Wątek męża Madzi
#81
Dzięki Dunolka za informację,na pewno zrobimy badanie, staram się nie myśleć negatywnie. Faktem jest że zmartwił mnie wynik,ale ciągle wierzę że będzie dobrze. Mąż się trochę podłamał. Staram się wszystko mu tłumaczyć,że to nic takiego,ale wiesz w głowie siedzi. Zrobimy kolejne badanie i zobaczymy co dalej robić. Na pewno muszę zmienić lekarza urologa, mieszkamy w Szczecinie i trudno o dobry wybór. Może ktoś coś podpowie.

Pozdrawiam serdecznie
Madzia
Odpowiedz
#82
Dobre opinie ma szef oddziału urologii Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie profesor Marcin Słojewski.
Teraz zaangażował się w refundowane operacje z użyciem robota DaVinci, co zostało zauważone w krajowych statystykach.

Pozdrawiam
Armands
Rocznik 1961
PSA WYJŚCIOWE: 09.2013 13,31 ng/ml
BIOPSJA: 10.2013 Prostatic carcinoma GS 2+2=4
PROSTATEKTOMIA RADYKALNA (klasyczna): 03.2014 w CO Bydgoszcz. Operator dr. Jerzy Siekiera.
Badanie po RP: GS 3+3=6 pT2c N0
PSA po RP: po 3 mieś. 0,028 ng/ml, od 6 m. do 6 lat od RP <0,002 ng/ml.
W ostatnim badaniu (10 lat od RP) <0,006 ng/ml
Koniec kontroli u urologa w CO
Moja historia
Wątek poboczny 

Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
Odpowiedz
#83
Cześć Armands
Wiem,jest bardzo dobry  robił zabieg mężowi,ale jeszcze wtedy nie chciał zrobić robotem tylko laparoskopowo, wogole to był ewenement,że zrobił operację mężowi raczej zajmują się tym inni , mąż wręcz na nim wymógł ? chodził i wychodził. Parę razy mąż był u niego prywatnie, trochę powściągliwy  niestety nie przyjmuje na NFZ, jedynie prywatnie, dość drogie są wizyty u niego. Zależy nam na lekarzu, który zainteresuje się pacjentem poradzi co można zrobić  jakie badania powinno się robić, mąż nigdy nie robił badania na testosteron nikt mu tego nie zlecił jedynie psa, coś wytłumaczy w razie wątpliwości może są jakieś nowe metody leczenia itp.
Pozdrawiam
Odpowiedz
#84
Witam. Może  profesor  dr hab. Andrzej Sikorski ? 
On  kierował kliniką  urologii  na pomorzanach przed profesorem  Słojewskim. Byłem  u niego  a mój nie żyjący tata  leczył  u niego latami. Przyjmuje  prywatnie  na wojska polskiego. 

http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?1434
Odpowiedz
#85
Dzięki Seba skorzystamy jutro zadzwonię i się umówię
Pozdrawiam
Odpowiedz
#86
To numer  pod  którym  się rejestrowałem

91 831 19 04
Odpowiedz
#87
(18.07.2022, 21:01:46)Sebek78 napisał(a): To numer  pod  którym  się rejestrowałem

91 831 19 04

Dzięki Seba
Odpowiedz
#88
Proszę,nie  ma  za co.
Odpowiedz
#89
Witam wszystkich serdecznie
Byliśmy z mężem zrobić badanie PET, bo PSA idzie w górę obecnie jest 0,32. Wynik z PET mnie przeraził :Cechy nawrotu raka prostaty w węźle chłonnym podaortalnym. Co robić pomocy
Odpowiedz
#90
Szybko zgłosić się na radioterapię.
SBRT, czyli stereotaktyczne naświetlenie zajętego węzła chłonnego rozwiąże problem, przynajmniej na jakiś czas.
Odpowiedz
#91
(11.12.2022, 22:46:44)Dunolka napisał(a): Szybko zgłosić się na radioterapię.
SBRT, czyli stereotaktyczne naświetlenie zajętego węzła chłonnego rozwiąże problem, przynajmniej na jakiś czas.

Dziękuję za odpowiedź i pomoc
Pozdrawiam serdecznie
Odpowiedz
#92
Witam wszystkich
Jutro mąż idzie do szpitala,nie wiem co będą mu robić czy naświetlanie czy operację, zamknął się w sobie i nic nie mówi. Nie wiem co lepsze i co zadecydują lekarze a może już zdecydowali co robić nie wiem. Myślę i tylko to mi zostało. Może ktoś ma jakiś pomysł
Pozdrawiam
Odpowiedz
#93
Witam wszystkich serdecznie
Chciałabym się Was poradzić, tak jak pisałam mąż ma przerzuty raka do płuc . W poniedziałek idzie na radioterapię, zastrzyk bierze co 3 miesiące Xandrella, może ten lek nie działa na niego i powinienem dostawać inne środki. Czytałam o lekach z wykorzystaniem apalutamidu, enzalutamidu i darolutamidu – doustnych leków hormonalnych nowej generacji z grupy antyandrogenów może to powinien mąż dostawać. Gdzie się starać i szukać pomocy ,bo niestety samemu trzeba o to zadbać. Dobrze że mąż poprosił o zlecenie na  pet bo psa wzrastało w innym razie nic by nie wiedział. Proszę powiedzcie mi czy ten przerzut raka do płuc ,co mam myśleć?? Boję się myśleć, nie wiem co myśleć...
Odpowiedz
#94
Madziu, skąd ten przerzut do płuc? W połowie grudnia pisałaś, że PET wykazał tylko zajęcie węzła okołoaortalnego?
Co będzie naświetlane?

Teoretycznie pacjent ma prawo do Enzalutamidu, ale w ramach programu lekowego po wyczerpaniu innych możliwości leczenia.
Sama wiesz, co się teraz dzieje w służbie zdrowia.
Ale upominać się głośno i uparcie zawsze warto.

Apalutamid i Darolutamid to chyba tylko w ramach badań klinicznych.
Armands niedawno publikował listę dostępnych u nas badań klinicznych. Może jest tam coś dla was?

Mieliśmy na forum kolegę z przerzutami raka prostaty do płuc; żył z tym kilka lat, niespecjalnie mu  przeszkadzały.
Załapał się na badanie  kliniczne za pośrednictwem doktor Senkusowej z kliniki w Gdańsku.
Może warto u niej skonsultować przypadek męża?
Odpowiedz
#95
Cześć Dunolka
Wywnioskowałam czytając neta , w opisie PET pisze że klatka piersiowa cechy nawrotu raka prostaty w węźle chłonnym podaortalnym. Nie wiem co to tak naprawdę znaczy, źle coś rozumuję?Oby proszę wytlumacz mi coś choć trochę bo gubię się w tym wszystkim . W poniedziałek na pewno mąż idzie na radioterapię. Więcej nic nie wiem. Chciałabym to wszystko ogarnąć jak działać na co zwrócić uwagę, żeby nie było przerzutów jakie leki zastosować co jest najbardziej pomocne. Na lekarzy nie mam co liczyć czekać też nie chcę więc co robić gdzie szukać pomocy. Chciałabym znaleźć lekarza który się zajmie moim mężem,doradzi ,właściwie poprowadzi ze szczególną atencją czy znajdę takiego? Pozdrawiam
Odpowiedz
#96
Madziu, najlepiej to przepisz tu cały wynik tego PET-a, żeby nie było wątpliwości.

Określenie: klatka piersiowa: cechy nawrotu raka prostaty w węźle chłonnym podaortalnym
rozumiem w ten sposób, że w rejonie klatki piersiowej znaleziono przerzut raka, dokładnie w węźle chłonnym podaortalnym, czyli pod aortą.

Nie ma tu nic o przerzutach do płuc.

Poniedziałkowa radioterapia to będzie pewnie SBRT na ten węzeł.

Gdzie szukać lekarza, który poprowadzi?

Na tym etapie zaawansowania choroby musi to być onkolog.
Na forum konsekwentnie  polecamy doktor Skoneczną, która jest nie tylko świetnym fachowcem, ale
też tzw. lekarzem z powołania. Można się do niej zarejestrować na Fundusz, tylko się trzeba ustawić w kolejce.
Odpowiedz
#97
Do doktor Skonecznej można też się dostać cierpliwie czekając na zakończenie jej listy pacjentów. Czytałem, że nie odmawia, ale lepiej wcześniej poprosić o wizytę wysyłając pocztą e-mail komplet dokumentów z prośbą o przyjęcie w gabinecie.
W linku miejsca w których pracuje pani doktor
https://onkomapa.pl/lekarz/dr-n.-med.-iw...czna/13231
Odpowiedz
#98
Witam wszystkich
Taki wynik mąż otrzymał że szpitala
ROZPOZNANIE I DANE KLINICZNE: Rak prostaty po prostatektomii radykalnej i radioterapii loży, elewacja PSA , podejrzenie
przerzutów. 
CEL BADANIA: Lokalizacja ognisk wtórnych procesu. 
OPIS BADANIA 
GŁOWA I SZYJA.  
Fizjologiczne gromadzenie w śliniankach i gruczołach łzowych.  
Mózgowie, narządy szyi i układ chłonny bez patologicznego gromadzenia Ga68-PSMA. 
KLATKA PIERSIOWA.  
Miąższ płucny i opłucna bez ognisk patologicznej ekspresji Ga68-PSMA.  
We wnękach płucnych bez aktywnej limfadenopatii.  
Pojedynczy węzeł chłonny podaortalny 7mm w osi krótkszej wykazuje patologiczną nadekspresję SUV=8.74 (Im: 116, I: 236.7). 
Węzły chłonne w dołach podobojczykowych i jamach pachowych niepowiększone i bez koncentracji radioznacznika. 
JAMA BRZUSZNA.  

W loży gruczołu krokowego nie uwidoczniono ognisk patologicznej ekspresji Ga68-PSMA mogących sugerować wznowę miejscową. 

Pęcherzyki nasienne usunięte, loża bez aktywnej metabolicznie patologii. 

Węzły chłonne w miednicy małej niepowiększone i bez nadekspresji.  

W pachwinach bez aktywnej limfadenopatii. 

Przestrzeń okołoaortalna bez patologicznych węzłów chłonnych.  

Wątroba o jednorodnym, fizjologicznym metabolizmie bez widocznych zaburzeń ogniskowych.  

Nerki o fizjologicznie wzmożonej aktywności.  

Nadnercza, trzustka i śledziona bez ognisk patologicznych.  

Typowe wzmożenie gromadzenia Ga68-PSMA w jelicie cienkim, niewielki fizjologiczny wychwyt w okrężnicy. 

KOŚCIEC.  

W badanych odcinkach kośćca ekspresja Ga68-PSMA w granicach normy. 

WNIOSKI:  

Cechy nawrotu raka prostaty w węźle chłonnym podaortalnym.

Dziękuję Armands za pomoc napiszę do dr zobaczymy czy uda się umówić na wizytę.
Pozdrawiam

(30.12.2022, 00:04:22)Dunolka napisał(a): Madziu, skąd ten przerzut do płuc? W połowie grudnia pisałaś, że PET wykazał tylko zajęcie węzła okołoaortalnego?
Co będzie naświetlane?

Teoretycznie pacjent ma prawo do Enzalutamidu, ale w ramach programu lekowego po wyczerpaniu innych możliwości leczenia.
Sama wiesz, co się teraz dzieje w służbie zdrowia.
Ale upominać się głośno i uparcie zawsze warto.

Apalutamid i Darolutamid to chyba tylko w ramach badań klinicznych.
Armands niedawno publikował listę dostępnych u nas badań klinicznych. Może jest tam coś dla was?

Mieliśmy na forum kolegę z przerzutami raka prostaty do płuc; żył z tym kilka lat, niespecjalnie mu  przeszkadzały.
Załapał się na badanie  kliniczne za pośrednictwem doktor Senkusowej z kliniki w Gdańsku.
Może warto u niej skonsultować przypadek męża?

Senkusowa już nie leczy chorych na raka prostaty, pisałam do niej wiadomość i odpisała, że niestety nie może mi pomóc.
Odpowiedz
#99
(31.12.2022, 09:08:11)Armands napisał(a): Do doktor Skonecznej można też się dostać cierpliwie czekając na zakończenie jej listy pacjentów. Czytałem, że nie odmawia, ale lepiej wcześniej poprosić o wizytę wysyłając pocztą e-mail komplet dokumentów z prośbą o przyjęcie w gabinecie.
W linku miejsca w których pracuje pani doktor
https://onkomapa.pl/lekarz/dr-n.-med.-iw...czna/13231

Witam 
Taki wynik mąż otrzymał że szpitala

ROZPOZNANIE I DANE KLINICZNE: Rak prostaty po prostatektomii radykalnej i radioterapii loży, elewacja PSA , podejrzenie
przerzutów. 
CEL BADANIA: Lokalizacja ognisk wtórnych procesu. 
OPIS BADANIA 
GŁOWA I SZYJA.  
Fizjologiczne gromadzenie w śliniankach i gruczołach łzowych.  
Mózgowie, narządy szyi i układ chłonny bez patologicznego gromadzenia Ga68-PSMA. 

KLATKA PIERSIOWA.  
Miąższ płucny i opłucna bez ognisk patologicznej ekspresji Ga68-PSMA.  
We wnękach płucnych bez aktywnej limfadenopatii. 
 
Pojedynczy węzeł chłonny podaortalny 7mm w osi krótszej wykazuje patologiczną nadekspresję SUV=8.74 (Im: 116, I: 236.7). 

Węzły chłonne w dołach podobojczykowych i jamach pachowych niepowiększone i bez koncentracji radioznacznika. 
JAMA BRZUSZNA.  

W loży gruczołu krokowego nie uwidoczniono ognisk patologicznej ekspresji Ga68-PSMA mogących sugerować wznowę miejscową. 

Pęcherzyki nasienne usunięte, loża bez aktywnej metabolicznie patologii. 

Węzły chłonne w miednicy małej niepowiększone i bez nadekspresji.  

W pachwinach bez aktywnej limfadenopatii. 

Przestrzeń okołoaortalna bez patologicznych węzłów chłonnych.  

Wątroba o jednorodnym, fizjologicznym metabolizmie bez widocznych zaburzeń ogniskowych.  

Nerki o fizjologicznie wzmożonej aktywności.  

Nadnercza, trzustka i śledziona bez ognisk patologicznych.  

Typowe wzmożenie gromadzenia Ga68-PSMA w jelicie cienkim, niewielki fizjologiczny wychwyt w okrężnicy. 

KOŚCIEC.  

W badanych odcinkach kośćca ekspresja Ga68-PSMA w granicach normy. 

WNIOSKI:  

Cechy nawrotu raka prostaty w węźle chłonnym podaortalnym.

Możesz Armands coś powiedzieć na temat tego wyniku,co myślisz?
Odpowiedz
Witam wszystkich Kochani  

Długo nie pisałam bo co tu pisać mąż miał przerzuty do węzłów chłonnych podaortalnych i szyjnych przeszedł naświetlania wynik PSA co prawda nieznacznie,ale rośnie. Brał cały czas zastrzyki co 3 miesiące ostatnio od miesiąca lekarz zmienił mu zastrzyk na Eligard co pół roku poza tym bierze tabletki Bicalutamid raz dziennie. Zastanawiamy się czy nie rozpocząć terapii elzalutamidem proszę o radę. Czy to jest dobre posunięcie czy zostać na dotychczasowym leczeniu. 
Oprócz tego byliśmy na wizycie u dr Skonecznej, nic konkretnego nie powiedziała kazała czekać. Według niej PSA 0,29 nie jest na tyle wysokie, żeby interweniować kazała obserwować. 

Pozdrawiam serdecznie

Madzia
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości