Psa 203
#1
Dzień dobry, 
Mój tato 69 lat zrobił sobie psa i ma wynik 203. Lekarz urolog powiedział mu tylko że musi mieć zrobioną większą ilość badań. Co oznacza tak wysoki wynik psa?
Odpowiedz
#2
Przykro mi Julio, ale taki wynik oznacza zaawansowany nowotwór.
Urolog nie tylko powinien powiedzieć, że trzeba zrobić większą ilość badań, ale natychmiast wystawić kartę DiLO (kartę leczenia onkologicznego) co przyspieszy dalsze działania.
A wśród tych działań powinien być
- rezonans magnetyczny,
- biopsja prostaty,
- RTG klatki piersiowej,
- scyntygrafia całego ciała,
- badania krwi wraz z badaniem poziomu testosteronu.
Kolejność pierwszych dwóch badań nie przypadkowa.
Wynik rezonansu magnetycznego byłby pomocny przy biopsji, a również rezonans po biopsji może się odbyć po conajmniej 6-8 tygodniach koniecznych do wygojenia gruczołu. Szkoda tracić czas na odwlekanie biopsji.
Ewentualnie rozsądny lekarz już na podstawie pierwszego badania obrazowego (USG z sondą doodbytniczą, rezonans) mógłby już przepisać tacie leki hormonalne na powstrzymanie rozwoju nowotworu.
Piszę o rozsądnym lekarzu, który nie będzie czekać na wynik histopatologiczny z biopsji, tylko uzna, że ten wysoki poziom markera PSA oznacza raka. Trochę to wbrew standardowemu postępowaniu, ale znany takie przypadki.

Przykro mi, że nie mam dobrych wiadomości w swoim komentarzu, ale sprawa jest poważna i nie można łudzić się, że to coś innego spowodowało tak wysoki wynik PSA. Teraz trzeba szybko działać i to bez zbędnej zwłoki.

Pozdrawiam
Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#3
Lekarz powiedział, że "trzeba zrobić większą ilość badań"?
Dał skierowania? Na kiedy termin? Czy aby badania nie są płatne?

Z takim wynikiem PSA idzie się od razu do lekarza rodzinnego i nie wychodzi się bez karty DILO.
(Urolog też może taką kartę wystawić, jeśli to państwowy urolog).
Karta od razu, dziś na dziś, najdalej na jutro.

Z tą kartą należy się od razu zarejestrować w najbliższym (lub dowolnym) Centrum Onkologii, lub miejscowym dużym szpitalu, gdzie jest aparatura do wszystkich potrzebnych badań. Tych, które wymienił Armands.
W ciągu kilku dni wyznaczona będzie wizyta, i wyznaczone terminy wszystkich potrzebnych badań.

Jak już będzie dokładna diagnoza, można się będzie zastanowić, gdzie się leczyć.
W miarę możliwości doradzimy, podzielimy się doświadczeniem.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości