Rezonans magnetyczny - pirads5 - tata lat 57
#1
Witam, proszę o interpretację wyników rezonansu magnetycznego taty lat 57 :-( wynik przyszedł tydzień temu i jesteśmy bardzo zaniepokojeni, tata co prawda ma już jakiś czas problemy z oddawaniem moczu i przyjmuje leki oraz kontrolował zawsze te sprawy, 3 lata temu RM nic nie wykazał, teraz zrobil sobie kontrolne badanie i wszystkie poza RM wyszło dobrze tj. badanie palcem, usg, psa w normie, zastanawiam się czy leki ktore bierze mogą zafałszować wynik psa? Dostał skierowanie na biopsje ale bardzo się jej boimy, nie chcielibyśmy aby to świństwo się rozniosło:-(
Odpowiedz
#2
(08.12.2023, 18:34:36)Bibi33 napisał(a): Witam, proszę o interpretację wyników rezonansu magnetycznego taty lat 57 :-( wynik przyszedł tydzień temu i jesteśmy bardzo zaniepokojeni, tata co prawda ma już jakiś czas problemy z oddawaniem moczu i przyjmuje leki oraz kontrolował zawsze te sprawy, 3 lata temu RM nic nie wykazał, teraz zrobil sobie kontrolne badanie i wszystkie poza RM wyszło dobrze tj. badanie palcem, usg, psa w normie, zastanawiam się czy leki ktore bierze mogą zafałszować wynik psa? Dostał skierowanie na biopsje ale bardzo się jej boimy, nie chcielibyśmy aby to świństwo się rozniosło:-(

Chciałabym rowniez podpytać o namiary do specjalistów w CO Bydgoszcz, może udałoby mi się zapisać tatę na wizytę do któregoś przez Was polecanych lekarzy?
Odpowiedz
#3
Jakie leki tata bierze?

Wynik rezonansu sugeruje, że jest ognisko raka, ale to trzeba sprawdzić, czyli wykonać biopsję.
Biopsji nie ma się co bać, wszyscy forumowicze przeszli ją bez większych problemów.

Z lekarzy w Bydgoszczy nieodmiennie polecamy doktora Siekierę, ale też cały zespół w CO Bydgoszcz ma bardzo dobrą opinię.
Odpowiedz
#4
Dopytam i napiszę, niestety z tatą jest ciężko o tym wogole rozmawiać, nie przyjmuje do wiadomości ze to najprawdopodobniej rak, jest już zdecydowany na biopsje ale nie ma terminu ponieważ wizyta u specjalisty 8 stycznia, jesteśmy na etapie wypierania choroby i zapewne póki nie będzie wyników z biopsji które jednoznacznie coś stwierdzą to taki stan będzie jak teraz :-( tatą się zapiera że nie podda się operacji:-( jest slaby psychicznie i batdzo sie denerwuje kiedy probujemy poruszyc ten temat, pytanie czy ktoś na forum walczył innymi metodami leczenia niż w 1 kolejności operacja i wygrał? Eh
Odpowiedz
#5
Lek który tata przyjmuje na prostatę to adatam, czy on może zaniżać wyniki PSA?
Odpowiedz
#6
(13.12.2023, 18:29:25)Bibi33 napisał(a): Lek który tata przyjmuje na prostatę to adatam, czy on może zaniżać wyniki PSA?

Lek Adatam stosowany na łagodny przerost prostaty nie obniża w sposób sztuczny poziom PSA.

Pozdrawiam
Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#7
(13.12.2023, 21:56:53)Armands napisał(a):
(13.12.2023, 18:29:25)Bibi33 napisał(a): Lek który tata przyjmuje na prostatę to adatam, czy on może zaniżać wyniki PSA?

Lek Adatam stosowany na łagodny przerost prostaty nie obniża w sposób sztuczny poziom PSA.

Pozdrawiam
Armands

Dziękuję Ci za odpowiedź, ale proszę czy mógłbyś się odnieść w jakiś sposób do tego co wynalazł mi wujek google na temat tego leku? Załączyłam screena,

Zakladam, że lekarz ewentualnie kazalaby odstawic ten lek na jakis czas przed badaniem gdyby mial on wplyw na PSA, ale nie daje mi spokoju ten opis...


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#8
Głównym składnikiem Adatam jest tamsulosyna. Poniżej cytat z ulotki leku 

Cytat:Wybiórczy i kompetycyjny antagonista postsynaptycznych receptorów adrenergicznych typu α1. Tamsulosyna powoduje rozkurcz mięśni gładkich gruczołu krokowego i cewki moczowej, dzięki czemu zwiększa maksymalny wypływ moczu. Zmniejsza utrudnienia przepływu moczu i ułatwia wypróżnianie. Zmniejszenie objawów związanych z napełnieniem pęcherza i oddawaniem moczu utrzymuje się w trakcie długotrwałej terapii.
 
My zawsze zwracamy uwagę na działanie finasterydu, który jest składnikiem wieku innych leków stosowanych w leczeniu przerostu gruczołu krokowego, a który to składnik może sztucznie obniżać poziom PSA nawet o 50%.
Ale finasteryd ma działanie na testosteron, a dokładniej to jak w ulotce:
Cytat:Finasteryd jest inhibitorem enzymu 5-alfa-reduktazu testosteronu typu II. Enzym ten odpowiedzialny jest za przemianę testosteronu do silniej działającego androgenu – dihydrotestosteronu. Blokowanie tego enzymu powoduje zahamowanie tej reakcji. Blokowanie enzymu polega na tworzeniu stabilnego kompleksu finasteryd-enzym, odwracalność tego kompleksu jest powolne – okres półtrwania wynosi ok. 30 dni.

To tak w uzupełnieniu mojego poprzedniego postu

Pozdrawiam
Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#9
(14.12.2023, 20:35:05)Armands napisał(a): Głównym składnikiem Adatam jest tamsulosyna. Poniżej cytat z ulotki leku 

Cytat:Wybiórczy i kompetycyjny antagonista postsynaptycznych receptorów adrenergicznych typu α1. Tamsulosyna powoduje rozkurcz mięśni gładkich gruczołu krokowego i cewki moczowej, dzięki czemu zwiększa maksymalny wypływ moczu. Zmniejsza utrudnienia przepływu moczu i ułatwia wypróżnianie. Zmniejszenie objawów związanych z napełnieniem pęcherza i oddawaniem moczu utrzymuje się w trakcie długotrwałej terapii.
 
My zawsze zwracamy uwagę na działanie finasterydu, który jest składnikiem wieku innych leków stosowanych w leczeniu przerostu gruczołu krokowego, a który to składnik może sztucznie obniżać poziom PSA nawet o 50%.
Ale finasteryd ma działanie na testosteron, a dokładniej to jak w ulotce:
Cytat:Finasteryd jest inhibitorem enzymu 5-alfa-reduktazu testosteronu typu II. Enzym ten odpowiedzialny jest za przemianę testosteronu do silniej działającego androgenu – dihydrotestosteronu. Blokowanie tego enzymu powoduje zahamowanie tej reakcji. Blokowanie enzymu polega na tworzeniu stabilnego kompleksu finasteryd-enzym, odwracalność tego kompleksu jest powolne – okres półtrwania wynosi ok. 30 dni.

To tak w uzupełnieniu mojego poprzedniego postu

Pozdrawiam
Armands

Co można wyczytać z tych badań PSA? PSA niby w normie ale martwi mnie ten wynik nieznacznie powyżej 25% to raczej nie jest optymistyczny wynik prawda


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#10
Witaj Bibi,

to niski %%% wolnego PSA jest bardziej niepokojący i może świadczyć o rozwijającym się nowotworze.

Pozdrawiam AParsley
Rocznik 1961
PSA przed RP 15,41 ng/ml, LRP 19/11/2014, RT 05-06/2015.
PSA od 08/2017 do teraz <0,006 ng/ml.

Moja historia
Odpowiedz
#11
Jak interpretować PSAD?
Po wykonaniu kolejnego rezonansu tym razem bez kontrastu oznaczono PSAD na poziomie 0,048, PSA ciągle tyle samo tj. 3,5 ng/ml , obj, 71 ml,
przy tym rezonansie bez kontrastu lekarz ocenił zmianę na pirads3,

Opisy obydwu badań różnią się i nie wiemy dlaczego, oczywiście będzie konsultacja z lekarzem ale może to wynikać z tego że jeden rezonans był wykonany z kontrastem a drugi bez?
Odpowiedz
#12
Witam forumowiczów po przerwie, dostaliśmy wyniki biopsji więc mogę uaktualnić nieco wątek:

1 rezonans na NFZ oceniony na pi rads5 (jedna zmiana), tata zdecydował się na ponowny rezonans tym razem prywatnie w quadi w Piasecznie, tam lekarz który robił rezonans stwierdził dwie zmiany plus kilka drobnych, ocena w skali pi rads 3,
Tata poddał się biopsji fuzyjnej w quadii, pobrano 16 wycinków, biopsja nie wykazała raka złośliwego z czego się tak ogromnie cieszymy, stwierdzono że jedna zmiana z tych małych może się uzłośliwić... (byla najbardziej podejrzana po wstępnych badaniach, ale ostatecznie nic nie wyszlo na szczęście) jest to dla nas bardzo pozytywne zaskoczenie ponieważ wyniki MRI były dołujące i ponad 3 miesiące ten temat siedział nam mocno w głowach
Odpowiedz
#13
zadowolenie, uśmiech 
Na razie jest OK, i bardzo dobrze!
Ala sami wiecie, że trzeba trzymać rękę na pulsie, czyli zachować "czekistowską czujność".
Badać PSA co pół roku, w razie nagłego wzrostu - szybko do lekarza.
Cieszymy się z wami  zadowolenie, uśmiech .
Odpowiedz
#14
Tak Dunolka wiemy, że to może być również tykająca bomba, dlatego cieszymy się na dzień dzisiejszy ale z tyłu głowy"w tle" temat zawsze będzie, PSA póki co jak pokazywały wcześniejsze badania jest na stałym poziomie 3,5 ale będziemy trzymać rękę na pulsie, zarówno PSA jak i kontrolne MRI zagoszczą już w życiu taty na stałe, nawet jeśli trzeba będzie robić je na własną rękę,

życzę wszystkim pomyślnych wyników i zdrowia, to bardzo cenne forum i robicie niezwykłą robotę, my co prawda korzystaliśmy z prywatnej praktyki (tata ma jakieś swoje przekonania, że jak zapłaci to będzie dokładniej itp choć ja nie powielam tego zdania no, ale nie wytłumaczysz) to napewno dla wielu innych jesteście drogowskazem, oby jak najmniej z Panów musiało korzystać z tych cennych rad zadowolenie, uśmiech pozdrawiam
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości