czas trzyma sie w normie, normie podawanej przez moje C.O. Tu przyznam, że bardzo dziwi mnie ta norma w moim labie przy BCO, bo wszędzie jest podawana wartość graniczna ALP dla dorosłych 20-70 U/l. Z tego by wynikało, że jest jednak cały czas ponad normę. smutny
Cytat:Ale wiesz,  że nigdy nie można odrzucać najgorszego scenariusza.

Wiem i nie odrzucam najgorszego scenariusza, chociaż ani Scyntygrafia, ani listopadowe, czy marcowe TK nic o kościach złego nie wspomina.
No ale muszę byc czujny.
Ostatni wynik poziomu wapnia z grudnia i stycznia to wartość górna dopuszczalna 2,50 mmol/l.
No jak z jednej strony pocieszenie, to z drugiej kop.
Widać nie ma taryfy ulgowej trza mieć nadal twardą d...

pozdrawiam.
  Kris.


RE: Kris - I co dalej z tym SKORUPIAKIEM" ? - Kris - 29.04.2016

Zapomniałem zapytać.

A może ten wapń to ta moja sytuacja ze stawem biodrowym?
Od lutego zaczął porządniej boleć, a ostatnie tygodnie to ból cholerny, że chodzić nie dałem rady.
Teraz to i jak leżę, czy siedzę przy kompie to boli, a jak chcę wstać to istny koszmar.
Od tygodnia zacząłem brać p.bólowe (NLPZ) Apo-Napro i Ibum, ale marny skutek. Chyba będzie powrót do sterydów -Metypred 16 mg.
Jednak to cholerstwo także mało pożądane  przy RGK.

Kris.


RE: Kris - I co dalej z tym SKORUPIAKIEM" ? - Dunolka - 30.04.2016

Z tego, co czytam, górna granica normy wapnia we krwi to jest 2.65, zatem przekroczenie minimalne, poziomy alarmowe zaczynają się od 3.20.
Ale jest tendencja wzrostowa, zatem pilnuj sprawy. Nie tylko z powodu obawy o przerzuty do kości, bo - jak czytam - to nie jest takie oczywiste, tylko z powodu ogólnego "bałaganu" w organizmie, spowodowanego licznymi chorobami i licznymi terapiami.
Zgłoś sprawę lekarzowi.
Ponoć trzeba zbadać poziom albuminy, bo wzrost albuminy przekłada się na wzrost poziomu wapnia.

Skoro poziom fosfatazy alkalicznej jest w normie, to bardzo dobrze.
Za normę przyjmujesz normy swojego laboratorium, taka jest zasada.


RE: Kris - I co dalej z tym SKORUPIAKIEM" ? - cris - 30.04.2016

Co do normy wapnia ja mam nieznacznie inne dane.
1. laboratorium Diagnostyka podaje 2,09 - 2,54 mmol/l
2. laboratorium Bioanalytical Research Corporation 2,15 - 2,50 mmol/l
W związku z moimi przerzutami muszę cały czas kontrolować poziom wapnia. 
W moim przypadku poziom kształtuje się (sprawdzałem wyniki przez okres prawie 1,5 roku) od 2,38 do 2,48.
Kwas zoledronowy obniża poziom stąd dodatkowy suplement w postaci D3 + wapń.
Z informacji od lekarza (oczywiście dla mnie) lepszy jest wyższy poziom niż niższy. 

Norma Albuminy wg ad 2. to 35 - 52 g/l. U mnie kształtuje się od 46 - 48.
Testowałem. Przestałem zażywać D3 + wapń i Albumina się obniżyła jednocześnie obniżając poziom wapnia. 
Jednak ja nie jestem przykładem do analiz, wręcz wyjątkiem w związku ze wzmacnianiem kości zolendronianem i działaniem Enzalutamidu.
Dunolka ma rację - zrób poziom Albuminy. Będziesz coś więcej wiedział.

Fosfataza zasadowa (ALP) - alkaline phosphatase.  W internecie znalazłem 20 - 70 U/l 
Moje laboratorium Ad 2 podaje normę 40 - 129 (tutaj bez jednostki). I tu jest problem u mnie - mam cały czas poniżej tej normy bo start (30.01) 36. Obecnie (22.04) 34. 
Prosiłeś o normy i wyniki więc podaję - zamulając Twój wątek.


RE: Kris - I co dalej z tym SKORUPIAKIEM" ? - Dunolka - 30.04.2016

Górną granicę normy 2,65 wzięłam z tego artykułu:

http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?1393

Tam jest opisane, jak złożone procesy składają się na taki a nie inny wynik.
I że podwyższonego poziomu wapnia nie należy lekceważyc.


RE: Kris - I co dalej z tym SKORUPIAKIEM" ? - cris - 30.04.2016

(30.04.2016, 22:47:42)Dunolka napisał(a): Górną granicę normy 2,65 wzięłam z tego artykułu:

http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?1393

Tam jest opisane, jak złożone procesy składają się na taki a nie inny wynik.
I że podwyższonego poziomu wapnia nie należy lekceważyć.

Z tym się zgadzam w 100 %. 
Ja cytowałem normy z moich badań na prośbę Krisa. 
Nie interpretowałem wyników od tego jest profesjonalista. A swoją drogą co laboratorium to laboratorium. Widać, że każdy ma inne normy (może to zależy od urządzeń jakie posiadają do analizy).  Te normy są dla nas pacjentów - chyba takie "dla zasady".


RE: Kris - I co dalej z tym SKORUPIAKIEM" ? - Kris - 30.04.2016

Oczywiście, że będę się starał jak najszybciej odpowiedzieć sobie i nie tylko na pytanie co z tym wapniem?
Sprawdziłem właśnie, że przekroczenie normy wapnia do wartości 2,71 mmol/l było u mnie w lipcu 2013 r. To był taki krótki ( chyba dwu miesięczny) incydent i potem wapń wrócił do normy. Także się trochę wystraszyłem.

 A co Wy na takie info? Jak sie do tego odnieść?


..."Materiał: stężenie wapnia całkowitego można oznaczać w surowicy krwi.

Norma: wartość prawidłowa w surowicy wynosi 2,25-2,75 mmol/l (9-11 mg/dl)."

https://www.doz.pl/zdrowie/h1309-Wapn
To właśnie z tamtego okresu.


No zobaczymy .
pozdrawiam
  kris.


RE: Kris - I co dalej z tym SKORUPIAKIEM" ? - Dunolka - 01.05.2016

I co, konsultowałeś to przekroczenie z lekarzem?
Brałeś wtedy jakieś dodatkowe leki? Zaliczyłeś zaostrzenie jakiejś choroby?


RE: Kris - I co dalej z tym SKORUPIAKIEM" ? - Kris - 01.05.2016

Cytat:I co, konsultowałeś to przekroczenie z lekarzem?

Brałeś wtedy jakieś dodatkowe leki? Zaliczyłeś zaostrzenie jakiejś choroby?

To "odrykcie" wzrostu wapnia w surowicy do 2,71 mmol/l nastąpiło w trakcie konsultacji onkologicznej tej okresowej w trakcie brania Bikalutamidu ( to były badania co 3 miesiące).

Na ten efekt dostałem od swojej onkolog skierowanie na scyntygrafie która była wykonana we wrześniu 2013 r. z efektem dla mnie pozytywnym tzn. nie wykazano przerzutów do kości. Badanie było porównywane do SCT z 04.11.2011 r. także bez przerzutów.
Jak pamiętam to był ten okres szukania pierwszych kontaktów w Gliwicach ( szybki wzrost PSA ).
Dodatkowo dla sprawdzenia co sę dzieje z tzw. gospodarką wapniową robiłem dodatkowa badania hormonów tarczycy i przytarczyc TSH i PTH (parathormon) i CaARS.
Wyniki były dobre ( w normie);
..."Ca ARS (całk.)= 9,53 mg/dl [Obrazek: smile.png] - norma 8.60-10.30 mg/dl
(2,35 mmol/L [Obrazek: smile.png] - norma 2,10- 2,60 mmol/L); chyba dobrze przeliczyłem
TSH = 0,887 ulU/ml norma ( 0270 - 4,200 ulU/ml) i także OK!
Nie mogę odnaleźć wyniku PTH, ale jak pamiętam także  był w normie.
Trzeba chyba jeszcze raz powtórzyć te badania.
Leków nie brałem żadnych oprócz "B" i tych od cukrzycy i nadciśnienia.
O jakimś zaostrzeniu chorobowym nie bardzo pamiętam. No chyba, że przypadłości kolana i biodra prawego, ale nie takie jak w chwili obecnej. Teraz dużo gorzej.Staw biodrowy daje równo popalić
Chciała mi teraz onkolog dać skierowanie na SCT, ale przypomniałem, że te ostatnie z października 2015r. oraz TK z listopada i te z marca nic w układzie kostnym nie pokazały złego ( chociaż TK to tylko miednica i jama brzuszna)                                                                                
Pozdrawiam
Kris.


RE: Kris - I co dalej z tym SKORUPIAKIEM" ? - Jędrek - 02.05.2016

No właśnie boję się tego przekroczenia poziomu wapnia, chociaż nie opalam się i przyznam, że jak do tej pory nie suplementuję  wit.D3 w żadnych ilościach. Może to błąd?

Kris
To jest błąd.

Po pierwsze musisz znać swój poziom witaminy D3.
Jej niedobór ma wpływ na poziom wapnia.
Niedobór magnezu ma wpływ na poziom wapnia.

Jaki powinien być poziom proszę.

Jędrek

http://www.dobrametoda.com/ARTYKULY/D_noweinfo.htm
Niedobór witaminy D może mieć nawet 90 proc. Polaków. Stan taki może podnosić ryzyko m.in. cukrzycy, niektórych nowotworów i depresji

http://www.czytelniamedyczna.pl/2796,niedobor-witaminy-d-problem-spoleczny.html

Jaka jest norma prawidłowego poziomu witaminy D w organizmie?
deficycie witaminy D mówimy wtedy, gdy stężenie 25-hydroksywitaminy D we krwi, wynosi poniżej 20 ng/ml (poniżej 50 nmol/l), a optymalne stężenie to 30-50 ng/ml (75–125 nmol/l).

Ocena stanu zaopatrzenia organizmu w witaminę DTerminologia
Stężenie 25(OH)D w surowicy
      nmol/l                   ng/ml
Deficyt
0-50                            0-20
Stężenie suboptymalne
50-75                         20-30
Stężenie optymalne
75-125                       30-50
Stężenie wysokie
125-250                      50-100
Stężenie potencjalnie toksyczne
powyżej 250          powyżej 100
Poziom toksyczne
powyżej 500          200powyżej 

Istnieją schorzenia, w których wskazane jest zbadanie poziomu witaminy D
•    krzywica, osteomalacja, ból mięśniowo-szkieletowy, skłonność do upadków, osteoporoza pierwotna i wtórna
•    zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej, zwiększone stężenie PTH, niedoczynność przytarczyc
•    przedłużona glikokortykosteroidoterapia
•    leczenie przeciwpadaczkowe, leczenie ketokonazolem, przyjmowanie leków przeciwretrowirusowych (leczenie zakażonych HIV)
•    zaburzenia wchłaniania, długotrwałe diety eliminacyjne, w tym dieta związana z leczeniem alergii na białko mleka krowiego,   nietolerancja laktozy, całkowite żywienie pozajelitowe, zaburzenia odżywiania
•    zespół upośledzonego trawienia i/lub wchłaniania, mukwiscydoza, celiakia, po operacjach bariatrycznych
•    przewlekła niewydolność nerek w 3–5 stadium, stan po przeszczepieniu nerki
•    przewlekła niewydolność wątroby, cholestaza
•    choroby ziarniniakowe (gruźlica, sarkoidoza)
•    choroby sercowo-naczyniowe, nadciśnienie
•    choroby autoimmunizacyjne
•    choroby nowotworowe
•    choroby alergiczne (m.in. astma, atopowe zapalenie skóry)
•    niektóre infekcje, m.in. wirusowe zapalenie wątroby typu C, nawracające ostre infekcje dróg oddechowych
•    otyłość

Warto wiedzieć jaki jest poziom witaminy D w naszym organizmie - wówczas można prawidłowo ustalić dawkę jaką będziemy przyjmować. Ilość jednostek witaminy D powinna być dopasowywana zawsze indywidualnie. Pod uwagę należy brać również dietę i tryb życia.





Słońce - najważniejsze źródło witaminy D
CZYTAJ WIĘCEJ

CZYTAJ WIĘCEJ
[Obrazek: slonce.png_cr-hp_460x390.png]


RE: Kris - I co dalej z tym SKORUPIAKIEM" ? - Kris - 02.05.2016

Cytat:Dunol napisała:
Górną granicę normy 2,65 wzięłam z tego artykułu:

http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?1393

Tam jest opisane, jak złożone procesy składają się na taki a nie inny wynik.
I że podwyższonego poziomu wapnia nie należy lekceważyć.
Znam ten artykuł od prawie 3 lat ( właśnie z tego okresu lipiec 2013 r.)


Cytat:Andyfajak napisał:

Kris
To jest błąd.

Po pierwsze musisz znać swój poziom witaminy D3.
Jej niedobór ma wpływ na poziom wapnia.

No to jak to jest z tym wapniem i witaminą D3?
Jak widzę, to przedawkowanie D3 jest groźne

Kris.


RE: Kris - I co dalej z tym SKORUPIAKIEM" ? - Kris - 04.05.2016

Dzisiaj rano honorowo oddałem jedną ampułkę płynu życiowego - (krwi oczywiście, a nie moczu Big Grin ) na pomiar param.wątrobowych ( w piątek wizyta kontrolna u dr. wątrobowej mruganie, puszczanie oczka / ch.zakaź. do ewentualnej weryfikacji farmakologii związanej z odtruwaniem mojej wątóbki.
Bylem także dzisiaj u mojej lekarz 1-go kontaktu ( nie mylić z ...) i wydębiłem dopisek na poniedziałkowym skierowaniu na TSH, Ca- ACR no i Albuminy.Jutro rano do swego lab. i kolejna fioleczka, albo i dwie bo jeszcze wit. 25(OH) D3 , to już niestety prywatnie.
Zobaczymy co pokażą wyniki ?

Pozdrawiam
   Kris.


RE: Kris - I co dalej z tym SKORUPIAKIEM" ? - Nanna - 05.05.2016

Cytat:No to jak to jest z tym wapniem i witaminą D3?

Jak widzę, to przedawkowanie D3 jest groźne

Najpierw zrób badanie i jak będziesz wiedział jaki masz poziom D3 to będziemy się martwić żebyś nie przedawkował zadowolenie, uśmiech
A tak serio, to mając w łapie wynik możesz spokojnie pogadać o suplementacji D3 ze swoim lekarzem rodzinnym. Jeśli jest ogarnięty to podpowie Ci ile i jak możesz bezpiecznie brać.

pozdrawiam
Nanna


RE: Kris - I co dalej z tym SKORUPIAKIEM" ? - Kris - 05.05.2016

Cytat:Najpierw zrób badanie i jak będziesz wiedział jaki masz poziom D3 to będziemy się martwić żebyś nie przedawkował [Obrazek: smile.png]

Ciekaw jestem jak będziecie się martwic? Na trzeźwo czy... - suplementując  C2H5OH ( lub bardziej przejrzyście  - CH3-CH2-OH )  w ilości 1/2 "natwarz" Big Grin

Wyniki zrobione, ale na PTH i 25(OH)D dopiero pobiorą w poniedziałek, bo gdzieś odsyłają.

Pozdrawiam
  Kris.


RE: Kris - I co dalej z tym SKORUPIAKIEM" ? - Jędrek - 05.05.2016

(05.05.2016, 08:44:05)Kris napisał(a): Ciekaw jestem jak będziecie się martwic? Na trzeźwo czy... - suplementując  C2H5OH w ilości 1/2 "natwarz" Big Grin

Wyniki zrobione, ale na PTH i 25(OH)D dopiero pobiorą w poniedziałek, bo gdzieś odsyłają.

Pozdrawiam
  Kris.

Kris
Suplementacja z OH odbywa się wg wagi noszącego twarz i poziomu startowego D3.
Po TWOJA TWARZ ZABRZMI ZNAJOMO.

Jędrek

ps
Wyniki zrobione, ale na PTH i 25(OH)D dopiero pobiorą w poniedziałek, bo gdzieś odsyłają.

Do tych analiz muszą być specjalne laboratoria.
Moje też odbywają podróż .


RE: Kris - I co dalej z tym SKORUPIAKIEM" ? - Kris - 08.05.2016

Witam.

Niby w parze to przyjemniej smutny ???
Od czwartku mam kolejnego i to nieopisanego wielkością " doła " i nie dałem rady nic sensownego napisać na Forum smutny
Jakby samego RGK było za mało ???
Już nie patrzę na wyniki lab. chociaż nadal wapń całk. ponad normę;
-  Ca = 10,54 mg/dl  (  8,60  - 10,20 )
  Albumina także lekko ponad normę = 5,29 g/ dl ( 3,5 -  5,2  )
GGTP na szczęście znowu lekko w dół = 208,2 IU/L   a było ostatnio 250 IU/L  ( 6,0  71,0)

Jednak to co w załączniku, to dobiło mnie całkowicie. Nie mogę się zupełnie odnaleźć  po tej informacji.
Od 5 lat nie potrafili dermatolodzy określić co jest grane tylko jakieś pierdoły reklamowe przekazywano mi do wykorzystania i smarowania zmian na skórze dłoni twierdząc, że te zmiany pojawiają się ze względu na chorobę podstawową RGK. Pamiętacie jak mówiłem Wam o tym na naszych spotkaniach.
Teraz wygląda to inaczej. Zmiana lekarza i od razu skierowanie do szpitala ( wspominałem o tym miesiąc temu) na pobranie materiału do badania histopatologicznego. Na szczęście nie kładłem się na oddział tylko załatwiłem w ciągu tygodnia, że pobrano mi wycinek z biegu ambulatoryjnie. No i kolejny "kop" i to bardzo mocny.
Z histopatologii i z obrazu klinicznego przebiegu choroby na 99.99 % wynika, że jest to " mycosis fungoides "   - ziarniniak grzybiasty ( od wizualnej formy grzyba) - nowotwór/chłoniak skóry -  złośliwy rozrost z limfocytów T.
Lekarz chciał już zaaplikować naświetlania, ale ze względu na moją potrójną już RT w leczeniu RGK ( teleRT-Stereotaktyczną/SBRT- i CyberKnife) na razie sie wstrzymał. Wizyta za miesiąc.
Jutro mam wizytę u dr. która mnie prowadzi i skierowała na hsit.pat. Zobaczymy co ona na to?

    I tu się podpiszę z takim akcentem
              Zły
              Kris.

P.S. Nie wiem, czy mam nadal pisać o tym w tym wątku, czy zakładać inny w chorobach towarzyszących ? A z resztą, czy to takie ważne?