Mutacje genowe - gdzie badanie wycinków?
#1
Witam,
poprosiłbym o info gdzie są robione badania mutacji genowych wycinków histopatologicznych.
Jak ktoś zna przybliżone koszty, to też bym poprosił.
Jeżeli powielam wątek, to proszę adminów o przeniesienie we właściwe miejsce.
AGW
Odpowiedz
#2
Andrzej, czy tobie chodzi o badanie w kierunku mutacji w genach BRCA1/2?
O ile pamiętam, to takie badania wykonuje między innymi Synevo, a koszt to ok. 350 złotych.

Pozdrawiam
Armands
Odpowiedz
#3
Tym problemem dokładnie zajmuje się prof. Lubiński z Akademii Medycznej w Szczecinie.
Skontaktuj się z nim.
Dla niektórych pacjentów ważny jest genotyp nowotworu, gdyż niektóre zaawansowane terapie  mogą od tego zależeć.
Odpowiedz
#4
Witaj,
Piszę bo wraz z moimi pooperacyjnymi wynikami hist-pat dołączone było pismo/skierowanie od tego profesora do Onkologicznej Poradni Genetycznej Zakłedu Genetyki i Patomorfologii PUM w Szczecinie, kieruje on tą jednostką i tam też były wykonane moje wyniki, wybieram się tam w przyszłym tygodniu, dzwoniłem tam wcześniej o cel badań, i jest tak jak pisze Dunolka, badania mają określić, jakie leczenie , jeśli ewentualnie będzie konieczne, byłoby najbardziej skuteczne oraz czy występuje ryzyko nowotworu w mojej rodzinie.
Paweł
Odpowiedz
#5
Spróbuję doprecyzować o co mi chodzi.
Język naukowy / medyczny to raczej nie będzie.
Badanie genetyczne nie tylko w zakresie BRC, ale również w zakresie z załącznika.
I nie badanie z krwi.
Z tego co zapamiętałem z wykładu, badanie powinno być zrobione z próbek biopsyjnych lub
szczątków pooperacyjnych, bo to pozwala na dokładniejsze przewidzenie możliwych linii
mutacji raka ( z komórek pierwotnych ). Przy hormonoterapii przed operacją ( tak jak u mnie )
nawet lepsze są próbki z biopsji, bo pooperacyjne już są hormonami trochę zdegenerowane.
I tak, jeżeli dobrze pamiętam, prawdopodobieństwo właściwego wykrycia mutacji genowych
w próbkach po czasie od pobrania jest:
do roku - 90%
do trzech lat - 70%
do pięciu lat - 50%
przy 10 latach - 10 % czyli żadne.
U mnie jest to już prawie 4 lata, czyli czas goni, a w biopsji pobrano tylko 6 próbek- mało materiału.
Na szczęście ( ha,ha ) w każdej jest full raka.
Dlatego laboratorium musi być DOBRE.
Znając genetykę raka można lepiej dobrać w odpowiednim czasie sposób leczenia. W tej chwili nie
jest to u mnie konieczne, ale jak jeszcze będę czekał to za chwilę będzie można bloczki wrzucić do kompostu.
TAK WIĘC : ktokolwiek słyszał, ktokolwiek wie, ktokolwiek znajdzie info - to proszę o pomoc.

Taa... jeszcze załącznik zadowolenie, uśmiech
AGW

(09.02.2024, 12:37:13)Paweł Sz. napisał(a): Witaj,
Piszę bo wraz z moimi pooperacyjnymi wynikami hist-pat dołączone było pismo/skierowanie od tego profesora do Onkologicznej Poradni Genetycznej Zakłedu Genetyki i Patomorfologii PUM w Szczecinie, kieruje on tą jednostką i tam też były wykonane moje wyniki, wybieram się tam w przyszłym tygodniu, dzwoniłem tam wcześniej o cel badań, i jest tak jak pisze Dunolka, badania mają określić, jakie leczenie , jeśli ewentualnie będzie konieczne, byłoby najbardziej skuteczne oraz czy występuje ryzyko nowotworu w mojej rodzinie.
Paweł

Cześć,
Jeżeli będziesz w Szczecinie, prosiłbym Cię o dowiedzenie się czy mogą zrobić badania w zakresie tego załącznika oraz
jaka jest procedura, Czy  mam mieć jakieś skierowanie, czy zrobić to prywatnie i jak dostarczyć bloczki.
Moje są w ALABIE i wiem że na moje oświadczenie mogą je przesłać pod wskazany adres.
Z góry dziękuję.
AGW


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#6
Cześć,
Oczywiscie zapytam, mieszkam w Szczecinie więc to żaden problem, na tym piśmie była informacja żeby zgłosić się ze skierowaniem od lekarza rodzinnego (kod 1212), mam juz skierowanie i wybieram się tam w środę.

Paweł

korekta: "w tym piśmie " oczywiście a nie "na tym piśmie", jak widać krótko po przebudzeniu, przed pierwszą kawą nie powinienem siadać do klawiatury bo wychodzę na ćwierćanalfabetę
Odpowiedz
#7
Jestem po.
Przy okazji pokazałem zdjęcie z zakresem badań w Twojej sprawie.
Poinformowano mnie, że wykonują te badania.
Profesor, bardzo sympatyczna osoba, przekazał mi abyś uzyskał skierowanie od rodzinnego, a najlepiej żebyś sam zadzwonił.
Jest to nr tel. komórkowego więc przesyłam go na PW.

Paweł

Kod na skierowaniu 1212.
Odpowiedz
#8
U nas takie badanie zlecił lekarz prowadzący, musieliśmy dostarczyć bloczki na oddział i oni wysyłali to dalej do badania wiem że do 6 tygodni czeka się na wynik. Warto zapytać swojego onkologa on może zlecić to badanie.
Odpowiedz
#9
Witam forum.
Dziękuję za pomoc skorzystałem. Nie mnie kwalifikować w rankingu pracownie genetyczne, ale za
Szczecinem przemawia osoba profesora Jana Lubińskiego, który wie co robi, prowadził badania
przesiewowe w Polsce, w tym w Łodzi. Z badań tych korzystała już moja rodzina.
Z rozmowy z p.Lubińskim wynikło, że każdy z GL wysokiego ryzyka powinien być kierowany do
poradni onkologiczno-genetycznej z automatu, niestety system nie działa.
Wobec tego info dla potrzebujących :
CENTRUM NOWYCH TECHNOLOGII MEDYCZNYCH
Szczecin ul. Unii Lubelskiej 1, budynek H, 3 piętro - a rejestracja do przychodni - parter.
Badania są bezpłatne, niezbędne jest skierowanie od każdego lekarza który może wystawić, np.
rodzinny, urolog onkolog itd.. Kod resortowy skierowania 1212 czyli skierowanie do poradni
genetyczno-onkologicznej.
W celu umówienia się na wizytę/konsultację ( ze skierowaniem ) można zadzwonić, nie napiszę
tutaj nr telefonu bo w czasie rozmów ( kiedy informowałem o malutkim spóźnieniu ) wyświetlały
mi się dwa numery i nie wiem który jest prywatny a który sekretariatu, ale jak ktoś potrzebuje to
proszę na priva. Przekażę też te numery administratorom.
AGW
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości