Wysokie PSA
#1
Witam was, moje PSA to 54,124 mialem biopsję oraz meta do kosci i rezonans, czekam na wyniki. Czy ktoś z was miał tak wysokie psa? co może oznaczać
Odpowiedz
#2
Witam na forum. 

Czy możesz cos więcej napisać nam, ile masz lat , co wyszło w badaniu per rectum ?
Odpowiedz
#3
(18.01.2023, 17:38:37)Jasiu napisał(a): Witam was, moje PSA to 54,124 mialem biopsję oraz meta do kosci i rezonans, czekam na wyniki. Czy ktoś z was miał tak wysokie psa? co może oznaczać

Janku, dlaczego napisałeś "meta" do kości?
Meta  - to przerzuty raka.
Chodziło ci o badanie sprawdzające, czy nie ma meta do kości, czyli o scyntygrafię?

Poziom PSA 54, 124 świadczy o wysokim prawdopodobieństwie raka prostaty.
Ale poczekajmy na wyniki, przede wszystkim na wyniki biopsji. Wszystko będzie wiadomo.
Odpowiedz
#4
(18.01.2023, 20:49:24)Dunolka napisał(a):
(18.01.2023, 17:38:37)Jasiu napisał(a): Witam was, moje PSA to 54,124 mialem biopsję oraz meta do kosci i rezonans, czekam na wyniki. Czy ktoś z was miał tak wysokie psa? co może oznaczać

Janku, dlaczego napisałeś "meta" do kości?
Meta  - to przerzuty raka.
Chodziło ci o badanie sprawdzające, czy nie ma meta do kości, czyli o scyntygrafię?

Poziom PSA 54, 124 świadczy o wysokim prawdopodobieństwie raka prostaty.
Ale poczekajmy na wyniki, przede wszystkim na wyniki biopsji. Wszystko będzie wiadomo.

Tak badanie Się nazywało meta do kości, tak było na skierowaniu

(18.01.2023, 18:08:48)tomek27m napisał(a): Witam na forum. 

Czy możesz cos więcej napisać nam, ile masz lat , co wyszło w badaniu per rectum ?

mam 75lat i mój tata także miał raka prostaty

(19.01.2023, 15:34:10)Jasiu napisał(a):
(18.01.2023, 20:49:24)Dunolka napisał(a):
(18.01.2023, 17:38:37)Jasiu napisał(a): Witam was, moje PSA to 54,124 mialem biopsję oraz meta do kosci i rezonans, czekam na wyniki. Czy ktoś z was miał tak wysokie psa? co może oznaczać

Janku, dlaczego napisałeś "meta" do kości?
Meta  - to przerzuty raka.
Chodziło ci o badanie sprawdzające, czy nie ma meta do kości, czyli o scyntygrafię?

Poziom PSA 54, 124 świadczy o wysokim prawdopodobieństwie raka prostaty.
Ale poczekajmy na wyniki, przede wszystkim na wyniki biopsji. Wszystko będzie wiadomo.

Tak badanie Się nazywało meta do kości, tak było na skierowaniu

(18.01.2023, 18:08:48)tomek27m napisał(a): Witam na forum. 

Czy możesz cos więcej napisać nam, ile masz lat , co wyszło w badaniu per rectum ?

mam 75lat i mój tata także miał raka prostaty

Per rectum tzn biopsja? Miałem biopsję i pobrane 6 wycinków. Nie mam jeszcze żadnego wyniku oprócz psa. Ale gdy urolog zobaczył moje psa to dał skierowanie na meta do kości, rezonans i biopsję
Odpowiedz
#5
Jasiu musimy poczekać na wyniki , wtedy będzie bardzie wiadomo z czym mamy odczynienia.

Pozdrawiam
Odpowiedz
#6
Aha, czyli jesteś jeszcze nieobznajomiony z terminami dotyczącymi raka prostaty.
My, niestety, mamy tę lekcję już za sobą, zatem trochę "korepetycji":

1. DRE to jest badanie prostaty przez odbyt, przez lekarza urologa, palcem.
Przypuszczalnie lekarz zbadał cię w ten sposób, gdy przyszedłeś do niego z wysokim PSA,
albo zgłaszając inne problemy, np. zaburzenia w oddawaniu moczu.

Badanie DRE pozwala ocenić, czy np. prostata jest przerośnięta, albo czy wyczuwalne jest stwardnienie.
Przerost prostaty może być łagodny, jeśli jest duży, skutkuje to podwyższonym PSA.
Czyli nie zawsze wysokie PSA oznacza raka.
Ale to wyjaśnią dalsze badania, po to się je robi.

Wyczuwalne stwardnienie prostaty jest objawem niepokojącym.
Mówił coś lekarz o tym?

2. Pierwszym badaniem, które powinieneś przejść, jest rezonans magnetyczny.
To badanie pokazuje, jak wygląda prostata, jak wyglądają okoliczne węzły chłonne.
Jeśli na obrazie rezonansu widać w prostacie coś podejrzanego, wtedy podczas biopsji z tego miejsca pobiera się próbkę do badań.

3. Biopsja polega na "wyszczypaniu" z prostaty kawałków tkanki, w celu zbadania, czy jest w nich rak.

4. Skierowanie na badanie kości nazywa się scyntygrafia i daje się je każdemu pacjentowi podczas diagnozowania raka prostaty, tak na wszelki wypadek.
Sformułowanie "meta do kości" oznacza, że taki jest powód skierowania.
NFZ tylko płaci za takie badania, które jest potrzebne.
Inaczej mówiąc, lekarz napisał : "proszę sprawdzić, czy ten pacjent czasem nie ma meta  (czyli przerzutów raka)  do kości, abyśmy wiedzieli, jak go ewentualnie leczyć".

Nie znaczy to, że lekarz podejrzewa przerzuty, przynajmniej nie zawsze. Po prostu z przepisów wynika, że ma obowiązek to sprawdzić.



Napisz, co było powodem pójścia do lekarza?
Masz jakieś objawy? Ból, krwawienie, trudności z oddawaniem moczu? Bolą cię kości?
Schudłeś ostatnio?

Jak napisałam, przy tak wysokim PSA prawdopodobieństwo raka prostaty jest duże, ale nie pewne.
Poza tym, z tą chorobą można żyć, można ją leczyć.
W razie czego, służymy radami i wsparciem.

Jeszcze jedno pytanie:
Kiedy było robione badanie PSA?
Na samym początku, czyli PRZED badaniem przez odbyt, PRZED biopsją, czy po?
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości