Sebek - diagnoza raka u 42 latka
#21
Moze ktos poleci jaki rezonans w szczecinie? Duże są koszta? Bo na NFZ pewnie nie ma szans
Odpowiedz
#22
Przecież lekarz dał ci skierowanie na rezonans, tak?
Czy to był lekarz prywatny i  d o r a d z i ł  rezonans?
Jeśli to drugie, to szybko idź do państwowego urologa, wtedy wszystko będzie na fundusz.

Prywatnie rezonans miednicy kosztuje ok. 700 PLN.
Odpowiedz
#23
(18.12.2020, 00:12:34)Dunolka napisał(a): Przecież lekarz dał ci skierowanie na rezonans, tak?
Czy to był lekarz prywatny i  d o r a d z i ł  rezonans?
Jeśli to drugie, to szybko idź do państwowego urologa, wtedy wszystko będzie na fundusz.

Prywatnie rezonans miednicy kosztuje ok. 700 PLN.

Tak lekarz prywatny, skierowanie mam a w sumie to już nie wiem co mi dał, zobacze w domu bo dzisiaj u lekarza nie wiele pamiętam jak usłyszałem rak prostaty, ale cos czuje ze skierowanie nie na nfz
Odpowiedz
#24
To się upewnij.
Jeśli to nie jest na fundusz, to szybko jutro do lekarz rodzinnej i od razu bierz kartę DILO.
Ma dać od reki.
Z tym od razu do Centrum Onkologii. W ciągu kilku, kilkunastu dni zacznie się diagnozowanie.
Wszystko w jednym miejscu, bez biegania, bez szukania.
Odpowiedz
#25
Ok chyba tak zrobię.
Odpowiedz
#26
Powiedz koniecznie pani doktor o tej "twardej" - wg słów urologa - prostacie.
To, plus podwyższone PSA, i za niskie "wolne" , powinny być podstawa do DILO.
(To na wypadek, gdyby marudziła).
Odpowiedz
#27
(18.12.2020, 00:54:20)Dunolka napisał(a): Powiedz koniecznie pani doktor o tej "twardej" - wg słów urologa - prostacie.
To, plus podwyższone PSA, i za niskie "wolne" , powinny być podstawa do DILO.
(To na wypadek, gdyby marudziła).

Dziękuje Bardzo, fajnie że jest takie forum bo samemu się w tym połapać , szczególnie jak sie słyszy taką odpowiedż jak ja dzisiaj. Załamałem się , nie powiem że nie. Ale to chyba normalna reakcja.
Odpowiedz
#28
Jeszcze tak  - na wszelki wypadek  - napiszę ci, żeby nie robić rezonansu bezpośrednio po zabiegach w okolicach prostaty, np. biopsja, albo nacinanie czyraka, czyli cokolwiek, co skutkuje krwiakami.
Wtedy rezonans w tych krwiakach "widzi" ciemne plamy, co myli z nowotworem.
Wszystkie te zaawansowane technologie są pożyteczne pod warunkiem, że człowiek potrafi je odpowiednio odczytać i zinterpretować.
Odpowiedz
#29
Dziękuje za Pomoc ,Rade Dunolka
Odpowiedz
#30
Witam. Dzisiaj byłem w przychodnii w celu założenia karty dilo. Rodzinna powiedziała że nie będzie z tym problemu ale na początek żebym poszedł do urologa w przychodnii. Udałem się do  niego i mówie a on nie ma problemu ale zapraszam na łóżko i palec a potem chyba usg podbrzusza. Zdiagnozował guza na prawym płacie i dał skierowanie na rezonans , biopsje. Drugiurolog prywatny wcześniej stwierdził zgrubienie prostaty. Udałem się do niego i dał mi jeszcze skierowanie na rezonans kości czy jakoś tak. Później udałem się do chirurga i to co uważałem za czyrak okazał się przetoką, jutro ma dać znać kiedy do szpitala na usunięcie jej. Później zrobie rezonans ,biopsje,i te prześwietlenie kości czy jak to się tam nazywa.
Odpowiedz
#31
Sebek,

tak jak pisała Dunolka - najpierw zrób badania obrazowe typu rezonans - obraz po usunięciu przetoki będzie zafałszowany przez kilka tygodni, do momentu wygojenia.

Pozdrawiam AParsley
Rocznik 1961
PSA przed RP 15,41 ng/ml, LRP 19/11/2014, RT 05-06/2015.
PSA od 08/2017 do teraz <0,006 ng/ml.

Moja historia
Odpowiedz
#32
Sebek, sam widzisz co jest warta dobra diagnostyka. "Boski palec" urologa może wyczuwać zwapnienie, ale też zmianę typu guz. Co to faktycznie jest... okaże się po dalszych badaniach.
Tak jak radzą inni forumowicze kolejność badań to:
1. rezonans... najlepiej jeszcze przed zabiegiem dotyczącym przetoki.
2. biopsja prostaty
3. scyntygrafia (to badanie kości może odbyć się w każdym momencie).

pozdrawiam
A.
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#33
Scyntygrafia to teraz badanie - standard, ma na celu wykluczenie ewentualnych przerzutów do kości.
Przy takim PSA, jak twoje, prawdopodobieństwo takich przerzutów jest rzędu ułamka procenta, ale zrobić trzeba.

Badanie polega na tym, że pacjentowi wstrzykuje się specjalny radioznacznik, pacjent czeka jakiś czas, aż się ten radioznacznik rozejdzie po wszystkich kościach. Ma on taką właściwość, że gromadzi się w miejscach w jakiś sposób
uszkodzonych", albo przez uraz, albo przez zwyrodnienie, albo przez nowotwór.
Potem robi się zdjęcie całego kośćca, na którym widać, gdzie się ten radioznacznik w sposób "wzmożony" gromadzi.
Te miejsca są podejrzane.
Na zwyrodnienia kości jesteś jeszcze za młody, ale może miałeś w przeszłości jakieś urazy, stłuczenia, złamania ?
Jeśli tak, to poinformuj o tym lekarza, robiącego badanie.

Scyntygrafia ma jedną niemiłą cechę  - otóż ten radioznacznik przez jakiś czas promieniuje, dopóki organizm go nie wydali (drogą przez pęcherz).
Trwa to około dwóch dni.
Zatem w tym czasie trzeba unikać kontaktu z osobami, którym to promieniowanie mogłoby zaszkodzić, czyli unikać dzieci, kobiet w ciąży, i w ogóle kobiet w wieku rozrodczym (bo mogą w przyszłości być w ciąży).
Na komórki rozrodcze mężczyzn to promieniowanie niszcząco nie wpływa, bo plemniki są produkowane na bieżąco, zawsze są nowe. Ale kobieta rodzi się ze wszystkimi swoimi jajeczkami, i trzeba o nie dbać.

Najlepiej te dwa dni spędzić gdzieś w samotności, albo z jakimiś seniorami, którym już nic nie zaszkodzi.
I nie należy sikać byle gdzie, np. na trawę.
Tylko do sedesu i dwa razy spuścić wodę.
Odpowiedz
#34
Dziękuje Wszysykim za rade, ale właśnie . Rezonans najchętniej bym zrobił po usunięciu przetoki. Czy lepiej nie czekać i wykonać rezonans przed zabiegiem chirurgicznym? Naprawdę nie wiem.Czy coś to zmieni jak zrobię go teraz gdzie mam tą przetoke.
Odpowiedz
#35
Ha, czyli problem jest następujący:
jak rozmieścić na osi czasu dwa badania i zabieg chirurgiczny, czyli
rezonans, biopsja i chirurgiczne pozbycie się przetoki.

Problem w tym, że rezonans musi  być przed biopsją i albo przed zabiegiem chirurgicznym, albo kilka tygodni po,
by krwiaki nie zaburzyły obrazu.

(Jest jeszcze scyntygrafia, ale to badanie można zrobić w każdym czasie, niezależnie od pozostałych).

Ale jest jeszcze jeden problem:
zabieg chirurgiczny nie może być odłożony na po biopsji, ani nie można go zrobić krótko przed biopsją,
z tego prostego względu, że tam jest stan zapalny (ropa) i w tej sytuacji żaden lekarz nie zrobi biopsji,
bo naraziłby pacjenta na sepsę.
Sama biopsja jest ryzykiem, robi się ją pod osłoną antybiotyku.

Wyjście więc jest jedno:
jak najszybciej zrobić zabieg usunięcia przetoki, szybko się wygoić.
Wtedy ustalić termin rezonansu, pewnie dopiero po kilku tygodniach  - lekarz powinien poinstruować pacjenta,
kiedy będzie to możliwe.
A biopsja od razu po otrzymaniu wyniku rezonansu.

Czyli zadanie na teraz - szybko do szpitala na zabieg.
O resztę będziesz martwił się potem.
Odpowiedz
#36
Dziękuje Dunolka .
Odpowiedz
#37
Cześć od tygodnia piecze mnie cewka i końcówka penisa, żołedz? Brałem7 dni furaginhm, dodam piecze cały czas nie tylko w oddawaniu moczu. Żołędż przepraszam ze to tak nazywam ale zmienił barwe! Ma jakieś białe pqski sznyty
Odpowiedz
#38
Troszke przechodzi ale zycie na chwilke, mo*e to przerzuty?
Wszystjo , znaczy bóle zqczeły sie po badanich palec itp
Odpowiedz
#39
Sebek, bardzo prawdopodobne, że 'palec urologa" wpakował się  w okolice ropnego stanu zapalnego,
i ten stan zapalny rozszerza się.
Szybko do chirurga!
Kiedy masz iść do szpitala w związku z tą przetoką?

Furaginę masz od lekarza?
Pamiętaj, że gdy stosujesz leki moczopędne, jak furagina, to trzeba uzupełnić elektrolity, bo pozbywasz się
wtedy ważnych minerałów.

Zatem zanim trafisz do lekarza - a powinieneś szybko  - bierz to, co na pewno nie zaszkodzi,
czyli Urosept, pij herbatę żurawinową, stosuj elektrolity (bez recepty, lek w saszetkach, do rozpuszczenia w wodzie)
a żołądź myj w roztworze rumianku i smaruj maścią/kremem Clotrimazol.

Clotrimazol to jest lek przeciw grzybicy. Niewykluczone, że po długiej antybiotykoterapii i leczeniu furaginą rozwinęła się grzybica. Wtedy Clotrimazol szybko pomaga. Tak nam kiedyś wytłumaczyła pani w aptece.
Jakby co, to nie zaszkodzi.

PS. Spoko, to nie przerzuty.
Odpowiedz
#40
Sebek... spokojnie. To nie przerzuty. Bardziej to przypomina grzybicę penisa. Bywa, że pojawia się jako efekt antybiotykoterapii, a ty chyba antybiotyk przyjmowałeś w związku z ropną przetoką (chyba dostałeś antybiotyk?)
Oczywiście to tylko moje przypuszczenia, to lekarz POZ, czy dermatolog powinien zobaczyć i zdiagnozować.
Kiedyś przez taki problem przechodziłem i dopiero pani dermatolog skutecznie pomógła.

Nie ma innego wyjścia... trzeba udać się do lekarza i to jak najszybciej.

Pozdrawiam
Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości