Proszę o pomoc
#1
Dzień dobry proszę o pomoc
Partner lat 33
Ostatnio miał wykonywane badania ogólne lecz że względu na wystepowanie raka prostaty w rodzinie lekarz rodzinny zalecił również wykonanie badanie PSA . Wynik PSA 6.21.  
zalecił usg jamy brzusznej wraz z oceną strecza 
Oraz skierował do poradni urologicznej 

Czas oczekiwania na nfz jest dlugi . Wizytę prywatna na dopiero w środę... 
Partner nie ma objawów bólowych. W ostatnim czasie sporadycznie wystepywala krew w stolcu  . Czy taki wynik oznacza Raka ?
Odpowiedz
#2
Witaj 

Napawano cos się dzieje i należy to szybko sprawdzić.

Ja lat 44 nie miałem żadnych objawów, badania zrobione tz przy okazji i u mnie wykryto raka. Szybko udałem się do urologa, a na forum poinformowali mnie ze najlepiej sprawdzić siebie u trzech lekarzy. Koledzy i koleżanki pewno doradzą gdzie najlepiej się udać, chodzi o to gdzie będzie dobry ośrodek blisko waszego zamieszkania a jeżeli trzeba będzie dojechać to naprawdę warto to zrobić.

Pozdrawiam i dużo zdrówka.
Odpowiedz
#3
Sanjur witaj na Forum.
PSA 6,21 mg/ml to zdecydowanie ponad normę dla 33 letniego mężczyzny. Trzeba wziąć pod uwagę wszystkie możliwości.
Lekarz okazał się czujny, tym bardziej gdy w wywiadzie pojawia się tak prostaty u ojca, dziadka, wuja, czy też tak piersi u żeńskiej części przodków i bardzo dobrze.
USG coś pozwoli podejrzeć, ale nie tak do końca. To mało dokładne badanie prostaty. Chyba, że będzie przeprowadzone z sondą doodbytniczą.
Warto też zrobić podstawowe badania w kierunku stanu zapalnego - OB, CRP i w związku z krwią w kale, bo to niepokojące. Gdyby coś wyszło, to będzie podstawą do leczenia stanu zapalnego, czy w wypadku krwi w stolcu do dalszej diagnostyki.
Co do braku objawów bólowych, to mało kto z nas miał takowe. Kiedy pojawia się ból to z reguły jest zaawansowane stadium choroby.
Wcześniej można mieć zmniejszony i przerywany strumień moczu, wstawać w nocy na siku, czy też mieć śladowe ilości krwi w moczu, czy nasieniu.
Nawet badanie per rectum, które towarzyszy wizycie u urologa często nie daje pełni wiedzy o stanie gruczołu.
Dopiero bardziej zaawansowane metody pozwalają w prawie 100 procentach uzyskać pełnię wiedzy o gruczole krokowym.
To multiparametryczny rezonans magnetyczny z klasyfikacja PI-RADS należy do tych najlepszych narzędzi diagnostycznych. Niestety to dość drogie badanie i ciężko dostać na nie skierowanie... szczególnie przed innymi badaniami.

Jeszcze tylko dodam, że nie zawsze wyższe PSA oznacza raka prostaty. Ostatecznym rozstrzygnięciem tej kwestii jest wynik biopsji prostaty, ale do tego jeszcze czas. Teraz trzeba zrobić pierwsze nadania wyznaczone przez lekarza i ewentualnie te o których wspomniałem.

Pozdrawiam
Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#4
Dziękuję każdemu za odpowiedź. 
Proszę o polecenia lekarza / ośrodka 
Na terenie Śląska?  U mnie w mieście każdy z urolog
Ma nie zbyt ciekawe opinie chciałabym aby Partner trafił w właściwe ręce
Odpowiedz
#5
Na tym etapie wystarczy urolog (a nawet lekarz POZ), który trzyma rękę na pulsie i zleci komplet potrzebnych badań.
Na początek trzeba wyeliminować ewentualny stan zapalny układu moczowego, bo to może powodować wzrost PSA.
Morfologia z OB, CRP, posiew z moczu, czy nasienia wskazany.
Jeśli nie znajdzie się przyczyny wzrostu markera, to MRI, a jeszcze lepiej mpMRI z oceną PI-RADS.
Takie badanie może zlecić każdy urolog, czy nawet lekarz POZ... ale mniej chętnie.
Co do lekarza/ośrodka na Śląsku, to myślę, że takich godnych zaufania będzie sporo. Może ktoś znajomy może polecić?
Zawsze to najlepsza rekomendacja. Nie koniecznie trzeba szukać profesora. Wielu młodych lekarzy jest sensowną opcją.

Pozdrawiam
Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#6
(05.11.2022, 10:17:27)Armands napisał(a): Na tym etapie wystarczy urolog (a nawet lekarz POZ), który trzyma rękę na pulsie i zleci komplet potrzebnych badań.
Na początek trzeba wyeliminować ewentualny stan zapalny układu moczowego, bo to może powodować wzrost PSA.
Morfologia z OB, CRP, posiew z moczu, czy nasienia wskazany.
Jeśli nie znajdzie się przyczyny wzrostu markera, to MRI, a jeszcze lepiej mpMRI z oceną PI-RADS.
Takie badanie może zlecić każdy urolog, czy nawet lekarz POZ... ale mniej chętnie.
Co do lekarza/ośrodka na Śląsku, to myślę, że takich godnych zaufania będzie sporo. Może ktoś znajomy może polecić?
Zawsze to najlepsza rekomendacja. Nie koniecznie trzeba szukać profesora. Wielu młodych lekarzy jest sensowną opcją.

Pozdrawiam
Armands
Badania ogólne krwi , moczu były również zlecone przez lekarza POZ , morfologia crp itp beż zmian jedynie OB 11 i podwyższony cholesterol  . Badanie ogólne moczu też ok . W środę mamy wizytę u urologa ? Mam nadzieję że uspokoi nas choć trochę... niedawno pochowaliśmy mamę 56 lat ...
Odpowiedz
#7
Niestety problemy urologiczne dotykają nie tylko starszych mężczyzn. W ostatnim czasie wśród moich znajomych ten temat stał się popularny i to nie w sensie teoretycznym. Jakby nastąpiło przyspieszenie. Może to zaniedbania ostatnich dwóch covidowych lat, a może większe zwrócenie uwagi na pierwsze sygnały, jakie wysyła nasz organizm ma tu znaczenie.
Może i wiek moich znajomych, ale są też wśród nich czterdziestkolatkowie, a jeszcze kilkanaście lat temu nawet nie byli ujęci w grupie ryzyka.
Najważniejsze to szybki zauważenie problemu i wprowadzenie nadzoru, czy już leczenia. Możliwości jest coraz więcej i to cieszy.

Pozdrawiam
Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#8
Sanjur,

Takie pytanie uzupełniające - czy badanie PSA nie było robione np. po jeździe na rowerze albo po współżyciu ? I mam na myśli co najmniej 48 godzin przerwy pomiędzy aktywnością i badaniem. Jeśli tak, to wynik PSA może być istotnie zawyżony.
USG powinno przynajmniej pokazać, czy nie ma przerostu prostaty ( choć w tym wieku mało prawdopodobne ), co również ma wpływ na wynik PSA.
Czy było badane wolne PSA, czy tylko całkowite ?

Pozdrawiam AParsley
Rocznik 1961
PSA przed RP 15,41 ng/ml, LRP 19/11/2014, RT 05-06/2015.
PSA od 08/2017 do teraz <0,006 ng/ml.

Moja historia
Odpowiedz
#9
(05.11.2022, 22:21:11)AParsley napisał(a): Sanjur,

Takie pytanie uzupełniające - czy badanie PSA nie było robione np. po jeździe na rowerze albo po współżyciu ? I mam na myśli co najmniej 48 godzin przerwy pomiędzy aktywnością i badaniem. Jeśli tak, to wynik PSA może być istotnie zawyżony.
USG powinno przynajmniej pokazać, czy nie ma przerostu prostaty ( choć w tym wieku mało prawdopodobne ), co również ma wpływ na wynik PSA.
Czy było badane wolne PSA, czy tylko całkowita 
Pozdrawiam AParsley
Nie było robione po jeździe czy współżyciu... nie było żadnej aktywności w tym czasie co by mógł zawyżyć wynik . Było tylko badanie PSA nic więcej.
Odpowiedz
#10
Dzień dobry ponownie pisze z wieściami po wizycie u urologa Partner został zbadany zostało zrobione usg które ni nie wykazało żadnych nieprawidłowości. Lekarz uważa że to błąd laboratorium za 6 tygodni mamy powtórzyć psa psa wolne jeżeli wynik będzie się utrzymywał to skierowane na mr
Odpowiedz
#11
(10.11.2022, 13:02:37)Sanjur napisał(a): Dzień dobry ponownie pisze z wieściami po wizycie u urologa Partner został zbadany zostało zrobione usg które ni  nie wykazało żadnych nieprawidłowości.  Lekarz uważa że to błąd laboratorium za 6 tygodni mamy powtórzyć psa psa wolne jeżeli wynik będzie się utrzymywał to skierowane na mr


Możliwość pomyłki zawsze istnieje. Niech zrobi jak zaplanował lekarz.
Powodzenia.

Pozdrawiam
Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości