Info o nowotworze
#1
Rak głównym zabójcą w XXI wieku?

W wielu krajach świata należy spodziewać się znaczącego wzrostu zachorowań na nowotwory, dlatego tak istotne jest poznanie przyczyn ich powstawania, gdyż dzięki tej wiedzy będziemy w stanie skutecznie walczyć z rakiem.

W Polsce z powodu nowotworów rocznie zachorowuje obecnie 160 tys. a umiera 94 tys. ludzi. Pomimo wyraźnej poprawy wyników leczenia obserwowanej na przestrzeni ostatnich 10-15 lat około 70-80% polskich pacjentów nadal zgłasza się do onkologa zbyt późno, kiedy choroba jest już znacznie zaawansowana, a możliwości skutecznej terapii ograniczone. W krajach wysoko rozwiniętych mężczyźni najczęściej zapadają na raka prostaty, płuca i jelita grubego, natomiast w krajach rozwijających się na raka płuca, żołądka i wątroby. Inne nowotwory dominują u kobiet: i tak w krajach wysoko rozwiniętych stwierdza się najczęściej raka piersi, jelita grubego i płuc, a w krajach rozwijających się dominują rak piersi, szyjki macicy i żołądka.

SUBSTANCJE RAKOTWÓRCZE
Za powstawanie 1/3 wszystkich nowotworów odpowiedzialne jest palenie papierosów i inhalowanie się palaczy rakotwórczymi substancjami zawartymi w dymie tytoniowym (w Polsce pali papierosy 31% mężczyzn i 18% kobiet). Palenie papierosów (nierzadko w połączeniu z piciem alkoholu) jest przyczyną powstawania nie tylko raka płuc, przełyku, gardła, jamy ustnej (45 – 60% zachorowań), ale też wielu innych m. in. żołądka, trzustki, wątroby, nerek, pęcherza moczowego, szyjki macicy, chłoniaków i białaczek.
TRYB ŻYCIA
Za powstawanie 1/3 następnych nowotworów odpowiedzialny jest nasz tryb życia i nawyki odżywiania. Największą dynamikę wzrostu zachorowań i zgonów wykazuje drugi co do częstości występowania u kobiet i mężczyzn rak jelita grubego. Brak ruchu i stałej rekreacji fizycznej oraz dieta odległa od diety śródziemnomorskiej obfitująca w mięso, tłuszcze, cukier, sól, ulepszacze, konserwanty a uboga w ryby, świeże warzywa i owoce, produkty zbożowe, orzechy, sery i jogurty - sprzyja lawinowemu narastaniu zachorowań na nowotwory przede wszystkim jelita grubego. Spożywanie codziennie czerwonego mięsa jeszcze bardziej podwyższa to ryzyko. Nieprawidłowe odżywianie oparte o częste korzystanie z tzw. Fast-foodów doprowadziło w wielu krajach do dramatycznego wzrostu odsetka populacji zarówno dorosłych jak i dzieci z nadmierną otyłością typu brzusznego - co prowadzi do wzrostu zachorowań na wiele chorób przewlekłych określonych mianem syndromu X, czyli zespołu metabolicznego: choroby naczyń krwionośnych i serca, nadciśnienie, cukrzyca, hipercholesterolemia i właśnie wybijające się na pierwsze miejsce nowotwory. W Polsce stwierdza się nadwagę i otyłość u 61% mężczyzn, 44% kobiet i u ponad 20% dzieci i młodzieży.
ODPORNOŚĆ
Za powstawanie ostatniej 1/3 nowotworów odpowiedzialne są albo nie rozpoznane albo rozpoznane i niewyleczone niektóre przewlekłe infekcje wirusowe lub bakteryjne. Jeszcze do niedawna sądzono, że infekcje mogą być przyczyną wyindukowania procesu nowotworowego jedynie w paru procentach. Obecnie znamy dobrze zdefiniowane zależności powstawania konkretnych nowotworów zależnie od typu wirusów lub bakterii. Przewlekłe zakażenia Helicobacter pyroli doprowadzają do powstawania raka lub chłoniaka żołądka. Następstwem infekcji HIV mogą być chłoniaki o bardzo agresywnym przebiegu. Bakterie Chlamydia sprzyjają powstawaniu raka szyjki macicy i płuc oraz chłoniaków. U podłoża raka pęcherza leży zakażenie dwoinką rzeżączki, a wirus opryszczki HHV-8 sprzyjać może powstawaniu raka prostaty i mięsaka Kaposiego.
NOWOTWORY U DZIECI
Pomimo, że nowotwory u dzieci w Polsce stanowią jedynie 1% wszystkich nowotworów, a wyniki leczenia są porównywalne z krajami Europy Zachodniej niepokojące są dane epidemiologiczne pochodzące z rejestrów w Wielkiej Brytanii. Zwiększa się bowiem liczba nowych zachorowań na białaczki, chłoniaki i nowotwory OUN wśród dzieci i młodzieży w przedziale wieku 13-19 lat. U młodych dorosłych (20-24 lata) stwierdza się dwukrotny przyrost zachorowań w ciągu ostatnich 20 lat na chłoniaki, czerniaki i nowotwory zarodkowe jądra.
WZROST ZACHOROWAŃ
W wielu krajach świata w związku ze stałym wydłużaniem się długości życia kobiet i mężczyzn, coraz większym skażeniem środowiska naturalnego, życiu w dużym tempie w permanentnym stresie i udziałem w „wyścigu szczurów” już od najmłodszych lat życia, należy spodziewać się znaczącego wzrostu zachorowań na nowotwory i inne choroby cywilizacyjne. Powietrze, którym oddychamy, wszystko co pijemy i zjadamy przesycone jest coraz większą liczbą związków rakotwórczych. Jeśli dodać do tego konsumpcyjny i pośpieszny sposób życia to należy liczyć się z tym, że coraz częściej dochodzić będzie do powstawania nienaprawialnych mutacji zachodzących w DNA komórek prawidłowych naszego organizmu prowadzących do inicjacji procesu nowotworowego.
WARTO SIĘ ZATRZYMAĆ
Przed kilkoma laty przeprowadzono ciekawą analizę trzech różnych populacji ludzkich żyjących w odległych od siebie częściach świata: mieszkańcy Sardynii, japońskiej wyspy Okinawy i silna społeczność religijna Adwentystów w USA. W tych trzech populacjach większość ludzi dożywa wieku sędziwego, wolni są oni od chorób cywilizacyjnych i znajdują się w całkiem dobrej kondycji psycho-fizycznej. Warto zwrócić uwagę na styl ich życia i przestrzeganie pryncypialnych wartości życiowych, jakże odmiennych od naszych w dzisiejszym zagonionym świecie. Dlatego też od wielu lat w procesie edukacyjnym mieszkańców Europy propagowany jest Europejski Kodeks Walki z Rakiem.
Dr n. med. Janusz Meder
Prezes Polskiej Unii Onkologii, Kierownik Oddziału Zachowawczego Kliniki Nowotworów Układu Chłonnego Centrum Onkologii – Instytut  im. Marii Skłodowskiej-Curie, Warszawa
Tekst jest częścią kampanii "Pokonać Raka" wydawnictwa Medical Media Solutions, która ukazała się w formie dodatku 24 lutego z dziennikiem "Rzeczpospolita". Medonet.pl jest Partnerem Medialnym kampanii.


Od moderatora:

Jak ja "kocham" takie artykuły!
"Lawinowy wzrost, wręcz epidemia zachorowań na nowotwory"!
A wszystkiemu jesteśmy w zasadzie winni sami  - z powodu złego odżywiania się  i nieodpowiedniego trybu życia.
No faktycznie, człowiek, który je do syta, w dodatku mięso i inne wartościowe produkty, nie tyra do upadłego
  - nie padnie w młodych latach na gruźlicę, anemię,  ani inne powszechne dawniej choroby.
Dożyje wieku starczego, z którym związane jest ryzyko chorób nowotworowych i degeneracyjnych, bo wszak mamy też epidemię alzhaimera.
Wzrost zachorowań na nowotwory wynika przede wszystkim ze zwiększającego się  odsetka ludzi starych w populacji,
a także z lepszą diagnostyką.

Nie znaczy to, że nie należy badać mechanizmu powstawania nowotworów, szukać  skutecznych metod leczenia, ani że nie warto odżywiać się racjonalnie.

Nawiasem mówiąc, palenie papierosów, które jest główną przyczyną raka płuc, jednocześnie zmniejsza ryzyko raka jelita grubego.
PSA
2012 VIII/30,61/XII 2012 przed LPR 25,58.
2012 XII LRP pT3bN1M1a Gl.3+4 Marginesy ?
2013 /I-1,16 / /VIII PSA-3,0 PET/CT: - PRZERZUTY  09/2013 HT 
2013 RT /0,663/
2014 -2018  <0,002
Zakończenie HT  10.2018
2019 
Luty <0,002
Sierpień  0,046
Wrzesień  0,090
Październik  0,209
Grudzień 0,377
2020 
Styczeń 0,611
Luty      0,663
Marzec   0,761
Kwiecień 1,130
Maj         1,410
Limfadenektomia
Lipiec      0,234
Sierpień  0,015
Wrzesień  0,008
Listopad  0,006


Odpowiedz
#2
Buszując po necie w wiadomych sprawach, znalazłem całkiem fajne kompendium wiedzy o problematyce związanej z prostatą w postaci pliku pdf, opracowanego przez dr med. Piotra Petrasza i dr hab. med. Marcina Słojewskiego z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.
Poniżej wspomniany plik pdf.


.pdf   2015_07_22_rak_prostaty__broszura.pdf (Rozmiar: 558,1 KB / Pobrań: 35)
 
ps. sorry, że podpinam się pod wątek Jędrka, ale uważam, że nie ma sensu tworzyć nowego wątku tylko po to, aby informacje z tego pdf-u mogły być dostępne dla szerszego ogółu ewentualnych czytelników.
Odpowiedz
#3
Zauważyłem, że parę osób ściągnęło sobie pdf-a z broszurą opracowaną przez dr med. Piotra Petrasza i dr hab. med. Marcina Słojewskiego z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, zawierającą w przystępny sposób opisane informacje związane z rakiem prostaty.
Skoro parę osób ściągnęło ten wspomniany plik, co znaczy, że odwiedzający to forum poszukują takiej „zbiorczej” informacji traktującej całościowo o badaniu oraz leczeniu raka prostaty.
I dlatego też chciałbym (sorry Jędrku za ponowne "zaśmiecenie" Twojego wątku) podzielić się z poszukującymi wiedzy w tym temacie, kolejnymi informacjami znalezionymi w necie pod linkiem:
https://stephensoncancercenter.org/Types...Q-Prostate
 
Niestety jest to strona anglojęzyczna, więc dla takich jak ja, którzy nie mają zdolności językowych, daję link z tłumaczeniem strony przez translator:
 https://translate.google.pl/translate?hl...rev=search
 
Dla poszukujących informacji i chcących poszerzyć swoją wiedzę w temacie leczenia raka prostaty naprawdę polecam zapoznanie się z tą stroną. Są na niej wyczerpująco opisane różne metody leczenia, w jakiej kolejności co jest wykonywane itp.
 
Strona, do której poznania zachęcam, ma też różne odnośniki (podstrony) i na jednej z takiej podstron jest kompendium wiedzy o lekach stosowanych w leczeniu raka prostaty.
Wystarczy kliknąć nazwę danego leku (lub wpisać nazwę znanego nam leku w wyszukiwarkę) i zostaniemy „odesłani” do opisu danego leku, o tym czym się charakteryzuje, o tym jakie wywołuje skutki uboczne, itp. informacjach.
Myślę, że stronka jak najbardziej przydatna:
 https://stephensoncancercenter.org/Patie...rary/Drugs

 ps. niestety korzystanie z tych odsyłaczy do leków wymaga kopiowania tekstu i wklejania do translatora, aby móc się zapoznać bliżej z informacjami o danym leku.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości