pomóżcie, poradźcie odnośnie metody leczenia
#1
Cześć Wszystkim
 Mam 53 lat i  problem. Stoję przed wyborem metody leczenia raka prostaty. Zaproponowano mi operację robotyczną, radioterapię i brachyterapię, którą Jeden radioterapeuta poleca jak najbardziej a Drugi wyklucza bo ponoć nie będzie całkowicie skuteczna- odnośnik do brachyterapii. Mam zmianę, która przylega do pęczka naczyniowo-nerwowego. Znajomy radioterapeuta poleca radioterapię, odradza operację robotyczną. O co w tym wszystkim chodzi?. Mam mieć w tym tygodniu konsylium no i oczywiście zdecydować o metodzie leczenia. Pomocy wypowiedzcie się na temat metod, podpowiedzcie na co zdecydować się.
U mnie zaczęło się tak:
zrobiłem badania przesiewowe no i traach...:
12. 05.2022 PSA 5,034
ponowiłem 10. 06. 2022 PSA 5,82
23. 06. 2022-wizyta u urologa, który stwierdził podejrzenie stanu zapalnego, wypisał antybiotyk i po miesiącu na wizytę kontrolną z wynikiem PSA
23. 07. 2022 zrobiłem wyniki PSA 4,263,  PSA wolne/PSA całkowite 9,1% i już nie pojechałem do tego samego urologa tylko odpłatnie zrobiłem MR 28. 07. 2022 i umówiłem się prywatnie do polecanego urologa 
opis MR:  Strefa obwodowa: z linijnymi i klinowatymi ogniskami hypointensywnymi oraz ze zmianami poddanymi
ocenie P-IRADS
Strefa przejściowa: zaznaczone BPH
Numer 1 zmiany
Wymiary: 12x7x12mm
Objętość 0,52 ml
Lokalizacja
Lewy płat: środek , szczyt - PZpl, PZa ,
DWI (PZ )
4
T2 (PZ )
4
DCE (PZ )
+
Wynikowa ocena: 4
PI-RADS
Bez nacieku pozasterczowego. Zmiana miejscowo przylega do pęczka naczyniowo nerwowego
Zmiana targetowa
Numer 2 zmiany
Wymiary:6x5x6
Objętość 0,1ml
Lokalizacja
Prawy płat , podstawa - PZpl, PZa
DWI ( PZ)
4
T2 (PZ )
4
DCE (PZ )
+
Wynikowa ocena: 4
PI-RADS
Bez nacieku pozasterczowego
----- Inne -----
Pęcherzyki nasienne:
Bez nacieku
Symetryczne
Słabo wypełnione
Węzły chłonne w zakresie badania miednicy:
Niepowiększone
Pęcherz moczowy:
Bez nacieku
Symetryczny
Wypełniony
08. 08. 2022 -wizyta u drugiego urologa z wynikiem  PSA całkowite 4,257, PSA wolny 0,31 ng/ml, urolog zlecił 11. 08. 2022 biopsję fuzyjną 
Wynik biopsji:
płat prawy celowane na zmianę PIRADS 4 
     Gruczolakorak stercza, Gleason score 3+3=6
płat lewy celowane na PIRADS 4
Gruczolakorak stercza, Gleason score 3+3=6
wynik w załączniku(wkradła się literówka w opisie biopsji PIRADS 5 zamiast 4)
18. 08. 2022 zrobiłem scyntygrafię kości bez zmian przerzutowych
30. 09. 2022 PET z choliną ,,czysto''
I tak urolog, który zlecił biopsję zaleca operację robotem Da Vinczi, wspomniał też, że można rok poobserwować jak zachowywać się będzie PSA. Byłem u innego urologa, który poleca operację robotem, radioterapią powiedzmy, że nastraszył, bo ponoć mogą być powikłania późne do 5-10 lat. Z kolei radioterapeuta nie poleca operacji ponieważ ze względu na przyleganie zmiany do pęczka nerwowo-naczyniowego to i tak cięcie może być  na linii zmiany. Proszę pomóżcie wypowiedzcie się na ten temat


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#2
O sposobie leczenia zawsze decyduje pacjent, lekarze tylko proponują, tłumaczą, przedstawiają zalety, wady i ryzyko każdego rozwiązania. Przynajmniej powinni.

Forumowicze też dołożą ci swoje trzy grosze, ale ich cel jest tylko taki, byś lepiej rozeznał się
w tym, co proponują lekarze.

1. Opcja "by nic nie robić, tylko obserwować" jest kusząca. Dla pacjenta z Gleasonem tylko 3+3 godna rozważenia.
Minusem jest ryzyko, że czas obserwacji nowotwór wykorzysta do szybkiego rozwoju.
Do tej opcji trzeba mieć mocne nerwy.
Nie dla wrażliwców.

2. Oczywiste jest, że chirurg urolog będzie proponował operację, a radioterapeuta  - radioterapię.
Skoro wybrali określoną specjalizację, to znaczy, że mają określone poglądy, tzn. uważają swoją metodę za lepszą.

Nie ma idealnych metod, skutecznych a bez skutków ubocznych.
W necie są tabelki porównawcze prostatektomii i radioterapii.
Pewnie jest remis.

Trzeba wybrać metodę najlepszą dla danego pacjenta, zależną również od jego psychiki.


3. "Straszenie" radioterapią polega na tym, że jej skutki mogą odezwać się dopiero po kilku latach.
Rzadko  tragiczne, ale "jakieś" skutki uboczne zawsze są.

4. Przyleganie zmiany do wiązki naczyniowo-nerwowej będzie miało ten skutek, że podczas ewentualnej operacji ta wiązka zostanie usunięta.
Zostanie druga.
Doświadczeni mówią, że jak ma wystarczyć, to wystarczy jedna, a jak mężczyzna oklapnięty, to i dwie zaoszczędzone mu nie pomogą.

Ty tyle ode mnie, napisane na podstawie wieloletniej  lektury forów internetowych, poświęconych rakowi prostaty.
Odpowiedz
#3
Dziękuję Dunolka. Wszystkiego dobrego. Pozdrawiam
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości