Tomek 45 lat
#41
Witam 

Chciałbym się dowiedzieć czy jeżeli mam podany już hormon to operacja może być wykonana za miesiąc czy za 3 miesiące ? Wiem ze chodzi o zdrowie ale ja musze podomykać różne sprawy zawodowe bo pracuje na siebie i czy mogę operacje przesunąć w czasie ?
Odpowiedz
#42
Rak prostaty nie jest szczególnie szybkim nowotworem. W przypadku młodszych pacjentów z wysokim poziomem testosteronu rozwija się szybciej, ale myślę, że taka zwłoka o której wspomniałeś nie powinna mieć większego znaczenia.

Pozdrawiam
Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#43
Po pierwsze, ewentualna operacja może się odbyć dopiero po 2 - 3 miesiącach od biopsji, gdyż ta część ciała musi się wygoić.

A pod drugie i ważniejsze  - Tomek jest teraz pod wpływem hormonów, czyli co najmniej w ciągu obecnych 3 miesięcy jest zabezpieczony przed nowotworem.

A po trzecie, tak już na marginesie, nie ma 100% pewności, czy operacja będzie potrzebna.
Zobaczymy, co pokażą badania obrazowe.

Zatem spoko.
Odpowiedz
#44
Witam 

Właśnie wróciłem ze szpitala gdzie miałem MRI i wynik ma na czwartek wiec cos napawano napisze . W czwartek mam tez TK wszystkiego od szyi do pasa, a w poniedziałek badanie kości. Tak wiec jakiś zarys już będę miał.
Odpowiedz
#45
Witam

Chciałbym sie zapytać was odnośnie sprawy " co po operacji " chodzi mi, ze jezeli wszystko pójdzie dobrze , operacja sie uda wszystko będzie pięknie po, wyniki PSA idelane czy o znaczy ze człowiek jest wyleczony ? Czy nadal jest obawa nawrotu gdzie indziej ? Jak długo sie żyje ? 

Czasmi mi cos w głowie sie zapali co i jak wiec od razu to wpisuje tutaj na forum .
Odpowiedz
#46
Niby jak przez 5 lat nic  się  nie  dzieje  to nasza służba  zdrowia traktuje pacjenta jako wyleczonego.
Odpowiedz
#47
Jak wszystko będzie dobrze, tak, jak napisałeś, to będzie znaczyło, że jesteś wyleczony i powinieneś żyć długo i szczęśliwie.

A jak będzie naprawdę?

Nowotwór zawsze może wrócić, nawet po 30 latach, taka już jego złośliwa natura.
A jak nie wróci ten, to może zawitać inny, albo inna choroba, encyklopedia zdrowia puchnie od przerażających opisów różnych schorzeń.
Ale  - jak powiada mój mąż  - wtedy będziemy się martwić.

Na razie nie ma sensu o tym myśleć, trzeba robić swoje, starać się rozwiązywać bieżące problemy, cieszyć się dniem dzisiejszym, nie przejmować się tym, na co nie mamy wpływu.
Odpowiedz
#48
Witam 

Czy ktoś z was miał jakieś wytyczne odnośnie diety przy raku stercza. Chodzi mi o to czy lekarz sugerował co sie powinno jeść a co nie ? Jakie witaminy są zalecane a jakie przeciwskazaniem ?
Odpowiedz
#49
Nie sądzę, aby lekarz urolog sugerował diety, czy suplementy. Raczej nie ma czasu na takie tematy. Można się samemu wspomagać, bo Internet jest bogaty w takie treści.
Mamy nawet wątek który to obejmuje https://rakprostatypomoc.pl/showthread.php?tid=300

Pozdrawiam
Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#50
(19.10.2022, 11:20:27)Armands napisał(a): Nie sądzę, aby lekarz urolog sugerował diety, czy suplementy. Raczej nie ma czasu na takie tematy. Można się samemu wspomagać, bo Internet jest bogaty w takie treści.
Mamy nawet wątek który to obejmuje https://rakprostatypomoc.pl/showthread.php?tid=300

Pozdrawiam
Armands
Tak zapytałem bo już byłem u dietetyka układa mi plan i właśnie zapytał mnie czy cos lekarz zabronił albo doradził odnośnie jedzenia. 

Pozdrawiam
Odpowiedz
#51
(19.10.2022, 13:17:38)tomek27m napisał(a): Tak zapytałem bo już byłem u dietetyka układa mi plan i właśnie zapytał mnie czy cos lekarz zabronił albo doradził odnośnie jedzenia. 

Aha, czyli tobie chodzi o konkrety.
Z tego, co pisano na forum amerykańskim, pamiętam co następuje:

1. Ograniczyć tzw. czerwone mięso, ale nie eliminować całkowicie.
Chodzi przede wszystkim o wołowinę, która jest źródłem wit. B12.
(Ja przygotowuję wołowinę raz w miesiącu).
Polecany jest indyk.

2. Dużo warzyw i owoców, szczególnie takich warzyw, które zawierają oksydanty, czyli brokuł, kalafior.

3. Bardzo ważne  - gotowane pomidory.

4. Bardzo ważne - owoc granatu. Może być sok, albo tabletki z granatu.

5. Ograniczyć mocno nabiał, ale kefir, jogurt może być.

6. Nie suplementować witamin z grupy B !!!
W ogóle uważać z suplementacją witamin, najlepiej starać się zapewnić je z pożywienia.
Dopuszczalna jest suplementacja witaminy D3.

7. Pozwalać  sobie od czasu do czasu na lampkę czerwonego wina.

To są chyba zasady tzw. diety śródziemnomorskiej.
Odpowiedz
#52
Witam 

Odebrałem wynik i przesyłam

Proszę o przetłumaczenie z polskiego na nasze ;-))

Dzieki


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#53
Trawestując Tuwima: trzeba zajrzeć do słownika, by zrozumieć głos medyka...

Rezonans potwierdza, że nowotwór  jest. Biopsja już to potwierdziła, więc wątpliwości nie było.

Ale  - jest podejrzenie, że w jednym miejscu wychodzi już z torebki.
To ważna informacja. Ewentualny operator będzie wiedział, że w tym miejscu powinien ciąć z większym marginesem.

Ale - czy to czasem nie jest casus Edwarda, gdy rezonans wykazał "wyjście z torebki", a to były tylko krwiaki po biopsji?
Może od biopsji upłynęło zbyt mało czasu? To tylko 6 tygodni, może to za krótko na wygojenie.
Zwróć na to uwagę lekarzowi.
Odpowiedz
#54
Witam 

Czyli może franca chce sie juz przerzucić gdzieś na lepsze miejsce ?

Czy faktycznie moze to byc krwiak po biopsji ?

Ale jezeli mam hormon zaaplikowany to raczej nie powinna franca przejść na inne miejsca ?

Jutro odbieram wyniki TK oraz rano mam scyntygrafia kości.
Odpowiedz
#55
Cześć

Jestem już po scyntygrafii kości wynik myślę ze będzie za tydzień.

Jedyne co dostałem to czarno-białe zdjęcia szkieletu z czarna plama to chyba prostata a na kolorowym to widać kolorowy kregosłup ;-))

Ide w tym tygodniu na PSA bo mija 6 tyg od hormonu wie zobaczymy co i jak.

Pozdrawiam
Odpowiedz
#56
Ta czarna plama to jest pęcherz, w którym zebrał się mocz z radioznacznikiem.
Dużo pij, dużo sikaj, wszystko się wydali.

PS. Mam nadzieję, że powiedziano ci, abyś przez dwa  dni od scyntygrafii trzymał się daleko od dzieci.
Odpowiedz
#57
Witam 

Mam juz wynik TK : 

KT j. brzusznej i miednicy bez i z CE (pilne) Badanie TK jamy brzusznej i miednicy z kontrastem  Dane ze skierowania:Rak stercza.  Wynik:  Wątroba jednorodna, bez uchwytnych zmian ogniskowych.  Drogi żółciowe nieposzerzone.  Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, bez uwapnionych złogów.  Trzustka bez zmian ogniskowych, przewód trzustkowy nieposzerzony.  Nadnercza niepowiększone, bez uchwytnych zmian.  Śledziona jednorodna, niepowiększona.  Nerki prawidłowej budowy i wymiarów, bez uwapnionych złogów i cech zastoju.  W nerce prawej torbiele proste wielkości 2,2 cm i 1,8 cm.  Wydzielanie oraz wydalanie moczu cieniującego obustronnie nieupośledzone.  Pęcherz moczowy gładkościenny.  Gruczoł krokowy niepowiększony.   Węzły chłonne z grup objętych badaniem niepowiększone.  Nie stwierdza się uchwytnego w badaniu TK pogrubienia ściany żołądka i jelit- dokładna ocena możliwa w badaniu endoskopowym.  Aorta nieposzerzona.  Okołonaczyniowa przestrzeń zaotrzewnowa bez uchwytnych zmian.  Objęte badaniem kości bez cech patologicznej przebudowy.  Uwidocznione dolne odcinki płuc bez zmian ogniskowych.

KT klatki piersiowej bez i z CE (pilne) Badanie TK klatki piersiowej z kontrastem  Wynik:  W płucu prawym kilka subcentymetrowych guzków o wymiarach odpowiednio:  - w segmencie 2 śr. 0,3 cm  - w segmencie 6 śr. 0,5 cm i 0,25 cm  - w segmencie 9 śr. 0,4 cm Płuco lewe bez uchwytnych zmian.  Jamy opłucnowe wolne.  Węzły chłonne wnęk płucnych oraz śródpiersia niepowiększone.  Struktury anatomiczne śródpiersia przedstawiają się prawidłowo.  Kości klatki piersiowej bez cech patologicznej przebudowy.  Wnioski: Obraz zmian drobnoguzkowych płuca prawego niecharakterystyczny. Wskazana kontrola obrazowa.

Dodam jeszcze ze ostatno mnie męczył kaszel z 2 miesiace chyba to był covid. A no i kiedyś miałem gruzlice z jakies 25 lat temu .
Odpowiedz
#58
(24.10.2022, 12:26:51)tomek27m napisał(a): Cześć

Jestem już po scyntygrafii kości wynik myślę ze będzie za tydzień.

Jedyne co dostałem to czarno-białe zdjęcia szkieletu z czarna plama to chyba prostata a na kolorowym to widać kolorowy kregosłup ;-))

Ide w tym tygodniu na PSA bo mija 6 tyg od hormonu wie zobaczymy co i jak.

Pozdrawiam

U mnie podczas tego badania na podbrzuszu była położona okrągła płytka (chyba z ołowiu) i na obrazie skanu w tym miejscu jest biała dziura mruganie, puszczanie oczka

No to czekamy na wyniki.

Pozdrawiam
Armands

PS. Co do wyniku TK, to w tamacie prostaty nic nie wniosło... ale to dobrze.
A te guzki w płucach to raczej "pamiątka" po tej nieszczęsnej gruźlicy.
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#59
A zapomniałem napisać ze lekarz który mnie teraz prowadzi kazał odstawić Flutamid Egis 250 mg.
Odpowiedz
#60
Witam 

Dziś zrobiłem badania PSA i Testosteron i tak się maja :  PSA 0,71 a Testosteron 0.14 wiec hormon działa. 

W poniedziałek jadę do prof. Słojewskiego wiec będę więcej wiedział co robiły w jakim kierunku leczenie no i to będzie juz trzeci urolog :-) 

Coraz bardziej dokuczają mi fale gorąca ,uderzenia które kończą się potem na ciele !

To czekanie mnie dobija , dociera do mnie ze jestem chory !
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości