PROSZĘ O INTERPRETACJĘ
#21
Krzysztof, witaj ponownie na forum.
Prosząc o komentarz dotyczący dalszego leczenia widzę, że sam oceniasz, że to nie była RADYKALNA prostatektomia.
Niestety tak to trzeba ocenić.
Gleason pooperacyjny wyższy od tego z biopsji, ale to się często zdarza, ale zasadniczym problemem są cięcia boczne w obrębie nacieku. Odnosi się to do obu płatów. Już w badaniach obrazowych i biopsji wyglądało, że komórki rakowe są utkane w całości gruczołu z możliwością naciekania poza torebkę gruczołu. To się potwierdziło w ocenie histopatologicznej.
Występuje też neuroinwazja, co też trzeba traktować jako zagrożenie.
Kolejnym negatywnym elementem jest mała ilość wyciętych i zbadanych węzłów chłonnych. Dokument wspomina o trzech węzłach, na szczęście czystych, a we wcześniejszym punkcie II o nieokreślonej ilości węzłów. Jeśli usunięto conajmniej 12-16 węzłów chłonnych miednicy mniejszej w spływie chłonki w najbliższej okolicy prostaty, to dobrze. Jeśli ilość ich faktycznie jest mniejszą, to również źle to rokuje na przyszłość.
Myślę, że bez dalszego leczenia się nie obejdzie. Ale to nastąpi za jakiś czas. Czas potrzebny na zagojenie loży po prostacie, nabranie sił, poradzenie sobie z nietrzymaniem moczu, itd.
Chciałbym napisać coś optymistycznego i w wypadku takiego wyniku zawsze przychodzi do głowy argument, że operacja pozwoliła pozbyć się większości guza. Oby jak najwięcej. Zawsze to coś!
A jak się ty się czujesz po operacji? Jesteś zacewnikowany, czy już nie? Jak z twoją szczelnością? Rana już zagojona, zastrzyki przeciwzakrzepowe jeszcze stosujesz?
Kiedy masz zbadać PSA?

Przykro mi Krzysztof, że czeka ciebie ciąg dalszy. Ale to zawsze szansa załatwić gada w drugim podejściu.
Tego tobie życzę.

Pozdrawiam
Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#22
Dzięki Armands,
za fachową interpretację. Tak przeczuwałem po lekturze wyniku, ale będę walczył dalej z gadem.

Czuję się dobrze za tydzień wracam do pracy.
Operacja była 29.09.2021.Cewnikowany byłem w tydzień po wyjściu ze szpitala.
Co do szczelności w nocy nie ma problemów, w dzień się zdarza w niektórych sytuacjach ale pracuję nad tym.
Rana prawie zagojona ta największa ( było laparoskopowo ) pozostałe cztery prawie niewidoczne.
Dzisiaj ostatni zastrzyk przeciwzakrzepowy.
Wczoraj na szybko odpisał mi na wynik badania histo lekarz prowadzący cytat:

"Witam,

niestety prawdopodobnie uzupełniająca RTG - terapia.
Ważne jaki będzie wyjściowo poziom PSA po 5 tyg. od zabiegu"

TO TAK W WIELKIM SKRÓCIE.

Pozdrawiam wszystkich
Odpowiedz
#23
Krzysztof, mnie ciekawi jedno - czy te marginesy dodatnie to są w tych miejscach, gdzie nowotwór przekracza torebkę
prostaty, tzn. czy chirurg starał się wyciąć całą prostatę z pewnym marginesem, ale ponieważ nowotwór "wyszedł" z prostaty, przekroczył torebkę, to znalazł się właśnie w tym marginesie?
Możesz o to spytać chirurga?

Ten lekarz też mówi, że ważne będzie PSA kilka tygodni po zabiegu.
Czyli zakłada możliwość, że albo może to być tzw. margines rzekomy, albo po prostu komórki nowotworowe mogą
być tak nieliczne, że organizm sobie z nimi poradzi.
Czyli - podobnie jak u Azji  - radioterapia uzupełniająca jest bardzo prawdopodobna, ale niekoniecznie pewna.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości