Wykryty rak prostaty
#21
Witam ponownie, po 3 nerwowych  tygodniach odebrałem dziś wynik biopsji. Chyba nie wygląda to za ciekawie. Proszę Was bardzo o pomoc w interpretacji . Poniżej opis:


Gruczolakorak Gleason 3+3=6 w 2 z wycinków (a,e), stanowiących  ok 8% tkanki pobranej z płata lewego. Nacierania naczyń i nerwów nie stwierdza się.
Ad.2 Gruczolakorak Gleason 3+3=6 w 3 z 6 wycinków (h,j,k) stanowiący ok 5% tkanki pobranej z płata prawego. Nacierania naczyń I nerwów nie stwierdza się.

Poniżej cały dokument z oceny histopatologicznej (Admin)

[Obrazek: yvFoCmU.jpg]


Proszę doradźcie co mam robić, bo jestem w tym temacie zielony. Wizyta u lekarza 19.07.

Z góry dziękuję
Odpowiedz
#22
Witam, też miałem 3+3  ale po operacji wyszło 3+4.Leczysz się w Szczecinie?
Odpowiedz
#23
Jeszcze w sumie nie zacząłem, ale raczej będę leczyć się w Szczecinie. Jak wyglądało u Ciebie leczenie?
Odpowiedz
#24
Ja jestem już po operacji. Operowany byłem da vinci na NFZ.Wysłałem Tobie prywatną wiadomość
Odpowiedz
#25
(07.07.2021, 12:05:00)Adam123 napisał(a): Witam ponownie, po 3 nerwowych  tygodniach odebrałem dziś wynik biopsji. Chyba nie wygląda to za ciekawie. Proszę Was bardzo o pomoc w interpretacji . Poniżej opis:


Gruczolakorak Gleason 3+3=6 w 2 z wycinków (a,e), stanowiących  ok 8% tkanki pobranej z płata lewego. Nacierania naczyń i nerwów nie stwierdza się.
Ad.2 Gruczolakorak Gleason 3+3=6 w 3 z 6 wycinków (h,j,k) stanowiący ok 5% tkanki pobranej z płata prawego. Nacierania naczyń I nerwów nie stwierdza się.


Proszę doradźcie co mam robić, bo jestem w tym temacie zielony. Wizyta u lekarza 19.07.

Z góry dziękuję
No niestety...

Gruczolakorak z Gl 3+3/6 to rak o niskim poziomie złośliwość, ale to jednak rak i trzeba się jego pozbyć.
Utkanie z tego co przepisaleś, jest nieduże i może wskazywać na raka ograniczonego do gruczołu. Równie pozytywne jest stwierdzenie, że nie ma naciekania naczyń i nerwów.

Czy to pełny opis? Brakuje mi dokładniejszej lokalizacji tych rakowych obszarów.
Jeśli możesz zrobić zdjęcie smartphonem, to zrób i prześlij na mój adres mailowy: armands@o2.pl a ja ten plik wstawię do postu... co też zrobiłem

Teraz z tym rozpoznaniem przysługuje tobie szybka ścieżka onkologiczna, czyli wystawienie Karty DiLO, skierowanie na dalszą diagnostykę i z kompletem dokumentów konsylium, na którym zostanie omówiona sytuacja i zostanie zaproponowany sposób leczenia. Chyba jest jasne, że możliwości jest kilka... operacja (klasyczna, laparoskopowa, z użyciem robota DaVinci ), radioterapia, brachyterapia.

To tak ma gorąco...

Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#26
Adam, ile masz lat?
Odpowiedz
#27
Mam 58 lat
Odpowiedz
#28
Pytałem o wiek, bo ma to znaczenia przy wyborze metody leczenia. Młodszych lepiej operować, u starszych można zastosować mniej obciążające metody walki z CaPem.
Ty już masz za sobą rezonans multiparametryczny, to w połączeniu z wynikiem biopsji (trochę minimalistycznym) już można coś planować.
Możliwe, że urolog zleci dalszą diagnostykę (scyntygrafia) ale niekoniecznie, bo PSA jest niskie.
Oczywiście możesz pójść tropem Sebastiana... czyli w kierunku refundowanej prostatektomii robotycznej.
Ale musisz wiedzieć, że zawsze polecamy doświadczonych operatorów. Akurat robot DaVinci w Szczecinie dopiero niedawno się pojawił i można uznać, że do tego wymaganego doświadczenia trochę opetatorom może brakować.

Pozdrawiam
Armands

Pozd
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#29
Bardzo dziękuję za cenne wskazówki. Nie wiem dlatego opis biopsji jest taki ubogi, ale nie mam na to większego wpływu niestety... Będę działać dalej.
Odpowiedz
#30
(07.07.2021, 20:32:17)Adam123 napisał(a): Bardzo dziękuję za cenne wskazówki. Nie wiem dlatego opis biopsji jest taki ubogi, ale nie mam na to większego wpływu niestety... Będę działać dalej.

Nie pierwszy i nie ostatni. 
Mój też był skąpy, ale operator chyba innego nie wymagał, bo przecież mógł wystąpić o ponowną opinie.
Większe znaczenie ma histopatologia pooperacyjna.

Trzymaj się. Pozdrawiam
Armands
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości