Sebek - diagnoza raka u 42 latka
O ile spotkam operatora to spytam. Okazało się że w szpitalu w poradni gdzie mam sie udać po 6tyg terminy są na styczeń. Prof Słojewski przyjmuje jedynie prywatnie i chyba będe musiał iść do niego lub szukać innej przychodni .
Odpowiedz
Dzień dobry, oznaczyłem dzisiaj PSA , troche wcześniej bo dzisiaj jest 23 dzień po operacji wynik to 
0,067
Odpowiedz
Ej, wy młodzi, w gorącej wodzie kąpani!
A nie mówiliśmy, że PSA bada się najwcześniej 4-6 tygodni po operacji!
3 tygodnie to za mało.

Skąd wziął się ten wynik?
Po udanej prostatektomii PSA zmniejsza się o połowę średnio co 3,5 dnia.

Twój poziom PSA przed operacją to 4,6.
(Wynik z kwietnia, bezpośrednio przed operacją mogło być już więcej).

Czyli po upływie 3 i pół dnia było 2,30, po kolejnych 3,5  - 1,15. (Bo tydzień to 7 dni).
Taki był poziom po pierwszym tygodniu po operacji.
Drugi tydzień to najpierw 0,57, a potem 0,28.
Trzeci tydzień  - 0,14 i 0,07.
I wszystko jasne.
Odpowiedz
Wiem że trochę za szybko,w środe będzie czwarty tydzień po operacji i może jeszcze raz sprawdze PSA.Ogólnie czuje się dobrze.Seks  wrócił po 10 dniach od operacji. Przeciekam (kropelki) trochę podczas wysiłku, gwałtownego wstania czy np. kichnięcia o ile nie zacisne zwieraczy. Nie jest źle i nosze wkładki.
Odpowiedz
Znalazłem filmik w sieci prostatektomia da vinci, jakby ktoś miał ochote obejrzeć
https://youtu.be/oL1zXvCuGnY
Odpowiedz
(04.07.2021, 19:50:53)Sebek78 napisał(a): Znalazłem filmik w sieci prostatektomia da vinci, jakby ktoś miał ochote obejrzeć
https://youtu.be/oL1zXvCuGnY

Bardzo fajna animacja, która nie tylko pokazuje przebieg operacji z użyciem robota, ale anatomiczne szczegóły pola działania. 
Sam widzisz, jakiej prezycji wymaga zabieg usunięcia prostaty z oszczędzaniem wiązek nerwowo naczyniowych.

Dzięki za link.

Pozdrawiam
Armands
Odpowiedz
(02.07.2021, 19:12:46)Sebek78 napisał(a): Wiem że trochę za szybko,w środe będzie czwarty tydzień po operacji i może jeszcze raz sprawdze PSA. Ogólnie czuje się dobrze. Seks  wrócił po 10 dniach od operacji. Przeciekam (kropelki) trochę podczas wysiłku, gwałtownego wstania czy np. kichnięcia o ile nie zacisne zwieraczy.  Nie jest źle i nosze wkładki.

Sebek,

Dobrze że wszystko tak szybko się goi. Ale wykaż się odrobiną cierpliwości - masz szwy wewnątrz, rany muszą się zagoić, to wszystko wymaga czasu.

Pozdrawiam AParsley
Rocznik 1961
PSA przed RP 15,41 ng/ml, LRP 19/11/2014, RT 05-06/2015.
PSA od 08/2017 do teraz <0,006 ng/ml.

Moja historia
Odpowiedz
Dzień dobry .Dzisiaj mija czwarty tydzień od operacji  więc oznaczyłem PSA wynik to
0,030
Odpowiedz
Poczekajmy kolejne dwa tygodnie i wtedy zobaczymy co wyjdzie.
W części publikacji połowiczny rozpad PSA datuje się na 2-3 dni, ----> http://onkologia.cm-uj.krakow.pl/cm/uplo...KULTET.pdf
Dunolka wspomniała nawet o 3,5 dnia. 
Możliwe, że to indywidualna cecha człowieka i ten proces może się różnić.
Dlatego większość urologów sztywno trzyma się tych sześciu tygodni i takich wyników wymaga.

Wiem, że się niecierpliwisz, ale swoje trzeba odczekać.

pozdrawiam
Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
No tak ,troche  mi się pomyliło.Myślałem  że PSA mam zrobić po 4 tygodniach.Spojrzałem w  zalecenia histopatologi i jak byk jest że po sześciu.
Odpowiedz
Aż zaczęłam szukać w necie norm tego okresu półtrwania PSA we krwi po operacji.
Niektóre źródła podają 2-3 dni, inne 3-4 dni.
Czyli to jednak sprawa indywidualna.
Tak czy owak  - wszędzie chyba występuje owe 6 tygodni, jako minimalny okres po operacji,
kiedy warto zbadać PSA.

U Sebka porównujemy poprzedni poziom  - 0,067, i kolejny, po 5 dniach  - 0,030.
Spadek ponad dwukrotny, czyli OK.
Jeśli Sebek będzie badał PSA co tydzień  - dostarczy nam ciekawych informacji.
Najważniejsze  - by PSA spadało.
Odpowiedz
W kolejnym artykule czytam, że okres półtrwania PSA we krwi wynosi od 2,5  do 3,2 dnia.
Teraz u Sebka najważniejsze jest, by PSA dalej spadało i po tych przepisowych 6 tygodniach
dobrnęło do trzeciego miejsca po przecinku.
OBY!
A potem niech dalej spada.

Pamiętamy, że PSA po operacji może trochę fluktuować.
Ważne, by nie rosło systematycznie.
Odpowiedz
Dziękuje Dunolka.
Odpowiedz
Dzień dobry dzisiaj oznaczyłem PSA . Od operacji mineło 6 tygodni bez jednego dnia.Wynik <0, 006 ng/ml


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
(20.07.2021, 13:15:38)Sebek78 napisał(a): Dzień dobry dzisiaj oznaczyłem PSA . Od operacji mineło 6 tygodni bez jednego dnia.Wynik    <0, 006 ng/ml

Sam widzisz, że cierpliwość popłaca zadowolenie, uśmiech

Wynik piękny i niech taki zostanie przez dalsze lata. 
Gratuluję i trzymam kciuki, abyś całkiem wrócił do pełnej sprawności.
Pozdrawiam
Armands
Odpowiedz
Gratuluję!!! Oby tak zostało na zawsze.
Odpowiedz
No Seba, na najbliższym Zjeździe (chyba we wrześniu?) stawiasz szampana!!!
zadowolenie, uśmiech zadowolenie, uśmiech zadowolenie, uśmiech
Odpowiedz
Dunolka , bardzo chętnie zadowolenie, uśmiech
Odpowiedz
Dzień dobry, mija drugi miesiąc od operacji która odbyła się 9go czerwca. Postanowiłem oznaczyć PSA ,  wynik to 0,006.
Odpowiedz
A dokładnie <0, 006 ng/ml      wart.ref.  0,006- 4,000
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości