Biopsja - jakie są możliwości wyboru metody...
#1
Dzień dobry! U mojego taty wykryto raka prostaty. Zostało zlecone badanie biopsji - i teraz moje pytanie - jaka biopsja jest najlepsza lub która z rodzajów biopsji najlepiej wykonać. 

Pozdrawiam
Odpowiedz
#2
Witaj, Anku!

Tacie zlecono biopsję prostaty, tak?
Przede wszystkim  - skoro nie ma jeszcze wyników biopsji, to nie mówimy jeszcze o raku prostaty,
tylko o prawdopodobieństwie raka.

Pytasz, jaka biopsja, mając pewnie na myśli, czy "zwykła", standardowa, jaką proponuje NFZ,
czy saturacyjna, albo nawet pro forma.

Wszystko zależy od warunków wstępnych, to znaczy, jakie jest PSA, jaki wynik badania per rectum,
czy coś już widać w badaniach obrazowych.

Biopsja saturacyjna to więcej wkłuć, czyli większe prawdopodobieństwo nieprzegapienia ewentualnych małych
ognisk raka w prostacie.  Czasem wystarczy "zwykła" biopsja, z mniejszą liczbą strzałów igły biopsyjnej.

Biopsja pro forma jest przy wielkim, ewidentnym raku. To są tylko dwa strzały, żeby sprawdzić Gleasona,
i żeby się dokumenty zgadzały. To chyba nie jest przypadek taty, mam nadzieję.

Napisz, jakie są te warunki wstępne, tzn. jakie jest PSA, ewentualne objawy, czy były jakieś badania, co lekarz powiedział po badaniu per rectum.
Będzie nam łatwiej konkretnie doradzić.
Odpowiedz
#3
Oprócz standardowej biopsji pod kontrolą TRUS (transrektalne badanie ultrasonograficzne) istnieje opcja komercyjna, czyli nie refundowana przez NFZ.

Biopsja fuzyjna, bo o nią tu chodzi, polega na połączeniu obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego (mpMRI). 
Przed zabiegiem biopsji wykonuje się wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty, w którym lekarz opisujacy dokładnie opisuje granice gruczołu krokowego i miejsca, które są podejrzane o rozrost nowotworowy. Ten obraz jest następnie przenoszony do aparatu do biopsji fuzyjnej, który w trakcie zabiegu „na żywo” scala aktualny obraz USG z obrazem opisanym przez radiologa w rezonansie magnetycznym. 
Przesuwanie głowicy USG przesuwa również dopasowany obraz z rezonansu, urolog może dzięki temu pobrać wycinki z niezwykłą dokładnością, ograniczając się do okolicy, która wygląda podejrzanie. Po pobraniu, wycinki są umieszczane dla utrwalenia w formalinie i transportowane do laboratorium, gdzie pod mikroskopem z wykorzystaniem barwień ogląda je patomorfolog.

Biopsja fuzyjna minimalizuje ryzyko przeoczenia czy „nietrafienia” w nowotwór w trakcie wykonywania zabiegu. Pozwala nie tylko potencjalnie na pobieranie mniejszej ilości wycinków z prostaty, zmniejszając negatywne odczucia podczas zabiegu, ale też dzięki swej dokładności, zmniejsza konieczność wykonywania powtórnych biopsji w przypadku niewykrycia nowotworu za pierwszym razem.

Dodatkowo, wykonanie rezonansu magnetycznego przed biopsją fuzyjną pozwala, w niektórych przypadkach, uniknąć zabiegu - jeśli wyniki badania jednoznacznie wskazują na brak rozrostu nowotworowego.

Niestety, jak wspomniałem na wstępie, za taką biopsję, trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

Pozdrawiam... i liczę, że mogliśmy pomóc.

Armands
Odpowiedz
#4
witam

Słyszalam, ze biopsja fuzyjna jest robiona na nfz w szpitalu w Piasecznie. Nie wiem, czy to prawda...Ale zawsze warto sprawdzic.
Odpowiedz
#5
(25.04.2021, 16:04:59)Kicikocia1 napisał(a): witam

Słyszalam, ze biopsja fuzyjna jest robiona na nfz w szpitalu w Piasecznie. Nie wiem, czy to prawda...Ale zawsze warto sprawdzic.

Z ciekawości napisałem e-mail do Szpitala w Piasecznie.
Dziś dostałem odpowiedź
Cytat:Dzień dobry,

biopsje fuzyjne wykonujemy jedynie odpłatnie - koszt 2500 zł.

--
Z poważaniem

Edyta .......
Koordynator Pacjenta
A.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości