Mój mąż po biopsji
To trzeba przemyśleć.
Odpowiedz
Pacjent by chciał mieć pewność, że wybrana droga leczenia jest słuszna, a dowodem na to powinna być jednomyślność lekarzy. Tymczasem sprawa jest bardziej skomplikowana, bo - rzeczywistość jest skomplikowana.
Medycyna to nie matematyka, gdzie jedno wynika jednoznacznie z drugiego.

A teraz ad rem.
Radioterapeuta mówi, by naświetlać od razu, urolog radzi się wstrzymać.
Każdy ma swoje racje.
Pacjent, który chciałby uwzględnić obie te racje, powinien zatem NA RAZIE wstrzymać się z radioterapią, ale nie za długo, i pod pewnymi warunkami.

1. Racja radioterapeuty jest oczywista. Z jego punktu widzenia.
Jest margines dodatni. Jest oznaczalne PSA, które rośnie. Czyli są w organizmie komórki nowotworowe.
Mogą się mnożyć, a nowotwór może się rozsiewać po organizmie.
Na razie jest szansa "uchwycić" go w loży po prostacie i unicestwić. Im szybciej, tym lepiej.
Owszem, pacjent ma WZJ, ale nowoczesne metody radioterapii umożliwiają maksymalne oszczędzanie zdrowych (nienowotworowych) tkanek.

A że czasem jednak może jednak dojść do groźnego w skutkach uszkodzenia tych tkanek?
Albo że terapia w ogóle może nie pomóc, albo być niepotrzebna?
Owszem, prawa statystyki są bezwzględne.
Nigdy nie jest tak, że każda terapia zadziała, zawsze mogą pojawić się groźne skutki uboczne, nawet w przypadku zastosowania aspiryny.
Lekarz porusza się w krainie rachunku największego prawdopodobieństwa.

2. Racja urologa-chirurga-onkologa też jest  z jego punktu widzenia oczywista.
Wiedza i doświadczenie mu mówią, że ten akurat nowotwór bywa mniej groźny, niż jego agresywne leczenie.
Wie, że organizm czasem radzi sobie z intruzem, szczególnie o niewielkim stopniu złośliwości (niski Gleason).
Wie, że ten nowotwór rośnie powoli, że całe lata mogą upłynąć, zanim zaszkodzi pacjentowi.
Ma to szczególne znaczenie w przypadku pacjentów starszych.
Widział pacjentów walczących o zerowe PSA, poświęcając na to swoje zdrowie. Nawet życie. Czy warto?

Ale z tymi poglądami też można dyskutować.
Bo znów  - statystyka.
Akurat w przypadku tego konkretnego pacjenta może być inaczej.
A to pacjent ryzykuje, nie lekarz. 

Reasumując:
Poczekałabym na dwa kolejne wzrosty PSA, choćby minimalne, choćby na poziomie tysięcznych.
Żeby nie było wątpliwości, że nowotwór rośnie.
Wtedy podjąć decyzję o naświetlaniach.
Żeby w przyszłości nie wyrzucać sobie, że coś się zaniedbało.
PSA badać częściej, niż co 3 miesiące. Powiedzmy - co miesiąc.

Gdy się poinformuje Gliwice, że radioterapię musicie odłożyć na przykład do kwietnia lub maja,
na pewno spotkacie się ze zrozumieniem. Operację też musieliście odłożyć. To się po prostu zdarza.

PS. O badaniu PET przy PSA na poziomie 0,3  - innym razem.
Odpowiedz
Dziękuje Dunolka i Latarnik za rady i sugestie. 
Dzisiaj byliśmy na umówionej wizycie w CO u radioterapeuty-onkologa. Pani doktor miła, widać że doświadczona i rzeczowa. Przestudiowała historię leczenia, wyniki przed i po zabiegu no i najważniejsze: pooperacyjne PSA. Stwierdziła, że bez RT prawdopodobnie się nie obędzie, tylko pytanie kiedy najlepiej ją zrobić, mając na uwadze pacjenta z CU. Są 3 opcje:
1- zrobić 2 kolejne PSA w odstępie takim jak robiliśmy, czyli co 2 tyg (chociaż nie pochwalała tak częstego robienia wyniku) i jeśli by rosło w tym samym tempie to zdecydować się na RT w miarę szybko,
2 -zrobić kolejne PSA za miesiąc od ostatniego i robić je co miesiąc, wyczekać do momentu, aż osiągnie wartość około 0,2 i wtedy szykować się do RT, czyli może to być później, nie wiadomo kiedy,
3- robić PSA co miesiąc i jesienią (wrzesień, październik ), nawet jeśli nie osiągnie 0,2 , ale będzie rosło to wtedy zrobić RT. Zakładając że nie poszybuje bardzo szybko do góry.
Cały czas miała na względzie wzjg u mojego męża. Nam najbardziej podobała się opcja 3, ale czy będzie wykonalna, zobaczymy. Za tydzień 1 marca umówiono nam konsylium. Oczywiście wizyta w Gliwicach 8 marca jest aktualna, gdyż i tak tam zdecydujemy się na RT, ale będzie nam łatwiej podejść do tego tematu.
Może trochę za ciężko podchodzimy do naświetlań, ale cały czas dźwięczą mi w uszach słowa dr Siekiery, jak podczas operacji myślał że jelito grube mojego męża wyglądało jakby nie wygoiło się po biopsji. A to niestety były rany po zaostrzeniu wzjg. Tak więc chcielibyśmy trochę więcej czasu, jeśli oczywiście będzie taka możliwość, aby to wszystko się dobrze wygoiło. 
Tak naprawdę mąż jest zdecydowany na każdą opcję. Nawet na rozpoczęcie RT przy końcu marca, szybko, jednak szukamy najlepszego rozwiązania, bo się tak naprawdę po prostu boimy. Bardziej chyba ja. Myślę że będzie to chyba najtrudniejszy wybór w naszym życiu.
Pozdrawiam. B.
Odpowiedz
Wczoraj zrobione kolejne PSA. Wynik 0.038. Taki sam co 2 tyg temu.
Odpowiedz
Stabilizacja PSA to jest dobra wiadomość.
Zatem rzeczywiście nie ma się co śpieszyć z radioterapią, tym bardziej, że jest Gleason 3+3.

Pytanie, przy jakim poziomie PSA zdecydować się na naświetlanie.
Kiedyś takim punktem odcięcia było 0.20.
Teraz decyzję o leczeniu ratującym podejmuje się wcześniej, to znaczy wtedy, gdy tylko jest pewność, że jest potrzebne.
Liczy się dynamika wzrostu PSA.
Trzy kolejne wzrosty oznaczają tzw. wznowę biochemiczną i konieczność leczenia.
Czyli za każdym razem musi być więcej, a u was tym razem nie ma więcej.
Odpowiedz
Dunolka napisał(a):Pytanie, przy jakim poziomie PSA zdecydować się na naświetlanie.
Kiedyś takim punktem odcięcia było 0.20.

Będąc w Gliwicach u prof Majewskiego rozmawialiśmy o progu PSA 0,1. Tu prof wyznaczył granicę gdzie już trzeba koniecznie naświetlać. We Wrocławiu, jak byliśmy tydz temu u radioterapeuty mówiła pani dr o granicy 0,2. We wtorek konsylium, a 8 marca znowu jedziemy do Gliwic. Jeśli już to tam się zdecydujemy na RT. Prof Majewski chciał zobaczyć jak się będzie zachowywać PSA, jak szybko będzie rosło, lub nie. Zobaczymy co poustalamy, jednak jestem ciekawa jaki plan działania przedstawią nam w CO we Wrocławiu.
Odpowiedz
Przypuszczam, że zarówno konsylium we Wrocławiu jak i profesor w Gliwicach doradzą na razie wstrzymać  się z naświetlaniami. Na razie.

Jako że w konsylium będzie i onkolog, może doradzić pacjentowi "łagodną hormonoterapię", za jaką uchodzi
Bikalutamid. Właśnie z powodu choroby jelit.
Na niskiej dawce Bikalutamidu można funkcjonować całe lata, bez specjalnie przykrych skutków ubocznych.
Odpowiedz
Witajcie.
Piszę po chwili przerwy, ale ostatnio ogarnęła mnie jakaś niemoc i nie mogłam się na niczym skupić. Na pisaniu też. 1 marca było konsylium. Trzech lekarzy jednomyślnie postanowiło wstrzymać się z RT. Jednak jej nie wykluczono. Powiedziano, że za krótko trwa reemisja, aby przy jednak niskim PSA,( 0,038) narażać jelita na ryzyko poważnego stanu zapalnego. Napisano nam wytyczne: zgłosić się 1 czerwca na ponowne rozpatrzenie sytuacji mojego męża, zbadać PSA za 3 miesiące przed wizytą w CO, a wskaźnikiem do zastanowienia się nad potrzebą RT na być wartość PSA 0,2-0,5. Póki co żadnej hormonoterapii.
Dzisiaj z kolei byliśmy w Gliwicach u prof Majewskiego. Pokazaliśmy mu wszystkie badania, ocenę sytuacji i dalszego leczenia jaką przedstawił dr Siekiera, dokumenty z konsylium DCO, wyniki PSA. Profesor tak określił sytuację:
Czekamy i obserwujemy PSA, które badamy co miesiąc. Nie wolno czekać do wartości powyżej 0,2, u nas lampka ma się zapalić przy 0,1. Wtedy będziemy powoli szykować się do RT. Oczywiście jeśli jelita będą w reemisji. 
Zapytałam się czy w jakiś szczególny sposób odbywa się RT u pacjentów z CU. Niestety jeszcze nie ma sposobu aby skutecznie zabezpieczyć jelito przed szkodliwym działaniem promieniowania. W wypadku pacjentów, którzy jeszcze mają prostatę wstrzykuje się specjalny preparat który częściowo opłata jelito grube i je trochę odsuwa, ale i ta metoda nie jest jeszcze powszechna i nie dla każdego przypadku. 
Kolejnym moim pytaniem było ewentualne obniżenie, czy też wstrzymanie, w razie szybkiego wzrostu PSA, np. małą dawką bikalutamidu. Profesor powiedział, że jeśli mamy zamiar w najbliższej przyszłości poddać się RT, to HT z kolei zaburzy mu dokładny obraz miejsca do naświetlania. Nie wiem czy dobrze to przekazuje, ale za dużo już dziś emocji. 
Czyli czekamy, w piątek jeszcze zrobimy PSA, kolejne za miesiąc. Wizyta w DCO 1 czerwca, a prof Majewski 7 czerwca. Wtedy myślę że sytuacja będzie jaśniejsza.  
Pozdrawiam. B.
Odpowiedz
Dzisiaj zrobiliśmy PSA. Wynik do d…y - 0.052. Kurcze, opadają ręce i całe te ostatnie plany prawdopodobnie wezmą w łeb. Nie wiem już jak postąpić, aby było dobrze
Odpowiedz
Nie będę próbował Was pocieszać, bo jest wzrost. Ale jesteście na poziomie z połowy grudnia, w dalszym ciągu do 0,1 jeszcze drugie tyle. Jeśli został jakikolwiek fragment tkanki, to może produkować PSA w takich ilościach. Moja sugestia, to poczekać na kolejne badanie i albo na graniczne 0,1 wyznaczone przez prof. Majewskiego albo na stabilizację / spadek PSA. Wg mnie kierunek zmiany nie jest przesądzony, choć każdy wzrost martwi.

Pozdrawiam AParsley
Rocznik 1961
PSA przed RP 15,41 ng/ml, LRP 19/11/2014, RT 05-06/2015.
PSA od 08/2017 do teraz <0,006 ng/ml.

Moja historia
Odpowiedz
Dziękuje AParsley za sugestie. Tak zrobimy. Poczekamy, do 0,1. Nie wiem co się stało, ale mąż broni się przed RT rękami i nogami. Wcześniej tego nie miał. Wydaje mi się, że przeraża go ewentualna przeprowadzka do Gliwic na 7 tyg, no i widzę że boi się powikłań jelitowych, co w jego przypadku, po ostatnim kilkumiesięcznym zaostrzeniu jest zrozumiałe. Jedno co bardzo go przekonało, iż wybór Gliwic to najlepsza decyzja, to słowa prof. Majewskiego, że równolegle z RT będzie miał opiekę proktologia, który będzie monitorował jelito męża, aby nie dopuścić do powikłań. Mówił że postara się „przepchąć” go przez RT tak aby szczęśliwie ją dokończył. Podejście profesora jest naprawdę niesamowite, niecodzienne w tych czasach. Poczekamy, zobaczymy jak to wszystko się poukłada. Nie wiem tylko czy wytrzymamy robić rzadziej to PSA. Boję się przeoczyć tę magiczną granicę, przy której trzeba będzie działać.
Pozdrawiam. B.
Odpowiedz
PSA raz na miesiąc to jest w Waszym przypadku rozsądna częstotliwość.
Nie bardzo rozumiem dlaczego 7 tygodni w Gliwicach, może coś przeoczyłem. W moim przypadku to były 22 naświetlenia, wyłącznie w dni robocze, czyli ok 5,5 tygodnia. Może w przypadku męża prof. zastososuje większą liczbę sesji, ale o mniejszej dawce dziennej.
Koledzy, którzy mieli RT w Gliwicach, pozytywnie wypowiadali się na temat pobytu tamże.

Pozdrawiam AParsley
Rocznik 1961
PSA przed RP 15,41 ng/ml, LRP 19/11/2014, RT 05-06/2015.
PSA od 08/2017 do teraz <0,006 ng/ml.

Moja historia
Odpowiedz
AParsley, profesor mówił o 33-34 sesjach, 68-70Gy. Powiedział że potraktuje męża jak najdelikatniejszym dawkami. Jednak to wszystko jeszcze może ulec zmianie, badania przed RT będą podstawą do dalszych działań.
Odpowiedz
Standardowa dawka w tego typu radioterapii to jest 2 Gy, czasem 2,5.
Ale w przypadku tego rodzaju pacjentów pewnie zmniejsza się dzienną dawkę.
Byle tylko dawka całkowita była wystarczająca!
Poza tym w razie wystąpienia poważnych problemów terapię po prostu się przerywa.
Mąż będzie pod dobrą opieką, wypada zaufać lekarzom z Gliwic.

Jeśli o PSA chodzi, to niewykluczone jest, że został gdzieś tam kawałek zdrowej tkanki prostaty,
i wydziela "swoje" PSA. Świadczy o tym fluktuacja poziomu PSA.
Dlatego lekarze za dowód przetrwałej choroby lub wznowy po operacji uważają 3 kolejne wzrosty PSA,
czyli PSA musi cały czas rosnąć, nie fluktuować. I przerwy między badaniami muszą być wystarczająco
długie. Jasne, że zalecane 3 miesiące trudno wytrzymać, ale minimum miesiąc trzeba.
Odpowiedz
Witajcie. 
0.086. Takie PSA w piątek miał mój mąż. Zasuwa do góry i to w szybkim tempie. Trzeba będzie działać. Kurcze, miałam nadzieje że jednak pójdzie w dobrą stronę. Wygląda na to, że musimy teraz działać szybciej niż to zakładaliśmy.  Jestem tak zdołowana, że nawet nie miałam siły nic wcześniej napisać. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że do mojego męża dotarło iż przed nim dalsza walka. Myślał że operacja zakończy cały problem. A tu znowu lekarze, badania itp. Dotarło też do niego, że przed nim prawie 7 tyg naświetlań i zaczął mieć problem z ewentualną „przeprowadzką” do Gliwic, gdzie jak wiadomo, ustalaliśmy RT. Sama nie wiem co robić. W poniedziałek dzwonię do Gliwic ustalić termin. Tu we Wrocławiu też mamy termin na 1 czerwca. Na wszelki wypadek przyspieszę go trochę. Nie wiem co robić. Rozmawialiśmy o tym z mężem sporo. Jeszcze nie  podjął decyzji, ale wiem że ciężko będzie mu się zdecydować na Gliwice. No taki jest. Mówi że jak ma wyzdrowieć to wyzdrowieje. Ja się strasznie boję, chciałabym aby miał jak najlepszą opiekę i lekarzy, ale nie mogę go dodatkowo unieszczęśliwić, w jednak niełatwym dla niego momencie jego życia.
Pozdrawiam. B.
Odpowiedz
W Gliwicach mają najnowocześniejszy sprzęt i największe doświadczenie, również z pacjentami specjalnej troski.  Zawsze uważam, że należy szanować decyzję dorosłego pacjenta co do miejsca i rodzaju leczenia, ale w tym przypadku byłabym uparta.
Odpowiedz
Dunolka, też tak myślę. Nie wiem co się porobiło mężowi z tymi Gliwicami. Tym bardziej że tu we Wrocławiu mówiono nam że mamy czekać na wartość PSA 0.2-0.5. Prof Majewski już mówił o RT, nawet przy tych wartościach w marcu. Mamy niewiele czasu na podjęcie decyzji, ale postaramy się podjąć słuszną.
Odpowiedz
Witajcie. 
Jutro mój mąż rozpoczyna przygotowania do RT. We Wrocławiu. Wiem, że były inne plany, ale wszystko przemyśleliśmy i stąd ta decyzja. Jesteśmy obłożeni w razie czego lekarzami ( w związku z Wzjg ). Mąż jest teraz w reemisji więc chcemy wykorzystać ten moment. Dzisiaj zrobiliśmy PSA. Masakra. Wynik to 0,160. Czyli ostatni dzwonek, żeby się naświetlić. Jutro badania, tomografia lokalizacyjna i chyba już przymiarki. Mam nadzieję, że wszystko się uda. Zastanawia mnie tylko czy aż takie wzrosty PSA może powodować margines pooperacyjny ( 1,2 cm)? Czy zostało trochę zdrowej tkanki, która produkuje PSA, czy też trochę guza. Chyba nigdy tego się nie dowiem.   
Pozdrawiam wszystkich. B.
Odpowiedz
(16.05.2022, 19:56:53)Rednaomii napisał(a): Dzisiaj zrobiliśmy PSA. Masakra. Wynik to 0,160.

A jednak rośnie, niestety. Szlag by to trafił!
Czy to wynik "marginesu", czy czegoś jeszcze?
Tego na razie medycyna nie umie określić.
Ale moim zdaniem to tylko na lekcji matematyki możemy mieć  do czynienia z funkcją jednej zmiennej.
Czysta abstrakcja. W prawdziwym życiu czynników jest wiele, nie zawsze poznanych.

Zresztą, to już nie ma znaczenia.
Ważne, co możemy zrobić. Doświadczenie, czyli statystyka, mówi, że w sytuacji twego męża radioterapia
ratująca z dużym prawdopodobieństwem mu pomoże.
I oby tak było.

Że we Wrocławiu, a nie w Gliwicach?
To jego wybór i trzeba go uszanować.
Pewnie uważa, że promieniowanie, które ma zaszkodzić komórkom nowotworowym, jest takie samo, zarówno na Dolnym, jak i na Górnym Śląsku. A personel wszędzie jest po takich samych studiach, równie dobrze przygotowany, równie zaangażowany w pomoc pacjentowi.
I dużo w tym racji.

Będziemy trzymać kciuki.
O tym, że w przypadku twego męża trzeba szczególnie starannie przestrzegać reżimu dietetycznego podczas naświetleń, sama najlepiej wiesz.
Odpowiedz
Właśnie mąż jest teraz na badaniach obrazowych. Wcześniej odbyliśmy prawie godzinne spotkanie z lekarzem prowadzącym. „Trafił się”nam sam zastępca kierownika, bardzo przyjemny lekarz. Wszystko wyjaśnił, powiedział że przeprowadzał przez RT pacjentów z wzjg i przeprowadzi też szczęśliwie mojego męża. Zobaczymy. Póki co wrażenia nie najgorsze, biorąc pod uwagę sposób podejścia personelu medycznego do pacjenta. Mąż szczęśliwy że na RT ma w zasadzie przez ulicę. Ja jednak z tyłu głowy ciągle mam Gliwice. To jednak jego wola i myślę że gdyby miał 7 tyg być poza domem to by przyjechał z wyleczoną prostatą, ale i z depresją . Znam go dlatego nie naciskałem z miejscem naświetlań.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości